«Դպրոցից փախած աշակերտները» բոյկոտում են Թուրքիայի խորհրդարանի աշխատանքը
Թուրքիայում «ահաբեկչության դեմ պայքարի» քողի ներքո շարունակվում է ընդդիմադիր ամենատարբեր զանգվածների չեզոքացումը: Վերջին օրերին թիրախում կրկին քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատիա կուսակցությունն (ԺԴԿ) էր:
Նոյեմբերի 4-ին ահաբեկչության և Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությանն (PKK) աջակցելու մեղադրանքով ձերբակալվեցին ԺԴԿ-ի առաջնորդներ Սելահաթթին Դեմիրթաշը և Ֆիգեն Յուքսեքդաղը, ինչպես նաև կուսակցության 11 պատգամավորներ: Ձերբակալված պատգամավորներից 9-ի նկատմամբ ավելի ուշ կալանավորման մասին որոշում կայացվեց։ Իշխանությունները հայտարարում են, որ ընդդիմադիր պատգամավորները ձերբակալվել են, քանի որ նրանք հրաժարվել էին անձեռնամխելիության վերացումից հետո իրենց նկատմամբ սկսված իրավական գործընթացի շրջանակներում ցուցմունք տալ:
Ի պատասխան՝ ԺԴԿ-ն որոշում է կայացրել բոյկոտել Թուրքիայի խորհրդարանի աշխատանքը: Կուսակցության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ կուսակցությունն ամբողջությամբ դուրս չի գալիս խորհրդարանից, բայց նրա անդամները չեն մասնակցելու նիստերին: ԺԴԿ-ն հայտարարում է, որ հետագա քայլերը որոշվելու են ժողովրդի հետ ակտիվ քննարկումների արդյունքում: Ինչպես նշում է Hurriyet Daily News-ը, իշխանության ներկայացուցիչներն արդեն հայտարարել են, որ ԺԴԿ-ի նման որոշումը «չի կարող բացասաբար ազդել օրենսդիր մարմնի աշխատանքի վրա»: Իսկ Թուրքիայի վարչապետը քրդամետ կուսակցության պատգամավորներին համեմատել է «դպրոցից փախած աշակերտների հետ»: Հիշեցնենք, որ ձերբակալությունը ԺԴԿ-ի անդամներին պատգամավորական մանդատից չի զրկում:
Միաժամանակ իշխանությունների դեմ պայքարն ուժեղացնելու մասին հայտարարել է PKK-ն: Նոյեմբերի 4-ին Դիարբեքիրում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով 8 մարդ է սպանվել, որից 2-ը՝ ոստիկան: Վիրավորների թիվը գերազանցել է 100-ը: Գործողության պատասխանատվությունը ստանձնել է PKK-ն:
Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում բողոքի ցույցեր են սկսվել՝ ի պաշտպանություն ձերբակալված պատգամավորների: Ոստիկանությունն ուժով ցրել է դրանք:
Քրդամետ կուսակցության պատգամավորների կալանավորման կապակցությամբ իրենց անհանգստությունն են հայտնել Միացյալ Նահանգներն ու ԵՄ-ն: Թուրքիայի նախագահին դա ամենևին չի անհանգստացնում: «Ինձ համար միևնույն է: Ինչ ուզում են, թող ինձ անվանեն: Իմ մի ականջից դա մտնում է, մյուսից՝ դուրս գալիս», - Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է Hurriyet Daily News-ը:
Չի բացառվում, որ քրդամետ կուսակցության դեմ գործողությունների այս նոր ալիքը պայմանավորված լինի այդ թվում նաև Թուրքիայում նոր Սահմանադրության շուրջ մեկնարկած նախապատրաստական աշխատանքներով: Թուրքիայում քաղաքական խորհրդակցություններ են ընթանում խորհրդարանական ուժերի միջև նոր Սահմանդարության նախագծի շուրջ: Այս համատեքստում ընդդիմադիր ԺԴԿ-ի «ավելորդ ակտիվությունն» իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությանը պետք չէ:

Сбежавшие с уроков "школьники" бойкотируют работу парламента в Турции
В Турции под предлогом "борьбы с терроризмом" продолжается разгром различных оппозиционных сил. В последнее время мишенью снова стала прокурдская Партия демократии народов (ПДН).
4 ноября задержаны, а затем арестованы по обвинению в терроризме и содействии Рабочей партии Курдистана (PKK) лидеры оппозиционной прокурдской Партии демократии народов (ПДН) Ф. Юксекдаг, С. Демирташ и 11 депутатов парламента от этой партии. Как отмечает Институт Ближнего Востока, турецкие власти сообщили, что эта мера была применена после того, как они не явились в прокуратуру для дачи показаний.
В ответ прокурдская партия решила бойкотировать работу парламента. Представитель партии заявил, что ПДН не будет более принимать участия в заседаниях парламента, но не собирается окончательно выходить из Меджлиса. Решение о последующих действиях будет принято по итогам активных обсуждений с народом.
Как отмечает Hurriyet Daily News, власти заявили, что решение ПДН о бойкоте "не может повлиять на работу законодательного органа". А премьер-министр страны сравнил депутатов ПДН со "школьниками, которые сбежали с уроков". Напомним, что арест не лишает членов партии депутатского мандата.
Одновременно PKK заявляет об ужесточении борьбы против властей. 4 ноября в результате теракта в Диярбекире на юго-востоке Турции погибли 8 и получили ранения более 100 человек. Ответственность за теракт взяла на себя Рабочaя партия Курдистана.
В различных городах Турции продолжаются акции протеста в поддержку депутатов прокурдской партии.
Евросоюз и США выразили "крайнюю обеспокоенность" в связи с арестами деятелей ПДН в Турции. Но президента Турции это совсем не беспокоит. "Мне - все равно. Могут называть меня как угодно. Мне в одно ухо влетает, из другого - вылетает", -  слова Эрдоган приводит Hurriyet Daily News
Не исключено, что очередная волна репрессий против прокурдской партии обусловлена в том числе подготовкой новой Конституции.  В Турции проходят консультации между политическими силами по проекту новой Конституции. На этом фоне "избыточная активность" оппозиционной ПНД правящей партии Турции совершенно не нужна.