Եվրահանձնաժողովի զեկույց. Թուրքիայի առաջ ԵՄ դռները փակվեցին վերջնականապե՞ս
ԵՄ-ին անդամակցելու հարցով առաջընթացի շուրջ Թուրքիայի վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի զեկույցը համարում է կողմնակալ, հայտարարել է երկրի փոխվարչապետ Նուման Քութլումուշը: «Այս զեկույցը միակողմանի է, այն պարունակում է մեզ համար անընդունելի ձևակերպումներ», - հայտարարել է նա: «Այս զեկույցը մեզ տխրեցրել և մտահոգել է: Այն պարունակում է դրույթներ, որոնք անցում են բոլոր սահմանները: Մենք ցանկանում ենք տեսնել ԵՄ-ին մեր կողքին՝ ահաբեկչության դեմ պայքարում», - հայտարարել է երկրի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը:
Նշենք, որ Թուրքիայի վերաբերյալ Առաջընթացի զեկույցը, ի տարբերությունուն նախորդ տարվա, արձանագրել է երկրում բարեփոխումների գործընթացի ոչ թե դանդաղում, այլ հետընթաց:
Եվրամիության ամենամայա զեկույցում, մասնավորապես, արձանագրվում է քաղաքացիական հասարակության, մարդու իրավունքների և խոսքի ազատության ոլորտում Անկարայի քաղաքականության ձախողումները: Զեկույցում քննադատությունները վերաբերում են  խոսքի ազատությանը, հավաքներ կազմակերպելու ազատությանը, դատաիրավական համակարգին, մահապատիժը վերականգնելու վերաբերյալ Թուրքիայում ընթացող քննարկումներին, վերջին շրջանում երկրի ընդդիմադիր գործիչների ձերբակալություններին և այլն: Եվրահանձնաժողովը նաև անբավարար է գնահատել ԵՄ նորմերին թուրքական օրենսդրության համապատասխանեցմանն ուղղված ԵՄ ջանքերը: Նշվում է, որ Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո արտակարգ դրության հայտարարումը հնարավորություն է տալիս կառավարությանը, որը նախագահում է երկրի նախագահը, կառավարել օրենսդրական դեկրետների միջոցով: Այս ընթացում ընդունվել է 9 նման դեկրետ, որոնք ներառում են այդ թվում նաև պաշտպանվելու իրավունքի սահմանափակում, կալանավորման ժամկետի երկարացում և այլն: Այս կապակցությամբ նշվում է, որ, չնայած հեղաշրջման փորձից հետո Անկարան հայտարարեց Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի որոշ դրույթների գործողության դադարեցման մասին, սակայն թուրքական սահմանադրությունը պարունակում է իրավունքներ, որոնք չեն կարող ոտնահարվել նույնիսկ արտակարգ դրության պայմաններում, ինչպես, օրինակ, հակառակ ազդեցություն ունեցող քրեական օրենքներից պաշտպանվածությունը կամ անմեղության կանխավարկածը: Այս կապակցությամբ ԵՄ կասկած է հայտնում ձեռնարկված միջոցառումների համաչափության և դրանց նկատմամբ հասանելիության, ինչպես նաև արդարատադության համակարգի անաչառության կապացությամբ:
Զեկույցում նշվում է, որ որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել քաղաքական կուսակցությունների և ընտրությունների վերաբերյալ իրավական դաշտի ԵՄ նորմերին համապատասխանեցման առումով՝ ընդգծելով, մասնավորապես, պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին օրենքի ընդունումը և ընդդիմադիր քրդամետ կուսակցության պատգամավորների ձերբակալությունը:
Նախորդ տարվա համեմատ էլ ավելի մեծ հետընթաց է գրանցվել դատական համակարգում և խոսքի ազատության ոլորտներում: Մասնավորապես՝ արձանագրվում է, որ նախորդ տարվա ընթացքում նկատված ոչ անկախ միտումներն ավելի են խորացել, իսկ ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո երկրում խոսքի ազատությունը հասել է ծայրահեղ մակարդակի (լրագրողների ձերբակալությունները,լրատվամիջոցների փակում և այլն):
Զեկույցի առանձին հատվածում խորը անհանգստություն է արտահայտվում կանանց, փոքրամասնությունների, ինչպես նաև ԼԳԲՏ ներկայացուցիչների նկատմամբ Թուրքիայում իրականացվող ճնշումների հետ կապված:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվում նաև Թուրքիայի տնտեսական իրավիճակին: Առաջին անգամ Եվրահանձնաժողովի զեկույցում Թուրքիան տնտեսական առումով աճ չի արձանագրել:
