Անկախության 25 ամյակ. նշանակում է, որ բոլորը պետք է իրենց վրա ավելի շատ պատասխանատվություն վերցնեն
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է հարցազրույց «Գոլոս Արմենիի» թերթի քաղաքական մեկնաբան Ռուբեն Մարգարյանի հետՀայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության և համատեղ հնարավոր գործողությունների մասին:
- Այս օրերին տոնում ենք Հայաստանի անկախության 25 ամյակը: Հայության ճակատագրում կարևոր իրադարձություններ տեղի ունեցան. Արցախը ազատագրվեց, սփյուռքահայությունը կարողացավ ավելի սերտացնել հարաբերությունները մայր հայրենիքի հետ: Ի՞նչ կասեք Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության անելիքների մասին:
- Ինչպես որ մարդու համար է 25 տարեկանը բավականին լուրջ սահման, որից հետո նա մտնում է հասուն կյանք, այնպես էլ 25 տարին լուրջ ժամանակաշրջան է պետության համար: Բնական է, որ այս ընթացքում եղել են ձեռքբերումներ և բացթողումներ: Եթե խոսում ենք Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության մասին, ապա կարելի է ասել, որ, այո՛, մեր հաջողությունները որոշակի իմաստով պայմանավորված են հենց այս հանգամանքով: Այսինքն, եթե մենք այսօր ունենք ազատ Արցախ, որը հայության համար այս 25 տարիների հիմնական ձեռքբերումն էր, միանշանակ է, որ կա այդ եռամիասնությունը: Արցախը ազատ չէր լինի, եթե նրա հետևում կանգնած չլիներ Հայաստանը, իսկ Հայաստանին էլ բավականին օգնեց Սփյուռքի օժանդակությունը: Արդյունքում 25 տարվա ընթացքում ունեցանք պետականություն, բանակ, տնտեսություն, չնայած թույլ զարգացող, բայց ունենք:
Այս բոլորի հետևում կարող ենք տեսնել եռամիասնության ազդեցությունը, որովհետև գիտենք սփյուռքի և՛ ներդրումների մասին այն ծանր տարիներին՝ 1990-ականների սկզբին, և՛ դրանից հետո, թե՛ սփյուռքահայ կազմակերպությունների, թե՛ Սփյուռքի տարբեր գործիչների կողմից: Նույնն էլ Արցախի մասով, բոլորին հայտնի են, օրինակ, «Հայաստան» հիմնադրամի ծրագրերը: Մյուս կողմից կարող ենք ասել, որ կան նաև բազմաթիվ խնդիրներ: Եթե խոսում ենք Արցախի մասին, ապա Արցախի հարցը վերջնական կարգավորված չէ, և աշխատանքներ են տարվում Արցախի պետականության ճանաչման ուղղությամբ, ինչը շատ դեպքերում նորից կախված է տարբեր կազմակերպություններում սփյուռքի լոբբինգից: Ընդ որում, սփյուռքի լոբբինգը նույնպես պայմանավորված է Արցախով և Հայաստանով: Եթե ժամանակին խոսում էինք միայն Միացյալ Նահանգներում լոբբիստական կառույցների մասին, ապա վերջին տարիներին, օրինակ, դա ուժեղացվում է Եվրոպայում, ինչը պայմանավորված է, իր հերթին, Արցախի գոյությամբ և Հայաստանի անկախ պետականության գոյությամբ: Սրանով կուզենամ ասել, որ մեկի հզորությունը կապված է մյուսի հզորության հետ:
Պարբերաբար անցկացվում են Հայաստան-Սփյուռք համաժողովը, համահայկական խաղերը, 2008-ին ստեղծվեց Սփյուռքի նախարարությունը: Այս ամենն ավելի նպաստեց ՀՀ-Սփյուռք կապերի սերտացմանը:
- Այո՛, Սփյուռքի նախարարության ստեղծումը շատ անհրաժեշտ էր և պայմանավորված էր նրանով, որ Հայաստան-Սփյուռք կապը լինի ավելի սերտ, փոխադարձ, որպեսզի իրականացվեն համատեղ ծրագրեր: Դրանք նպաստում են, որ սփյուռքը ավելի շատ կապված լինի Հայաստանի հետ: Որպես օրինակ նշենք «Արի տուն» ծրագիրը, բազմաթիվ սպորտային, մշակութային միջոցառումներ, գրողների, իրավաբանների, ճարտարապետների և այլ մասնագիտական գիտաժողովները:
Բացի այդ՝ նոր վարչապետ է նշանակվել մի մարդ, որ որոշ տարիներ աշխատել է դրսում, և նրա ծրագրերում կա այն գաղափարը, որ Հայաստանի որոշ ճյուղերում աշխատելու համար փորձենք պրոֆեսիոնալներ բերել դրսից: Նշեմ նաև Ռուբեն Վարդանյանի գործունեությունը թե՛ Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ստեղծման, թե՛ «Ավրորա» մրցանակաբաշխության հետ կապված և այն, որ նման նախագծերն ավելի ճանաչելի են դարձնում Հայաստանը: Գիտենք նաև, որ Սփյուռքի գործարարների, բարերարների միջոցով է տրվում նաև ՀՀ Նախագահի մրցանակը տարբեր ոլորտների համար:
-   Ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ եռամիասնության համագործակցությունն ու փոխադարձ աջակցությունն առավել զարգացնելու և արդյունավետությունը բարձրացնելու համար:
-   Արդեն ասացինք, որ ամեն մի կոնկրետ խնդրում այս եռամիասնության յուրաքանչյուր մասը կարող է իր ներդրումն ունենալ: Օրինակ՝ ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, Ավստրալիայում լոբբիստական աշխատանքը Արցախի ճանաչման ուղղությամբ: Հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցը նույնպես լոբբիստների ջանքերով դրվում է եվրոպական կառավարությունների օրակարգում: Ինչ վերաբերում է տնտեսությանը, ապա Կառավարությունը պետք է նպաստի նրան, որպեսզի Սփյուռքն ավելի ակտիվ մասնակցի Հայաստանի տնտեսությունում ներդրումներին:
