2016-ին Ալիևն ամրապնդեց իր կլանի դիրքերը և թուլացրեց երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը
Տնտեսական խնդիրներից մինչև Ալիևի ընտանիքի օֆշորային սկանդալ, ակտիվիստների ձերբակալություններից մինչև Ալիևի կլանի դիրքերի ամրապնդում. ահա այսպիսի ուշագրավ զարգացումներով էր հարուստ Ադրբեջանի ներքաղաքական իրավիճակը 2016 թվականին:
Տարին Ադրբեջանի համար բավականին ծանր սկսեց: 2015թ-ին արհեստականորեն կայուն պահած տնտեսությունը տարվա սկզբից լուրջ խնդիրների առջև կանգնեց: Միայն հունվար ամսվա ընթացքում փակվեցին ավելի քան 7 բանկ: Պատճառն այն էր, որ նրանց գումարային կապիտալը չէր համապատասխանում ԿԲ-ի կողմից պահանջվող չափին, ինչպես նաև բանկերն ի վիճակի չէին վարկատուների առջև կատարել իրենց պարտավորությունները և ընթացիկ հուսալի ղեկավարում ապահովել: Սրան հետևեց համաշխարհային ճանաչում ունեցող ապրանքների ներկայացուցչությունների գրասենյակների փակումն այդ երկրում: Ինչպես Moody’s միջազգային վարկանիշային գործակալությունն է հայտնում, Ադրբեջանը թևակոխել է տնտեսական հետընթացի ժամանակաշրջան և, ըստ կանխատեսումների, կունենա ՀՆԱ-ի 3.3-տոկոսանոց անկում:
Տնտեսական նման լուրջ խնդիրների ի հայտ գալու առիթ դարձավ նավթի գների անկանխատեսելի ու արագ անկումը, սակայն պատճառը միայն դա չէր: Պանամայի փաստաթղթերի հրապարակումները բացահայտեցին Ալիևի կողմից պետական բյուջեն մսխելու քաղաքականությունը: Կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության հետազոտման կենտրոնը (OCCRP) տեղեկություններ հրապարակեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի սեփականության մասին: Ըստ հրապարակված տվյալների՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքը գաղտնի ընկերություններ ունի օֆշորային գոտում, որոնց միջոցով ղեկավարում է Լոնդոնում անշարժ գույքը և այլ ակտիվներ: Նշվում է, որ Ալիևների ընտանիքն ամբողջ աշխարհում ավելի քան 140 մլն դոլարի անշարժ գույք ունի՝ Լոնդոնում, Դուբայում, Մոսկվայում, չեխական Կառլովի Վարի քաղաքում և այլն:
Նման բացահայտումը սոցիալ-տնտեսական բարդ իրավիճակում հայտնված ադրբեջանական հանրության մոտ պետք է առաջացներ դժգոհություն և դրդեր նրանց դիմել ինչ-ինչ քայլերի: Այնուամենայնիվ, սա էլ կանխվեց…
ԼՂՀ-ի նկատմամբ ագրեսիայի դիմելով և սեփական հանրության մոտ ուժեղ պետության իմիտացիա ստեղծելով՝ Ալիևը ոչ միայն իր հասարակության հիշողությունից ջնջեց օֆշորային սկանդալը, այլև բավականին լավ հող նախապատրաստեց սահմանադրական բարեփոխումների համար՝ այդ թվում ձերբակալելով այդ փոփոխություններին դեմ արտահայտվողներին:
«Առաջարկված փոփոխություններից մի քանիսը հակասում են ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին ու օրենքի գերակայությանը», - հայտարարում էին Ադրբեջանցի մի խումբ իրավապաշտպաններ՝ կոչ անելով Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին իրավական գնահատական տալ նախագահ Իլհամ Ալիևի նախաձեռնած սահմանադրական բարեփոխումներին: Սահմանադրության մեջ առաջարկվող փոփոխությունները չեղարկելու կոչով էր հանդես եկել նաև «Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» կուսակցությունը, սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը քննադատությունների էր արժանացել Արևմուտքի, ինչպես նաև Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից:
Ինչևէ, սեպտեմբերի 26-ին տեղի ունեցած հանրաքվեի արդյունքում քվեարկողների մոտ 92 տոկոսը հաստատեց փոփոխությունները Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ: Ըստ այդ փոփոխությունների՝ ընդլայնվում են երկրի նախագահի լիազորությունները, ստեղծվում է առաջին փոխնախագահի և փոխնախագահների ինստիտուտ, իսկ փոխնախագահին էլ նշանակելու է անձամբ պետության ղեկավարն` առանց որևէ ինստիտուտի հետ համաձայնեցնելու: Նախագահի լիազորությունների ժամկետը 5 տարվա փոխարեն դառնում է 7 տարի, և նախագահին լիազորություն է տրվում պետության ղեկավարի արտահերթ ընտրություններ հայտարարել:
Ավելին՝ երկրի ղեկավարման գործընթացում նույնիսկ ամենափոքր խոչընդոտներից խուսափելու համար վերջերս էլ փոփոխություն մտցվեց Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքում: Այսուհետ տեղեկատվական համացանցի տիրույթում Ադրբեջանի նախագահի պատիվն ու արժանապատվությունը վարկաբեկելու ցանկացած փորձ անող կտուգանվի 500-1000 մանաթով (137.500 - 275.000 դրամ), կամ կդատապարտվի մինչև 2 տարվա ազատազրկման:
Այսպիսով, Ալիևն ու իր կլանը մուտք են գործում 2017 թվական իրենց դիրքերն էապես ավելի ամրապնդած, իսկ երկիրն ու այդ երկրի հասարակությունը թևակոխում են սոցիալ-տնտեսական դժվարություններով, սահմանափակումներով լի տարի:
- Ադրբեջանի ոստիկանությունը ցրել է ԿԸՀ դիմաց կազմակերպված հերթական բողոքի ցույցը Ադրբեջանական ոստիկանությունն հերթական անգամ ցրել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մոտ կազմակերպված բողոքի...