Զեկույցում Եվրահանձնաժողովը եկել է այն եզրահանգման, որ Թուրքիան  2016 թվականին ավելի է հեռացել եվրաինտեգրման ճանապարհից: Սա, ինչպես նաև Եվրախորհրդարանի նախագահի կողմից Թուրքիայում պատգամավորների և լրագրողների ձերբակալության խիստ քննադատությունը և Թուրքիայի նկատմամբ հնարավոր ԵՄ պատժամիջոցների սահմանումը, լուրջ քննադատության է արժանացել Անկարայում: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել են 53 տարի ԵՄ դռների առջև սպասելուց հետո իրենք հանրաքվե կանցկացնեն ԵՄ–ին անդամակցելու հարցի շուրջ:

Пути в Европу закрыты для Турции навсегда?
Турция считает предвзятым и загоняющим ее в угол доклад Еврокомиссии о ситуации с вступлением страны в ЕС, полагает вице-премьер Нуман Куртулмуш. "Этот доклад односторонний, он содержит неприемлемые формулировки", слова Куртулмуша передает РИА Новости. "Турция не приемлет недавний доклад Еврокомиссии о прогрессе в переговорном процессе". "Этот доклад нас расстроил и обеспокоил. Он содержит положения, переходящие всякие границы. Мы хотим видеть ЕС рядом с нами в сфере борьбы с терроризмом", - заявил премьер-министр Бинали Йылдырым.
В докладе Еврокомиссии, в частности, отмечается, что процесс реформ в Турции - в отличие от прошлого года - не замедлился, а деградировал.
В появившемся на прошлой неделе годовом докладе о прогрессе, достигнутом Турцией на пути в Евросоюз, отмечены провалы в политике Анкары в сферах гражданского общества, прав человека. Критические замечания в докладе относятся к свободе слова, свободы собраний, судебной системы, дискуссии о восстановлении смертной казни в Турции, недавних арестов оппозиционных депутатов и т.д. Еврокомиссия также сочла недостаточными предпринятые Турцией усилия по приведению турецкого законодательства в соответствие с нормами ЕС.
Отмечается, что, объявляя чрезвычайное положение после попытки военного переворота, власти Турции позволили правительству во главе с президентом управлять страной посредством законодательных декретов. За все это время были приняты 9 постановлений, которые включают в себя в том числе и ограничение права на защиту, удлиняя срок содержания под стражей и так далее. В связи с этим в докладе отмечается, что несмотря на то, что после попытки государственного переворота Анкара объявила о прекращении некоторых положений Европейской конвенции о правах человека, однако Конституция Турции содержит права, которые не могут быть нарушены даже в условиях чрезвычайного положения - такие, например, как презумпция невиновности. В связи с этим ЕС ставит под сомнение пропорциональность принятых мер, доступ к ним, а также беспристрастность судебной системы.
В докладе отмечается, что прогресс не был достигнут с точки зрения соответствия турецкого законодательства с европейскими нормами - в сфере о политических партиях и выборах. Подчеркивается, в частности, принятие решения о лишения депутатов иммунитета и арест оппозиционных депутатов прокурдской партии. В докладе также выражена глубокая озабоченность  по поводу  притеснений женщин, меньшинств и представителей сообщества ЛГБТ в Турции.
Комиссия в докладе пришла к выводу, что Турция в 2016 году еще больше отстает от европейской интеграции. Это, а также заявления главы Европарламента о возможном введении санкций ЕС против Турции, подверглось серьезной критике Анкары. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявили, что после 53 лет ожидания у дверей ЕС решение о продолжении переговорного процесса с Евросоюзом примет народ Турции.