Քերին փորձում է մինչ Թրամփի երդմնակալությունը Սիրիայի հարցով պայմանավորվել ՌԴ-ի հետ
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին շարունակում է ջանքեր գործադնել Հալեպի հարցով Ռուսաստանի հետ համաձայնության հասնելու համար, քանի որ մտավախություն ունի, որ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալութունց հետո ԱՄՆ-ը կարող է հայտնվել Բաշար Ասադի կողմը, գրում է Washington Post-ը՝ հղում անելով Պետդեպի ներկայացուցիչներին։
«Հեռացող պետքարտուղար Ջոն Քերին ներդնում է բուռն և նույնիսկ աներևակալելի դիվանագիտական ջանքեր՝ հասնելու Ռուսաստանի հետ Հալեպի պաշարման ավարտի վերաբերյալ համաձայնության», - գրում է թերթը։
Պարբերականի կարծիքով՝ այդ ջանքերի վկայությունն է Քերիի՝ շաբաթական երկու անգամ հեռախոսազրույցները ռուս գործընկերոջ՝ Սերգեյ Լավրովի հետ, ինչպես նաև Պերուում Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության գագաթաժողովի շրջանակներում Լավրովի հետ նրա հանդիպումը:

Керри попытается договориться с РФ по Сирии до инаугурации Трампа
Госсекретарь США Джон Керри продолжает прилагать усилия для достижения соглашения с Россией по сирийскому Алеппо, так как боится, что после инаугурации избранного президента США Дональда Трампа Соединённые Штаты могут занять сторону президента Башара Асада. Об этом, как передает Russia Today, пишет The Washington Post.
"Уходящий госсекретарь Джон Керри прилагает неистовые и даже невообразимые дипломатические усилия, чтобы достичь соглашения с Россией по завершению осады Алеппо", -говорится в статье.
По мнению издания, свидетельством усилий Керри являются регулярные телефонные переговоры с главой МИД России Сергеем Лавровым, а также недавняя встреча на саммите АТЭС в Перу.