Brexit-ը դեռ չի ազդել բրիտանական տնտեսության վրա
Մեծ Բրիտանիայի՝ Եվրամիությունից դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվեի արդյունքները դեռ չեն ազդել բրիտանական տնտեսության վրա: Այդ մասին, Deutsche Welle-ի հաղորդմամբ, հայտնել է բրիտանական ONS վիճակագրական ծառայության գլխավոր տնտեսագետ Ջո Գրայսը, փոխանցում է REGNUM գործակալությունը:
«Մենք քիչ ապացույցներ ունենք, որ Brexit-ն անմիջապես բացասական հետևանքներ է ունեցել»,- մասնավորապես նշել է նա:
Ընդ որում, ծառայության փորձագետները նշում են, որ հուլիսից հետո Բրիտանայի ՀՆԱ, չնայած բացասական սպասումներին, անգամ 0,5%.-ով աճել է: Փորձագետների գնահատականներով դա նշանակում է, որ երկիրը ԵՄ-ից դուրս գալու առաջին շոկը բարեհաջող անցկացրել է՝ միաժամանակ կանխատեսելով, որ 2017թ.-ին երկրին սպասվում են դժվար ժամանակներ:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ կազմում մնալ-չմնալու հարցն այս տարվա հունիսին դրվեց Մեծ Բրիտանիայում անցկացված հանրաքվեին, որի արդյունքներով հաղթեցին ԵՄ կազմից դուրս գալու կողմնակիցները:

Brexit пока не ударил по экономике Великобритании
Итоги референдума о выходе Великобритании из состава Европейского союза (ЕС) пока не оказали отрицательного воздействия на экономику страны. Об этом, как передает Deutsche Welle, сообщил главный экономист британского статистического ведомства ONS Джо Грайс, передает ИА REGNUM .
"У нас мало доказательств того, что сразу после референдума по Brexit имел место явно негативный эффект", - сказал он.
При этом эксперты ведомства отмечают, что объем ВВП Великобритании с июля по сентябрь 2016 г, вопреки опасениям, даже вырос на 0,5%. Это означает, говорят специалисты, что экономика страны хорошо перенесла первый шок после Brexit.
Эксперты, однако, полагают, что в 2017 г. экономику Великобритании ожидают трудные времена, поскольку неуверенность может резко обостриться после начала реальных переговоров между Лондоном и ЕС по Brexit.
Напомним, что референдум о будущем Британии в рамках ЕС состоялся в июне 2016 года. По итогам голосования стало известно, что более 50% жителей страны выступили за выход Соединенного Королевства из ЕС.