Հայաստանի հույներն ակտիվորեն մասնակցում են ազգային տոնակատարություններին. ՀՀ-ում հունական համայնքի ներկայացուցիչ
ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է հարցազրույց Հայաստանում հունական համայնքի ներկայացուցիչ Քրիստինե Ռաֆայելովայի հետ:
- Ինչպե՞ս է իրեն զգում հունական համայնքն անկախ Հայաստանում:
- Հույները Հայաստանում բնակվում են շուրջ 250 տարի՝ մասնավորապես Երևանում, Հրազդանում, Վանաձորում, Գյումրիում, Ստեփանավանում, Ալավերդիում: Հայաստանում հույներն ունեին բավականին ուժեղ և միաձույլ համայնք: Սակայն անցած դարի վերջերին Սովետական կարգերի փլուզման հետ մեկտեղ` պատկերը փոխվում է, քանզի նրանց մի մեծ զանգված լքում է Հայաստանը՝ վերաբնակվելով Հունաստանում: Այժմ, ըստ պաշտոնական աղբյուրների, ՀՀ-ում բնակվում է մոտ հազար հույն: Չնայած անկախության հետ միաժամանակ բազմաթիվ հայերի հետ նաև հույները լքեցին իրենց ծննդավայրը, բայց միևնույն ժամանակ պահպանեցին սրտացավ կապը պատմական հայրենիքի՝ Հունաստանի հետ։
- Հայաստանում գործո՞ւմ է հունական եկեղեցի կամ դպրոց:
- Եկեղեցիներ կան Մադանում, Հրազդանոմ։ Ցավոք, հունական ուղղափառ գործող եկեղեցի համայնքը չունի, սակայն հաճախում են հայկական կամ ռուսական եկեղեցիներ։ Մինչև սովետական կարգերի հաստատվելն ունեցել են մայրենի լեզվով դպրոցներ: Սակայն հետագայում դրանք փոխարինվել են ռուսականով: Այժմ տարբեր համայնքներում գործում են կիրակնօրյա դպրոցներ, որտեղ ցանկացողները կարող են ծանոթանալ հունարենին և հունական մշակույթին։ Երևանում հրատարակվում է նաև եռալեզու թերթ (հունարեն, հայերեն, ռուսերեն), համայնքն ունի 15 րոպեանոց ռադիոեթեր: Գործում են պարի համույթներ: Հայաստանի հույները ակտիվորեն մասնակցում են ազգային տոնակատարություններին, հիշատակի օրերին: Տոնում են Սուրբ Զատիկը, Սուրբ Ծնունդը, հունվարի 7-ին՝ Լույսի տոնը: Հայաստանի հույները նշում են նաև մարտի 25-ը` Հունաստանի անկախության օրը, երբ 1821 թ.-ին Հունաստանը ազատագրվեց թուրքական լծից: Նշվում է «Օխի»-ի օրը, երբ Հունաստանն ազգովի «ոչ» ասեց ֆաշիզմին: Մայիսի 19-ին Հայաստանի հույները հարգում են Պոնտոսի հույների ցեղասպանության հիշատակի օրը:
- Որևէ աջակցություն Հունաստանի կողմից ցուցաբերվո՞ւմ է:
- Հունաստանը բավական օգնություն է ցուցաբերել Հայաստանում բնակվող հույներին։ Մասնավորապես 90-ական թվականներին բազմաթիվ ծագումով հույն երեխաներ ամառային հանգիստն անցկացնում էին Էգեյան և Ադրիատիկ ծովերի ափին, մեծ թվով ուսանողներ սովորել են Աթենքի և Սալոնիկի համալսարաններում և այլն։ Այժմ պատկերը փոքր-ինչ այլ է։ Հունաստանն ապրում է խորը տնտեսական ճգնաժամ, բայց հնարավորինս փորձում է աջակցել համայնքին։
- Հույն համայնքը Հայաստանում որևէ կերպ պատրաստվո՞ւմ է անկախության օրվան: Ի՞նչ միջոցառումներ են անցկացվում:
- Այո՛, համայնքն ակտիվորեն մասնակցում է Հայաստանում տեղի ունեցող զանազան տոնական արարողություններին: Ազգային փոքրամասնությունների խորհուրդը հոկտեմբեր ամսին Վայոց Ձորում կազմակերպելու է միջոցառում՝ նվիրված ՀՀ անկախության 25-ամյակին, որտեղ իր լուման կունենա նաև հունական համայնքը։

Греки в Армении живут уже около 250 лет
По случаю 25-летия независимости РА ИАА "Армедиа" представляет интервью с представителем греческой диаспоры Армении Кристинэ Рафаеловой.
- Как чувствует себя греческая община в независимой Армении?
- Греки в Армении живут уже около 250 лет, в частности, в Ереване, Раздане, Ванадзоре, Гюмри, Степанаване, Алаверди. В Армении греки имели достаточно сильную и сплоченную общину. Однако в конце прошлого века, вместе с падением советских порядков, картина изменилась, поскольку значительная часть греков покинула Армению, мигрировав в Грецию. Сегодня, по официальным источникам, в РА проживает около тысячи греков. Несмотря на то, что одновременно с приобретением независимости многие греки, как и армяне, покинули страну, где родились, однако оставшиеся здесь сохранили сердечные связи с исторической родиной, с Грецией.
- В Армении действуют греческая церковь или школа?
Церкви есть в Мадане, Раздане. К сожалению, действующую греческую православную церковь община не имеет, однако посещает армянскую или русскую церкви. До установления советских порядков греки имели школы на родном языке. Однако в дальнейшем они сменились на русские. Сейчас в различных общинах действуют воскресные школы, где желающие могут изучать язык и ознакомиться с греческой культурой. Также в Ереване издается трехъязычная газета (на греческом, армянском и русском), община имеет 15-минутный радиоэфир. Действуют танцевальные ансамбли. Греки Армении активно участвуют в национальных праздниках, в днях поминовения. Отмечают Святую Пасху, Рождество, Праздник Благодатного огня... Греки Армении отмечают также 25-ое марта – День независимости Греции, когда в 1821-ом году Греция освободилась от турецкого гнета. Отмечается также день "Охи" ("нет" по-гречески), когда Греция всем народом сказала фашизму "нет". 19-го мая греки Армении отдают дань уважения Дню памяти геноцида понтийских греков.
- Оказывается ли вам какая-либо помощь со стороны Греции?
Греция оказывает достаточную помощь живущим в Армении грекам. В частности, в 90-ых годах многие дети греческого происхождения свой летний отдых проводили на берегах Эгейского и Адриатического морей, много студентов обучались в университетах Афин, Салониках и т.д. Сегодня картина несколько иная. Греция переживает глубокий экономический кризис, тем не менее, по возможности, пытается помочь общине.
- Отметила ли греческая община Армении каким-либо образом день независимости РА?
Наша община активно участвует в различных праздничных мероприятиях, которые имеют место в Армении. Совет национальных меньшинств в октябре в Вайоц Дзоре организует мероприятие, посвященное 25-летию независимости РА, где свой вклад будет иметь и греческая община.