Ամերիկյան ժողովրդավարության պարադոքսը
ԱՄՆ նախագահական ընտրություններից հետո ամերիկյան մամուլը ողոված է տարաբնույթ նյութերով, որոնցում հարցականի տակ է դրվում ԱՄՆ ընտրական համակարգում գործող ընտրական կոլեգիայի արդյունավետության հարցը և հնչում են այն փոփոխելու առաջարկներ:
ԱՄՆ հանրային շրջանակներում նման տեսակետները սկսեցին ավելի ակտիվ շրջանառվել, երբ պարզ դարձավ, որ ընտրողների կողմից Քլինթոնին տրված ձայները շուրջ 2.000.000-ով ավելի են, քան Թրամփին տրված ձայները: Անհրաժեշտ է նկատել, որ ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների պատմության մեջ սա առաջին և միակ դեպքը չէ: Օրինակ, 2000 թվականին դեմոկրատ թեկնածու Ալ Գորին տրված ընտրողների ձայները 500.000-ով ավելի էին, քան ընտրություններում հաղթած հանրապետական թեկնածու Ջորջ Բուշին տրված ընտրողների ձայները:
Ինչո՞ւմ է կայանում այս պարադոքսը: ԱՄՆ Սահմանադրությամբ, բնակիչներն ուղղակիորեն չեն ընտրում նախագահին, այլ ընտրում են ընտրիչների ձայների միջոցով: Սրա հետ մեկտեղ ԱՄՆ 48 նահանգներում և Վաշինգտոնում գործում է «հաղթողը տանում է ամեն ինչ սկզբունքը»: Այսինքն, եթե օրինակ, նահանգներից մեկում, թեկնածուներից մեկը ձայների ընդամենը մեկ տոկոս առավելությամբ առաջ է անցնում մյուսից, նա ստանում է այդ նահանգին հատկացված բոլոր ընտրիչների ձայները:Ահա թե ինչու, թեկնածուն, բոլոր նահանգների կտրվածքով, կարող է ստանալ բնակչության ձայների մեծամասնությունը, սակայն պարտվել ընտրություններում՝ չստանալով ընտրիչների ձայների մեծամասնությունը:
Ընտրական կոլեգիայի արդյունավետության հարցն առաջին անգամ չէ, որ բարձրաձայնվում է ԱՄՆ-ում: Վերջին 200 տարվա ընթացքում ԱՄՆ կոնգրեսում ավելի քան 700 առաջարկ է հնչել՝ փոփոխելու կամ ամբողջությամբ վերացնելու ընտրական կոլեգիայի համակարգը, սակայն դրանցից և ոչ մեկը չի ստացել ԱՄՆ կոնգրեսի հավանությունը:
Կարող ենք փաստել, որ հարցի շուրջ ամերիկյան մամուլում շրջանառվող տեսակետներն, առավել քան տրամաբանված և հիմնավոր են: Ստացվում է, որ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում գործող ընտրական կոլեգիայի համակարգի պատճառով, երկրում կարող է նախագահ դառնալ այն թեկնածուն, ով չի ստացել ընտրողների մեծամասնության ուղղակի քվեն: Եթե սա դիտարկենք ընտրություններում ուղղակի քվեարկության ունեցող երկրների դեպքում, ինչպիսին է նաև Հայաստանի Հանրապետությունը, կհանգենք եզրակացության, որ այդ թեկնածուն ուղղակի կարող է դիտարկվել ոչ լեգիտիմ:

Парадокс американской демократии
После президентских выборов американские СМИ заполонены различными материалами, в которых ставится под сомнение вопрос эффективности коллегии выборщиков в избирательной системе США и звучат предложения изменить подобное положение дел.
В общественных кругах США подобные мнения начали циркулировать более активно, когда стало ясно, что за Клинтон избирателями было отдано почти в 2 миллиона раз больше голосов, чем за Трампа. Необходимо отметить, что в истории президентских выборов США это не единичный случай. Например, в 2000-ом году голоса, отданные кандидату от демократов Ал Гору, на 500 тысяч превышали число голосов, отданных победителю – республиканскому кандидату Джордж Буш-младшему.
В чем секрет подобного парадокса? По Конституции США, население непосредственно не выбирает президента, а делает выбор только через коллегию выборщиков. Одновременно с этим в 48 штатах США и в Вашингтоне действует принцип “победителю достается все”. То есть если в таком штате один из кандидатов побеждает с разницей всего лишь в один процент, он получает голоса всех выборщиков. Вот почему кандидат в общегосударственном зачете может получить большинство голосов избирателей, однако проигрывает выборы, не получив большинство голосов выборщиков.
Вопрос эффективности коллегии выборщиков не впервые поднимается в США. За последние 200 лет в Конгрессе США звучало более 700 предложений по изменению или полному отказу от системы коллегии выборщиков, однако ни одно из них не получило одобрения.
Можно отметить, что циркулирующие в американской прессе мнения по данному вопросу более чем рациональны и обоснованы. Получается, что из-за действующей системы коллегии выборщиков в США президентном может стать кандидат, не получивший простого большинства голосов избирателей. Если перенести подобное положение на другие страны, например, на Республику Армения, можно придти к выводу, что такой кандидат запросто может рассматриваться как нелегитимный.