Ի՞նչ խնդիրներ է լուծում էրդողանն արտակարգ դրության ռեժիմի երկարաձգմամբ
Թուրքական իշխանություններն որոշել են երեք ամսով երկարաձգել երկրում ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո հայտարարված արտակարգ դրության ռեժիմը, գրում է The Associated Press գործակալությունը՝ երկրի փոխվարչապետ Նուման Կուրթուլմուշին հղումով: «Արտակարգ դրության ռեժիմը կերկարաձգվի ևս 90 օրով՝ սկսած հոկտեմբերի 19-ից», - նշել է նախարարը:
Թուրքիայում արտակարգ դրության ռեժիմ էր հայտարարվել հուլիսի 15-ի ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո: «Սահմանադրության 120-րդ հոդվածի համաձայն՝  արտակարգ դրության ռեժիմը սահմանվում է երեք ամիս ժամկետով, որպեսզի օպերատիվ կերպով չեզոքացվեն ապստամբության հետևանքները», - այն ժամանակ հայտարարել էր Էրդողանը:
Նշենք, որ Թուրքիայի սահմանադրության վերոնշյալ հոդվածի համաձայն՝ արտակարգ դրությունը սահմանվում է երկրի ողջ տարածքում կամ առանձին շրջաններում ոչ ավելի, քան 6 ամիս ժամկետով, եթե տվյալ տարածքում հաճախակի են դառնում ժողովրդավարական կարգի քայքայմանն ուղղված բռնության ակտերը: Արտակարգ դրության ռեժիմը նախագահին և կառավարությանը հնարավորություն է տալիս նոր օրենքներ ընդունել՝ շրջանցելով խորհրդարանին և անհրաժեշտ չափով սահմանափակել բնակչության իրավունքները և ազատությունները:
Անկարան հայտարարված արտակարգ դրության շրջանակներում աննախադեպ բռնաճնշումներ և հետապնդումներ է սկսել թուրք ընդդիմադիր աստվածաբան Ֆեթուլլահ Գյուլենի կողմնակիցների նկատմամբ: Միևնույն ժամանակ արտակարգ դրության ռեժիմն օգտագործվում է Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության դեմ պայքարի համար: Մասնավորապես արտակարգ դրության ռեժիմի շրջանակներում պաշտոնից հեռացվում են քուրդ քաղաքապետեր և պաշտոնյաներ, ինչպես նաև ավելի քան 10 հազար ուսուցիչ: Ի դեպ, ռազմական հեղաշրջումից հետո Թուրքիայում աշխատանքից ազատվել կամ լիազորությունները ժամանակավորապես դադարեցվել է ռազմական և քաղաքացիական ծառայությունների, ոստիկանության և դատական համակարգի ավելի քան 100 հազար աշխատող: Արդարադատության նախարարության տվյալներով՝ հեղաշրջման փորձի հետ կապված ձերբակալվել է ավելի քան 32 հազար մարդ: Արտակարգ դրության շրջանակներում թուրքական իշխանությունները երկարացրել են կալանքի ժամկետը, փակվել են տասնյակ մեդիաընկերություններ՝ հիմնականում ընդդիմադիր և քրդական, կալանքի տակ է վերցվել գործարարների միլիարդավոր դոլար արժողությամբ ունեցվածքը, փակվել է ավելի քան 2300 ինստիտուտ:
Փորձագետները պնդում են, որ արտակարգ դրության ռեժիմի տված հնարավորություններն Անկարան իրականում օգտագործում է ոչ թե ժողովրդավարական կարգի վերականգնման, այլ երկրում բռնապետության ուժեղացման համար. արտակարգ դրության ռեժիմով Էրդողանը իր ընդդիմախոսների նկատմամբ հաշվեհարդար տեսնելու իրավական հիմքեր է ստացել, ինչի արդյունքում երկրում մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումների վերաբերյալ միջազգային հանրության քննադատությունը մեղմացել է, սակայն միջազգային հանրության մտահոգությունը Թուրքիայում տիրող իրավիճակի հետ կապված ամեն դեպքում պահպանվում է: Նախօրեին Եվրոպայի խորհրդարանի ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի հանձնաժողովը զեկույց է հրապարակել, որտեղ մտահոգություն է հայտնում երկրում ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների ոտնահարման կապակցությամբ:

Какие свои задачи решает Эрдоган режимом Чрезвычайного Положения в Турции?
Чрезвычайное положение, введенное после попытки госпереворота в Турции, продлено еще на три месяца. Об этом заявил заместитель премьер-министра страны Нуман Куртулмуш.
Как заявил Куртумлуш в беседе с журналистами, чрезвычайное положение будет продлено на 90 дней, начиная с 19 октября. Режим чрезвычайного положения был введен после неудачной попытки государственного переворота, которая произошла 15 июля 2016 года. "На основании статьи 120 Конституции Турции вводится чрезвычайное положение сроком на три месяца, чтобы оперативно ликвидировать последствия мятежа", - заявил тогда Эрдоган.
Отметим, что 120-ая статья Конституции Турции позволяет вводить ЧП по всей стране или в отдельных регионах на период не более полугода, если на этой территории учащаются акты насилия, направленные на разрушение демократического порядка. Режим ЧП дает возможность президенту и правительству принимать новые законы в обход парламента и ограничивать права и свободы населения по мере необходимости. В чем именно эти чрезвычайные меры будут выражаться сейчас, пока не уточняется, пишет aif.ru.
В рамках режима чрезвычайного положения Анкара начала беспрецедентные репрессии и преследование сторонников оппозиционного турецкого богослова Фетхуллаха Гюлена. Вместе с тем режим ЧП используется и для борьбы с Курдской рабочей партией. В частности, в рамках чрезвычайного положения были уволены курдские мэры и чиновники, а также более 10 тысяч учителей. Кстати, после попытки переворота в Турции были уволены или приостановлены полномочия около 100 тысяч служащих военной, гражданской службы, полиции и судебной системы. По данным минюста страны, в этой связи были задержаны около 32 тысяч человек.
В рамках режима ЧП турецкие власти продлили время содержания под стражей, закрыли десятки медиа-компаний, в основном оппозиционные и курдские, были арестованы активы бизнесменов на миллиарды долларов, были закрыты более чем 2300 институтов. Эксперты утверждают, что возможности, которые дает чрезвычайное положение, Анкара на самом деле использует не для того, чтобы восстановить демократический порядок в стране, а для того, чтобы усилить диктатуру Эрдогана: режимом ЧП Эрдоган получил правовую основу для расправы над своими противниками. В результате международное сообщество также приостановило критику Анкары по поводу массовых нарушений прав человека - ведь в стране действует режим ЧП...