Ադրբեջանն առատորեն կիրառում է իր խավիարային դիվանագիտությունը. The Economist
«Որոշ մարդիկ այն անվանում են Փարիզ Կասպից ծովում, որոշներն էլ ասում են, որ այն տարածաշրջանի խավիար արտադրող Դուբայն է», - գրում է The Economist–ում հրապարակված հոդվածի հեղինակը՝ նկատի ունենալով Ադրբեջանն ու դրա խավիարային դիվանագիտությունը, որը նպատակ է հետապնդում միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել երկրում մարդու իրավունքների ծանր վիճակից:
«Ադրբեջանն Արևմուտքում զբաղվում է ուժեղ լոբբինգով՝ օգտագործելով իր խորհրդատվական գործակալություններն ու PR ընկերությունները, կազմակերպելով խնջույքներ ու կոնֆերանսներ Բաքվի հյուրանոցներում, հանձնելով զանազան նվերներ օտարերկրացիներին, այդ թվում ` թանկարժեք գորգեր և ձկան դելիկատեսներ, ինչն էլ հենց կոչվում է  «խավիարային դիվանագիտություն» - գրում է իր հոդվածում Մեթյու Վալենսիան:
Հոդվածի հեղինակը նշում է նաև, որ Ադրբեջանը կարող է ձերբակալել մարդկանց ֆեյսբուքում «ոչ պատշաճ» գրություններ թողնելու և անգամ այդ գրությունները հավանելու համար: Իսկ նրանք, ովքեր կրկին ձեռք են բերում ազատություն, այդուհետ ապրում են ստվերում:
Վալենսիան հիշեցնում է, որ Ալիևը փոխարինեց իր հորը՝ Հեյդար Ալիևին, 2003թ.-ի կեղծված ընտրությունների արդյունքում, իսկ ավելի ուշ դարձավ Ադրբեջանում նախագահական ժամկետի սահմանափակումը վերացնելու հանրաքվեի նախաձեռնողը:
«Ադրբեջանում հիմա 100-300 քաղբանտարկյալ կա: Այս երկիրը զբաղեցնում է 163-րդ տեղը 180 երկրների շարքում մամուլի ազատության ցուցանիշով՝ ըստ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության տվյալների:
Ուշագրավ է նաև, որ Ադրբեջանն ակտիվորեն ներգրավված է արվեստի հովանավորչության մեջ: Ըստ մամուլի հրապարակումների՝ Ադրբեջանը վճարել է Եվրոպայում բազմաթիվ վերակառուցման նախագծերի համար, մասնավորապես Ֆրանսիայում, որտեղ 1 մլն եվրո տրամադրել է Լուվրին, ինչպես նաև մասնակցել է նորմանդական միջնադարյան եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներին: Որոշ քաղաքագետներ սա որպես Ֆրանսիայի կառավարությանը հաճոյանալու փորձ են դիտարկում, քանի որ Ֆրանսիան շատ ավելի սերտ դիվանագիտական ​​հարաբերություններ ունի Հայաստանի հետ, քան Ադրբեջանի, նշում է The Economist–ը:

Азербайджан и его ''икорная дипломатия'' - вновь в центре внимания мировых СМИ
''Кто-то называет его Парижем Каспийского моря, а кто-то говорит, что это производящий икру Дубай региона'', - пишет автор статьи, опубликованой в 1843magazine, имея ввиду Азербайджан и его щедрое применение икорной дипломатии с целью отвлечения внимания международного сообщества от ситуации, связанной с правами человека, и бессилия оппозиции.
''Азербайджан на Западе занимается лобби, используя свои консалтинговые агентства и пиар-компании, организовывая пикники и конференции в гостиницах Баку, раздает иностранцам подарки, включая ковры и рыбные деликатесы, откуда и возникло выражение ''икорная дипломатия'', - пишет в статье Мэтью Валенсиа.
Автор также отмечает, что в Азербайджане можно быть арестованным за публикацию или даже за одобрение ''неправильной записи'' в Facebook. Те, кто вновь приобретают свободу, живут в тени, - передает Newshay.com.
Валенсиа напоминает, что Алиев стал преемником своего отца - Гейдара - в результате сфальсифицированных выборов 2003 года, и стал в дальнейшем инициатором референдума в Азербайджане, чтобы устранить ограничение своего президентского срока.
''В Азербайджане сейчас есть от 100 до 300 политзаключенных. Эта страна занимает 163-место в числе 180 стран в индексе свободы прессы организации ''Репортеры без границ'''', - отмечает издание.
"Законодательные органы некоторых штатов США, включая Сенаты Оклахомы и Иллинойса, приняли восхваляющие Азербайджан резолюции о том, что, якобы, эта страна разделяет американские ценности. Одна из других тактик Азербайджана, кроме ''икорной дипломатии'', – это использование тесных связей с третьими странами, чтобы стимулировать интересы в Америке.
Азербайджан занимается также спонсорством в сфере искусства. Согласно публикациям в прессе, имеющий тесные связи с правительством Азербайджана фонд заплатил за многочисленные проекты реконструкции во Франции, в частности, предоставив 1 млн евро Лувру, участвовал в восстановлении средневековой церкви в Нормандии. Некоторые в этом видят попытку угождения правительству Франции, у которого более тесные дипломатические связи с Арменией, нежели с Азербайджаном" - отмечает автор международного издания.