Ռոհանին կայցելի Հայաստան. հայ-իրանական հարաբերությունները ներկա փուլում
Իրանի և գերտերությունների միջև 2015 թվականի հուլիսին կնքված միջուկային գործարքը նոր փուլ բացեց Իրանի հետ Հայաստանի հարաբերություններում՝ հնարավորության տալով լիարժեք իրացնել հայ-իրանական հարաբերությունների ողջ ներուժը: Ընդ որում, քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտներում հայ-իրանական կապերն ակտիվացնելու ցանկությունը երկկողմ է:
Նախօրեին Թեհրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը կոչ է արել ջանքեր գործադրել բոլոր ոլորտներում, հատկապես տնտեսական դաշտում կապերն ամրապնդելու համար: Հայ-իրանական հարաբերությունները որակելով «պատմական»՝ Հայաստանի դեսպանն ընդգծել է, որ «Իրանը Հայաստանի մտերիմ ընկերն է»: Իրանական Tasnim լրատվական գործակալության տվյալներով՝ Թումանյանը նշել է, որ չնայած առկա բարիդրացիական հարաբերություններին՝ երկու երկրների միջև առևտուրը ցածր մակարդակի վրա է, այն տարեկան չի գերազանցում 300 միլիոնը:
Իր հերթին, Հայաստանում Իրանի դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին օրեր առաջ  իրանական ISNA գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարեց, որ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին առաջիկայում կայցելի Հայաստան: Դեսպանը հույս է հայտնել, որ Ռոհանիի մոտալուտ այցն անկյունադարձային կետ կլինի Իրան-Հայաստան երկկողմ հարաբերություններում: Հայ վերլուծական շրջանակներն էլ ակնկալում են, որ Իրանի նախագահի այցը հնարավորություն կտա նոր շունչ հաղորդել ինչպես հայ-իրանական հարաբերություններին, այնպես էլ տարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանը:
Ամփոփելով վերջին մեկ տարվա արդյունքները՝ պետք է փաստել, որ ձեռքբերումներ իսկապես եղել են, այլ հարց է, որ դրանք բավարար անվանել չի կարելի: Մասնավորապես, օգոստոսին ուժի մեջ մտավ Հայաստանի և Իրանի միջև մուտքի արտոնագրի վերացման վերաբերյալ հուշագիրը: Բացի այդ, ինչպես «Ազատության» հետ զրույցում հայտնել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը, «երկու երկրներն այսօր աշխատում են մի շարք համատեղ ծրագրերի վրա, որոնք թույլ կտան նոր մակարդակի բարձրացնել տնտեսական հարաբերությունները. «Խոսքը գնում է արդեն իսկ շինարարության փուլում գտնվող երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրագծի մասին, որի շահագործման հանձնելուց հետո հայ - իրանական տնտեսական շրջանառությունը հարյուր տոկոսով աճելու է: Կոնկրետ իրականացված գործարքներից կարելի է նշել նաև Հայաստանի միջոցով Վրաստան արտահանված իրանական գազը»: Բայց այնպիսի հեռանկարային ոլորտում, ինչպիսին է, օրինակ, ՏՏ ոլորտը, իրանագետի կարծիքով Հայաստանը դեռևս չի կարողացել լիարժեքորեն օգտվել Իրանի դեմ արևմտյան պատժամիջոցների վերացումով ընձեռված հնարավորությունից:
Տնտեսական համագործակցությունից բացի հայ-իրանական հարաբերությունների կարևոր բաղադրիչներից է նաև քաղաքական համագործակցությունը: Այս ուղղությամբ ևս կապերն աստիճանաբար ակտիվանում են: Սեպտեմբերի կեսերին Թեհրանում կայացան ՀՀ և ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ: Հայաստանի համար կարևոր նշանակություն ունի Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության հարցում: Պահպանելով դրական չեզոքություն՝ Իրանը պատրաստակամություն է հայտնում ստանձնելու նաև միջնորդական առաքելություն:
Ամենատարբեր ոլորտներում հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման ներուժն, իսկապես, շատ մեծ է: Չափազանց կարևոր է այսօր չթուլացնել հարաբերությունների զարգացման տեմպը և օգտվել ընձեռնվող յուրաքանչյուր հնարավորությունից համագործակցությունն ավելի խորացնելու համար:

Роухани посетит Армению, или о нынешнем этапе армяно-иранских отношений
Подписание ядерной сделки между Ираном и сверхдержавами в июле 2015 года открыло новую главу в отношениях Армении с Ираном, давая возможность в полной мере реализовать потенциал армяно-иранских отношений. При этом желание укрепить армяно-иранские отношения в политической, экономической, культурной и других сферах было взаимным.
Накануне посол Армении в Тегеране Арташес Туманян призвал приложить усилия для укрепления связей во всех областях, особенно в экономической сфере. Квалифицируя армяно-иранские отношения как "исторические", посол Армении подчеркнул, что "Иран – близкий друг Армении". Как сообщает иранское агентство Tasnim, Туманян отметил, что, несмотря на добрососедские отношения, уровень товарооборота между двумя странами очень низкий, он не превышает 300 миллионов долларов США.
В свою очередь посол Исламской Республики Иран в Ереване Сейед Казим Саджади в интервью иранскому агентству ISNA заявил, что президент Ирана Хасан Роухани в ближайшем будущем посетит Армению. Иранский посол выразил надежду, что визит Роухани станет поворотным пунктом в двусторонних отношениях Ирана и Армении. Армянские аналитические круги, в свою очередь, ожидают, что визит президента Ирана позволит придать новый импульс развитию как армяно-иранских отношений, так и региональному сотрудничеству. Подводя итоги прошлого года, нужно сказать, что достижения, действительно, были. Другой вопрос, что их нельзя назвать достаточными.
В частности, в августе вступил в силу меморандум об отмене визового режима между Арменией и Ираном. Кроме этого, ирановед Вардан Восканян в беседе с Радио Азатутюн сообщил, что "две страны сегодня работают над несколькими совместными проектами, которые позволят поднять экономические отношения на качественно новый уровень".
"Речь идет о третьей высоковольтной электрической линии, которая находится в процессе строительства. В числе конкретных осуществляемых сделок можно отметить также экспортируемый через Армению иранский газ в Грузию", - говорит ирановед. Но в такой перспективной отрасли, как, например, IT, по мнению Восканяна, Армения еще не смогла воспользоваться всеми возможностями, которые дает снятие с Ирана западных санкций.
Кроме экономического сотрудничества, важнейшим составляющим армяно-иранских отношений является политическое взаимодействие. Контакты в этом направлении также постепенно активизируются. В половине сентября в Тегеране состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Ирана. Армения придает важное значение сбалансированной позиции Ирана в вопросе карабахского конфликта. Сохраняя позитивный нейтралитет, Иран также выражает готовность выполнить посредническую миссию между конфликтующими сторонами.
На самом деле потенциал развития армяно-иранских отношений в самых разных областях очень большой. И сегодня важно не ослабить нынешние темпы развития отношений и воспользоваться каждой возможностью для укрепления сотрудничества.