Ասադը 2017 թվականի Սիրիայի պետբյուջեն ընդլայնել է ավելի քան 1/3-ով
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ստորագրել է դաշնային օրենք 2017 թվականին 2660 մլրդ սիրիական ֆունտի չափով (մոտ 5.1 մլրդ դոլար) երկրի բյուջեի մասին, հայտնում է SANA գործակալությունը։
Ինչպես այդ առիթով հայտարարել է երկրի ֆինանսների նախարար Մաամուն Համդանը՝ բյուջեի ծավալը գալիք տարում կավելանա ավելի քան 34 տոկոսով (680 մլրդ ֆունտով)։
Գերատեսչության ղեկավարի խոսքով՝ համապատասխան օրենքի մշակումն անցկացվել է բացառիկ պայմաններում, որոնց բախվել է Սիրիան։ Համդանը վստահեցրել է, որ իր նախարարությունը կաշխատի 2017-ի բյուջեի կատարման վերահսկողության ուժեղացման վրա՝ համապատասխան գերատեսչությունների հետ համակարգմամբ, ինչպես նաև վարչական ծախսերի օպտիմալացմամբ։
Օրենքը նախատեսում է երկրում շարունակվող զինված հակամարտության հետևանքով տուժած ձեռնարկությունների համար փոխհատուցում, ինչպես նաև միջոցների հատկացում պետական օբյեկտների շինարարությանն ու վերականգնմանը։

Асад увеличил госбюджет Сирии на 2017 год более чем на треть
Президент Сирии Башар Асад в воскресенье подписал федеральный закон о бюджете страны на 2017 год в размере 2660 миллиардов сирийских фунтов (около 5,1 миллиарда долларов), сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство САНА.
Как заявил по этому поводу министр финансов страны Маамун Хамдан, объем бюджета в предстоящем году вырастет по сравнению с предыдущим отчетным периодом более чем на 34% (680 миллиардов фунтов).
По словам главы ведомства, разработка соответствующего закона проходила "в исключительных условиях, с которыми столкнулась Сирия". Хамдан заверил, что его министерство "будет работать над усилением контроля за исполнением бюджета на 2017 год при координации с соответствующими ведомствами, а также над оптимизацией расходов, особенно административных".
Помимо прочего, закон предусматривает компенсации для предприятий, пострадавших в результате продолжающегося в стране вооруженного конфликта, а также выделение средств на строительство и восстановление государственных объектов.