Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից առաջ Բաքվին ևս մեկ հնարավորություն է տրվել
Հոկտեմբերի 23-25-ը կայացավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հերթական այցը տարածաշրջան: Ուշադրության կենտրոնում գտնվող հիմնական հարցերից մեկը Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպումն էր և դրա ժամկետների հստակեցումը:
Համանախագահների, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի տարածած հայտարարության համաձայն համանախագահները ծրագրում են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին հանդիպել 2016 թվականի դեկտեմբերին Համբուրգում ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդաժողովի ժամանակ: Նույն հայտարարության համաձայն` Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների՝ ամենավաղ ժամկետներում հնարավոր հանդիպումը դառնալու է Համբուրգում արտգործնախարարների հետ քննարկվող հիմնական հարցերից մեկը: Սա նշանակում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումն ամենաշուտը կարող է կայանալ դեկտեմբերի վերջին:
Նախագահների հանդիպման հետաձգումը կարող է պայմանավորված լինել քաղաքական բանակցությունների անցկացման համար համապատասխան հիմք ստեղծելու անհրաժեշտությամբ: Հայկական կողմերը բազմիցս շեշտել են, որ միայն Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ընդունված որոշումների լիակատար իրականացումը կարող է հիմք ստեղծել հետագա բանակցությունների համար:
Համանախագահների՝ տարածաշրջան կատարած այցը ցույց տվեց, որ որոշակի քննարկումներ կան ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման ուղղությամբ: Սակայն սա Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներում ձեռբերված միակ պայմանավորվածությունը չէ: Առաջնային պայամանավորվածություններից էր, օրինակ, հետագա էսկալացիայի ռիսկը նվազեցնելու նպատակով հնարավորինս կարճ ժամանակում ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմի մշակումն ու կիրառումը, որի ուղղությամբ դեռևս ակնառու տեղաշարժ չկա: Նույն Վիեննայի հանդիպման կարևոր պայմանավորվածություններից էր «հավատարմությունը հրադադարի ռեժիմին», որի պահպանման մասին ևս դժվար է խոսել:
Այս տեսանկյունից պատահական չէ այն հանգամանքը, որ համանախագահները տարածած հայտարարության մեջ նույնպես ընդգծում են, որ «հրադադարի ռեժիմի պահպանումը ապահովում է ընթացող բանակցությունների անհրաժեշտ հիմքը»՝ կարևորելով «Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ընդունած որոշումների լիակատար իրականացումը»: Համանախագահների կարծիքով «ամենաբարձր մակարդակով նման երկխոսությունն անհրաժեշտ է կարգավորման հարցում առաջընթաց գրանցելու նպատակով»:
Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանին հերթական հնարավորությունն ու ժամանակն է տրված հրաժարվելու սադրանքներից և պատշաճ վերաբերմունք ցուցաբերելու բանակցություններին: Ի վերջո, պայմանավորվածությանը համաձայնություն տալը և այնուհետև դրանից հրաժարվելը մեծագույն սադրանքն է:

Баку дана еще одна возможность до встречи президентов Армении и Азербайджана
С 23 по 25 октября состоялся очередной визит в регион сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Одним из основных вопросов, находящихся в центре внимания, являлся вопрос о возможной очередной встрече президентов Армении и Азербайджана, а также уточнение сроков ее проведения.
Согласно распространенному заявлению личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспрчика, сопредседатели планировали проведение встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в декабре 2016-го года, в Гамбурге, на совещании министров ОБСЕ. Согласно тому же заявлению, на том же совещании в Гамбурге вопрос проведения в ближайшее время встречи президентов Армении и Азербайджана должен был стать одним из основных. Это означает, что самый ранний срок проведения встречи президентов Армении и Азербайджана может быть конец декабря.
Перенос даты встречи президентов может быть обусловлен необходимостью создания соответствующей основы для проведения политических переговоров. Армянские стороны неоднократно подчеркивали, что только полное выполнение решений, принятых в Вене и Санкт-Петербурге, может создать основу для последующих переговоров.
Региональный визит сопредседателей показал, что есть определенная дискуссия по расширению полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ. Однако это не единственная договоренность, достигнутая в Вене и Санкт-Петербурге. Из достигнутых соглашений первооочередной задачей были, например, разработка и применение в кратчайшие сроки механизмов мониторинга для предотвращения дальнейшей эскалации напряженности. В данном направлении до сих пор видимых подвижек не наблюдается. На той же венской встрече из важнейших договоренностей была "верность режиму перемирия", о сохранении которой также трудно говорить.
С данной точки зрения не является случайным тот факт, что в распространенном сопредседателями заявлении также подчеркивается, что "сохранение режима перемирия обеспечивает необходимую основу идущих переговоров". Подчеркивается и важность "полного исполнения принятых в Вене и Санкт-Петербурге решений". По мению сопредедателей, "подобный диалог на самом высоком уровне необходим для фиксирования прогресса в вопросе урегулирования".
А это означает, что Азербайджану даны очередные возможность и время избавиться от провокаций и проявить должное отношение к переговорам. Ведь в конце концов – согласие на исполнение договоренностей и дальнейший отказ от него является величайшей провокацией.