- ՀԱՅԱՑՔ Երևանից. Ադրբեջանում և Ադրբեջանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները «Հայացք Երևանից. Realpolitik» հաղորդման շրջանակներում «Օրբելի» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Տարոն Հովհաննիսյանի...
- Ընտրությունների ժամանակ Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց առաջ երեք հիմնական խնդիր էին դրել. Նարեկ Մինասյան Ադրբեջանական իշխանությունների նպատակն է ստեղծել լեգիտիմության իմիտացիա, ցույց տալ, որ տեղի են ունենում դեմոկրատական...
- Ընտրվելու պարագայում լուծելու եմ Ադրբեջանում բնակվող և ամուսնանալ չկարողացող կանանց խնդիրները. Ադրբեջանի նախագահի թեկնածու Պատերազմի մեջ գտնվող երկրում բնակչության աճի համար տարբեր մեխանիզմների մշակումն ու իրագործումը պակաս կարևոր...
- Իշխանությունը պահելու համար՝ Ալիևը փոխում է «խաղի պայմանները» Ադրբեջանի նման բռնապետական երկրների պարագայում իշխանության վերարտադրությունը, միջազգային հանրությանը դա «մարսեցնելն»...

В 2016-ом Алиев укрепил положение своего клана и ослабил экономику Азербайджана
Экономические проблемы и офшорный скандал, связанный с семьей Алиева, арест активистов и укрепление позиций семьи Алиева – вот какими знаменательными событиями была богата внутренняя жизнь Азербайджана в 2016-ом году.
Год для Азербайджана начался довольно-таки тяжело. Искусственно поддерживаемая в стабильном состоянии экономика страны с начала года встала перед серьезными задачами. Лишь за месяц январь были закрыты 7 банков. Причина в том, что их суммарный капитал не соответствовал требуемым ЦБ размерам, как и в том, что банки не были способны выполнять свои обязанности перед кредиторами и обеспечить текущее надежное управление. За этим последовало закрытие офисов в этой стране представителей всемирно известных марок. Как сообщает международное рейтинговое агентство Moody’s, Азербайджан вступил в период экономического регресса и, согласно прогнозам, будет иметь 3.3-процентное падение ВВП.
Причиной подобных серьезных экономических проблем стало непредвиденное и резкое падение цен на нефть, однако это не единственная причина спада экономики АР. Публикация панамских документов раскрыла политику присвоения Алиевым государственного бюджета. Центр исследования коррупции и оргпреступности (OCCRP) опубликовал сведения о собственности семьи президента Азербайджана Ильхама Алиева. Согласно опубликованным данным, семья президента Азербайджана Ильхама Алиева тайно имеет кампании в офшорной зоне, при помощи которых руководит недвижимостью в Лондоне и другими активами. Отмечается, что семья Алиева во всем мире – Лондоне, Дубае, Москве, в Карловых Варах и т.д. – имеет недвижимость на сумму более чем 140 миллионов долларов.
Подобное разоблачение не могло остаться безответным, и у находящегося в сложном социально-экономическом состоянии азербайджанского общества должно было возникнуть недовольство, которое бы сподвинуло его на определенные шаги. Тем не менее, и это было предотвращено…
Предприняв агрессию против НКР и создав имитацию сильного государства у собственной общественности, Алиев не только стер из памяти общества офшорный скандал, но и подготовил достаточно хорошую почву для конституционных реформ, в том числе арестовав противников этих реформ.
"Некоторые из предложенных изменений противоречат демократии, правам человека и верховенству закона", – заявлял ряд азербайджанских правозащитников, призывая генерального секретаря Совета Европы Торбьорна Ягланда дать правовую оценку инициированным Ильхамом Алиевым конституционным реформам. С призывом отменить предлагаемые изменения в конституции выступила также партия "Народный фронт Азербайджана"; проект конституционных реформ был раскритикован со стороны Запада, в том числе и со стороны Венецианской комиссии.
Как бы то ни было, 26-го сентября в результате проведенного референдума около 92% голосовавших утвердили изменения в Конституции Азербайджана. Согласно этим изменениям, расширяются полномочия президента страны, создается институт первого вице-президента и вице-президентов, а вице-президента будет назначать лично руководитель страны, без согласования с каким-либо институтом. Полномочия президента вместо 5 удлиняются до 7 лет, также президенту даются полномочия объявлять внеочередные выборы руководителя страны.
Более того, чтобы в процессе управления страной избежать даже малейших препятствий, недавно было внесено изменение и в Уголовный кодекс Азербайджана. Отныне любой, кто попытается опорочить честь и достоинство президента Азербайджана в информационной сети, будет оштафован в рамере 500-100 манатов (137.500 – 275.000 драмов), или будет осужден на лишение свободы сроком до двух лет.
Таким образом, Алиев и его клан входят в 2017-ый год, существенно укрепив свои позиции, а страна и общественность этой страны вступают в год, полный социально-экономических трудностей и ограничений.