Հայաստանի քաղաքական էլիտան պետք է հասկանա, որ հասել է մի սահմանի, որից հետո պետք է նոր առաջընթաց ապահովի: Այսքանը, ինչ որ կա, լավ է, բայց բավարար չէ, դա է պատճառը, որ ժամանակ առ ժամանակ հանդիպում ենք տարբեր տեսակի ճգնաժամերի, և որոշ դեպքերում դժգոհությունն արտահայտվում է ռադիկալ ձևերով: Ուստի ողջ քաղաքական դաշտը պետք է հետևություններ անի և կարողանա ապահովել Հայաստանի տնտեսության թռիչքաձև զարգացումը: Անկախության տոնը միայն նրա համար չէ, որ հավաքվենք, շքերթ անենք, հրավառություն անենք: Անկախության 25 ամյակ. նշանակում է, որ բոլորը պետք է իրենց վրա ավելի շատ պատասխանատվություն վերցնեն՝ այդ բարդ խնդիրները լուծելու համար:

Мы сейчас более независимы, чем многие европейские страны
- Сегодня отмечается 25-летие независимости Армении. В судьбе армян имели место важные события: независимость Арцаха, Диаспора получила возможность иметь более тесные отношения с родиной. Что скажете о триединстве Армения-Арцах-Диаспора?
- Как для человека 25-летие является достаточно серьезным рубежом, после которого он вступает в зрелую жизнь, так и 25-летие является серьезным периодом для государства. Естественно, что в течение этого времени были и достижения, и промахи. Если говорим о триединстве Армения-Арцах-Диаспора, то можно сказать – да, наши успехи в определенном смысле обусловлены именно этим обстоятельством. Т.е., если мы сегодня имеем свободный Арцах, который для армянства является основным достижением за эти 25 лет, однозначно, что это триединство есть. Арцах не был бы свободным, если бы за ним не стояла Армения, а Армении в достаточной степени помогла помощь Диаспоры. В результате, в течение 25 лет у нас есть государственность, есть армия, есть экономику, пусть и слабо развивающаяся, но – есть.
Это все - влияние триединства, поскольку мы все знаем о Диаспоре и ее инвестициях в тяжелые годы начала 90-ых прошлого века и после них - как со стороны организаций, так и со стороны отдельных деятелей Диаспоры. То же самое в Арцахе. Всем известны, например, программы фонда "Айастан". С другой стороны можем сказать, что есть и многочисленные проблемы. Если говорить об Арцахе, то эта проблема окончательно не урегулирована, ведутся работы по признанию ее независимости.
- За эти 25 лет была оказана достаточно большая помощь со стороны Диаспоры. Что Вы отметите из этого?
- В начале 1990-ых, когда в Армении был экономический, социальный кризис, все остановилось, не было электричества, газа и т.д., в первую очередь эта помощь приходила нарямую. Вспомним, например, фонд Кырка Кыркоряна, который в те годы предоставил Армении 20 млн долларов. Следующая помощь была в виде инвестиций. Здесь можно сказать многое - это и инвестиции Эдуарда Эрнекяна, инвестиции в экономику российских армянских бизнесменов, которые продолжаются и теперь.
- Как сделать так, чтобы при помощи триединства Армения-Диаспора-Арцах создать более сильную Армению?
- В каждой конкретной проблеме любая часть данного триединства может иметь свой вклад. Например, лоббистская деятельность по признанию Арцаха в США, Европе, Австралии. Вопросы армяно-турецких отношений усилиями лоббистов также вносятся в повестки европейских правительств. Что касается экономики, то правительство должно способствовать тому, чтобы Диаспора более активно участвовала в инвестициях в экономику Армении.
Политическая элита Армении должна понимать, что достигнут рубеж, за которым дожен быть обеспечен новый прогресс. Все, что сейчас есть, – это хорошо, но не достаточно. День независимости существует не только для того, чтобы собираться, устраивать парады, салюты. 25-летие независимости означает, что все должны брать на себя больше ответственности для решения этих сложных вопросов.
- На самом ли деле мы независимы?
- В Армении есть такое мнение, что мы независимы и это хорошо. Однако независимость должна выражаться через независимость людей. Люди должны чувствовать себя независимыми, уверенными в завтрашнем дне. Если подойти формально, то мы сейчас более независимы, чем многие европейские страны, поскольку они, например, являются членами НАТО, и вопросы их безопасности решают другие наднациональные структуры, их экономические вопросы решает соответствующая европейская комиссия. Таким образом, в формальном смысле можем сказать, что наша армия независима, мы имеем национальную валюту, наша экономика более крепка, однако мы должны понимать, что граждане этих стран являются более независимыми, в то время как наши граждане зависят от дневных забот, от социальных проблем. А европейские страны, хотя и уступают нам в своей формальной независимости, тем не менее обеспечили более благополучную жизнь для своих граждан, к чему должна стремиться и Армения.