ԵՄ խորհուրդը համաձայնեցրել է Վրաստանի համար վիզաների չեղարկման հարցում դիրքորոշումը
Եվրախորհրդարանի քաղաքացիական ազատությունների, արդարադատության և ներքին գործերի հարցերով հանձնաժողովը սեպտեմբերի 5-ին ձայների մեծամասնությամբ կողմ է արտահայտվել Եվրամիության կողմից Վրաստանին առանց վիզայի ռեժիմի տրամադրմանը, հայտնում է РИА Новости-ն:
«2016 թվականի հոկտեմբերի 5-ին մշտական ներկայացուցիչների հանձնաժողովը Խորհրդի անունից համաձայնեցրել է Վրաստանի համար վիզային ազատականացման հարցով բանակցային դիրքորոշումը: Այն հաստատել է Վրաստան ԵՄ-ի քաղաքացիների անայցագրային այցելությունների և կես տարվա ընթացքում 90 օր ժամկետով ԵՄ երկրի քաղաքացիների առանց վիզայի այցելությունների մասին հանձնաժողովի առաջարկը: Խորհուրդը կարծում է, որ Վրաստանի համար վիզային ազատականացման ուժի մեջ մտնելը պետք է տեղի ունենա «դադարեցման մեխանիզմի» ուժի մեջ մտնելու հետ միաժամանակ»,- հայտնել է ԵՄ խորհուրդը:
Այժմ ԵՄ խորհրդի ներկայացրած մանդատի հիման վրա ԵՄ-ում նախագահող Սլովակիան կսկսի Եվրախորհրդարանի հետ բանակցությունները՝ վերջնական համաձայնության հասնելու համար:

Совет ЕС согласовал позицию по отмене виз для Грузии
Комитет Европарламента (ЕП) по гражданским свободам, юстиции и внутренним делам 5 сентября большинством голосов высказался в поддержку предоставления Евросоюзом безвизового режима Грузии, выдав представителю ЕП мандат на ведение согласительных переговоров с Советом ЕС, сообщает РИА Новости.
"Комитет постоянных представителей 5 октября 2016 года от имени Совета согласовал переговорную позицию по визовой либерализации для Грузии. Он подтвердил предложение комиссии о безвизовых поездках гражданам ЕС в Грузию и гражданам страны в ЕС на период 90 дней в течение 180 дней. Совет считает, что вступление в силу визовой либерализации для Грузии должно произойти одновременно со вступлением в силу "механизма приостановки", - сообщил Совет ЕС.
Теперь на основании мандата, предоставленного Советом ЕС, председательствующая в ЕС Словакия начнет переговоры с Европарламентом для достижения окончательного соглашения.