Նիգերիայի հյուսիսում սովից մահանում է 75 հազար երեխա. ՄԱԿ
Նիգերիայի հյուսիսարևելյան Բորնո նահանգում առաջիկա ամիսներին սովից կարող է մահանալառնվազն 75 հազար երեխա։ Այս մասին հայտնում է ՄԱԿ-ը՝ նշելով, որ կազմակերպությունը կարող է չկարողանա հաղթահարել տեղի մարդասիրական ճգնաժամը։
ՄԱԿ-ի մարդասիրական ծրագրի համակարգող Փիթեր Լունդբերգի խոսքով՝ տարածաշրջանում, որտեղ դեռևս վերջերս իշխում էր ծայրահեղական «Բոկո Հարամ» խմբավորումը, օգնության կարիք ունի առնվազն 14 մլն մարդ, փոխանցում է BBC-ն։
Ինչպես նշել է Լունդբերգը՝ իսլամիստներից ազատագրված տարածքներում սուր կարիքավորներից մոտ 400 հազարն անչափահասներ են։
Նիգերիայի հյուսիս-արևելքում կառավարական զորքերի դեմ ջիհադիստների հակամարտության 7 տարիներին զոհվել են տասնյակ հազարավոր մարդիկ, մոտ 2 մլն տեղացիներ դարձել են փախստականներ։

ООН: на севере Нигерии от голода умирают 75 тысяч детей
Не менее 75 тысяч детей рискуют умереть от голода в ближайшие несколько месяцев в северо-восточном нигерийском штате Борно, утверждают в ООН, отмечая, что организация может не справиться с разразившимся там гуманитарным кризисом, передает BBC.
По словам координатора гуманитарной программы ООН Петера Лундберга, в регионе, где еще недавно хозяйничала экстремистская группировка "Боко Харам", нуждаются в помощи не менее 14 миллионов человек.
Как отметил Лундберг, около 400 тысяч из остро нуждающихся на освобожденных от исламистов территориях - несовершеннолетние.
За семь лет конфликта джихадистов с правительственными войсками на северо-востоке Нигерии погибли десятки тысяч человек, около двух миллионов местных жителей стали беженцами.