ՀԱՊԿ ղեկավարները Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ հայտարարություն են ընդունել
Հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը: ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարները մի շարք այլ փաստաթղթերի թվում ստորագրել են նաև հայտարարություն Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ:
«Մեր աջակցությունն ենք հայտնում մայիսի 16-ն Վիեննայում և հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ ուղղված հակամարտության գոտում իրավիճակի սրացում թույլ չտալուն, իրավիճակը կայունացնելուն և խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար պայմաններ ստեղծելուն:
Հաստատելով Ղարաբաղյան հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու անհրաժեշտությունը՝ աջակցություն ենք հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը միտված ջանքերին՝ միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության դրույթների, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և մասնավորապես՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության, իրավահավասարության ու ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքների հիման վրա»:
Հայտարարության տակ իրենց ստորագրությունն են դրել Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի ներկայացուցիչները:

Главы государств ОДКБ подписали заявление по карабахскому конфликту
14 октября с.г. в Ереване состоялось заседание Совета коллективной безопасности (СКБ) Организации Договора о коллективной безопасности.   Главы государств – членов ОДКБ подписали Заявление по карабахскому конфликту.
В заявлении, в частности, говорится: "Выражаем поддержку договоренностям, достигнутым на саммитах по нагорно-карабахской проблеме 16 мая в Вене и 20 июня в Санкт-Петербурге, направленных на недопущение эскалации ситуации в зоне конфликта, стабилизацию обстановки и создание условий для продвижения мирного процесса.
Подтверждая необходимость исключительно мирного решения нагорно-карабахской проблемы, выражаем поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта на основе норм и принципов международного права, положений Устава ООН, Хельсинкского Заключительного Акта, в частности, касающихся неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности государств, равноправия и права народов на самоопределение".
Под заявлением поставили свою подпись представители Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России и Таджикистана.