Չի հաջողվել համաձայնության հասնել Սիրիայում հրադադարի շուրջ
Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և տարածաշրջանային մի քանի երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումը Լոզանում ապարդյուն է անցել։ Նրանց չի հաջողվել համաձայնության գալ Սիրիայում հրադադարի վերականգնմանն ուղղված քայլերի շուրջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Բանակցությունները տևել են ավելի քան չորս ժամ։ Բանակցողները հրաժարվել են նույնիսկ մամուլի համար համատեղ հայտրարությունից։
Հանդիպման նախաձեռնող ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել է, որ բանակցությունները կառուցողական և անկեղծ են անցել, եղել են «լարված պահեր»։ Նրա խոսքերով, կողմերը համաձայնել են հակամարտությունն ավարտելու անհրաժեշտության շուրջ։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը տեղեկացրել է, որ ծրագրվում է մոտ ապագայում շարունակել շփումները։
Լոզանի հանիպմանը մասնակցել են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Կատարի, Իրանի, Իրաքի, Եգիպտոսի և Հորդանանի ներկայացուցիչները։

Не удалось согласовать шаги по восстановлению перемирия в Сирии
Встреча министров иностранных дел России, США и ряда региональных держав по сирийскому урегулированию завершилась безрезультатно: сторонам не удалось согласовать шаги по восстановлению режима прекращения огня в Сирии, передает РИА Новости.
Переговорщики даже отказались от совместного заявления для прессы .
Госсекретарь США Джон Керри, который являлся организатором переговоров в так называемом узком формате, назвал их конструктивными и искренними и отметил, что не обошлось без "напряженных моментов". По его словам, стороны достигли консенсуса по основным вопросам, в частности, о необходимости завершить конфликт.
Лавров тоже рассказал о планах продолжить контакты в ближайшее время. Говоря о ходе переговоров, министр отметил, что участники встречи обсудили "несколько интересных идей".
В Лозанну приехали представители России, США, Турции, Саудовской Аравии, Катара, Ирана, Ирака, Египта и Иордании.