2016-ին Ալիևն ամրապնդեց իր կլանի դիրքերը և թուլացրեց երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակը
Տնտեսական խնդիրներից մինչև Ալիևի ընտանիքի օֆշորային սկանդալ, ակտիվիստների ձերբակալություններից մինչև Ալիևի կլանի դիրքերի ամրապնդում. ահա այսպիսի ուշագրավ զարգացումներով էր հարուստ Ադրբեջանի ներքաղաքական իրավիճակը 2016 թվականին:
Տարին Ադրբեջանի համար բավականին ծանր սկսեց: 2015թ-ին արհեստականորեն կայուն պահած տնտեսությունը տարվա սկզբից լուրջ խնդիրների առջև կանգնեց: Միայն հունվար ամսվա ընթացքում փակվեցին ավելի քան 7 բանկ: Պատճառն այն էր, որ նրանց գումարային կապիտալը չէր համապատասխանում ԿԲ-ի կողմից պահանջվող չափին, ինչպես նաև բանկերն ի վիճակի չէին վարկատուների առջև կատարել իրենց պարտավորությունները և ընթացիկ հուսալի ղեկավարում ապահովել: Սրան հետևեց համաշխարհային ճանաչում ունեցող ապրանքների ներկայացուցչությունների գրասենյակների փակումն այդ երկրում: Ինչպես Moody’s միջազգային վարկանիշային գործակալությունն է հայտնում, Ադրբեջանը թևակոխել է տնտեսական հետընթացի ժամանակաշրջան և, ըստ կանխատեսումների, կունենա ՀՆԱ-ի 3.3-տոկոսանոց անկում:
Տնտեսական նման լուրջ խնդիրների ի հայտ գալու առիթ դարձավ նավթի գների անկանխատեսելի ու արագ անկումը, սակայն պատճառը միայն դա չէր: Պանամայի փաստաթղթերի հրապարակումները բացահայտեցին Ալիևի կողմից պետական բյուջեն մսխելու քաղաքականությունը: Կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության հետազոտման կենտրոնը (OCCRP) տեղեկություններ հրապարակեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի սեփականության մասին: Ըստ հրապարակված տվյալների՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքը գաղտնի ընկերություններ ունի օֆշորային գոտում, որոնց միջոցով ղեկավարում է Լոնդոնում անշարժ գույքը և այլ ակտիվներ: Նշվում է, որ Ալիևների ընտանիքն ամբողջ աշխարհում ավելի քան 140 մլն դոլարի անշարժ գույք ունի՝ Լոնդոնում, Դուբայում, Մոսկվայում, չեխական Կառլովի Վարի քաղաքում և այլն:
Նման բացահայտումը սոցիալ-տնտեսական բարդ իրավիճակում հայտնված ադրբեջանական հանրության մոտ պետք է առաջացներ դժգոհություն և դրդեր նրանց դիմել ինչ-ինչ քայլերի: Այնուամենայնիվ, սա էլ կանխվեց…
ԼՂՀ-ի նկատմամբ ագրեսիայի դիմելով և սեփական հանրության մոտ ուժեղ պետության իմիտացիա ստեղծելով՝ Ալիևը ոչ միայն իր հասարակության հիշողությունից ջնջեց օֆշորային սկանդալը, այլև բավականին լավ հող նախապատրաստեց սահմանադրական բարեփոխումների համար՝ այդ թվում ձերբակալելով այդ փոփոխություններին դեմ արտահայտվողներին:
«Առաջարկված փոփոխություններից մի քանիսը հակասում են ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին ու օրենքի գերակայությանը», - հայտարարում էին Ադրբեջանցի մի խումբ իրավապաշտպաններ՝ կոչ անելով Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին իրավական գնահատական տալ նախագահ Իլհամ Ալիևի նախաձեռնած սահմանադրական բարեփոխումներին: Սահմանադրության մեջ առաջարկվող փոփոխությունները չեղարկելու կոչով էր հանդես եկել նաև «Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» կուսակցությունը, սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը քննադատությունների էր արժանացել Արևմուտքի, ինչպես նաև Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից:
Ինչևէ, սեպտեմբերի 26-ին տեղի ունեցած հանրաքվեի արդյունքում քվեարկողների մոտ 92 տոկոսը հաստատեց փոփոխությունները Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ: Ըստ այդ փոփոխությունների՝ ընդլայնվում են երկրի նախագահի լիազորությունները, ստեղծվում է առաջին փոխնախագահի և փոխնախագահների ինստիտուտ, իսկ փոխնախագահին էլ նշանակելու է անձամբ պետության ղեկավարն` առանց որևէ ինստիտուտի հետ համաձայնեցնելու: Նախագահի լիազորությունների ժամկետը 5 տարվա փոխարեն դառնում է 7 տարի, և նախագահին լիազորություն է տրվում պետության ղեկավարի արտահերթ ընտրություններ հայտարարել:
Ավելին՝ երկրի ղեկավարման գործընթացում նույնիսկ ամենափոքր խոչընդոտներից խուսափելու համար վերջերս էլ փոփոխություն մտցվեց Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքում: Այսուհետ տեղեկատվական համացանցի տիրույթում Ադրբեջանի նախագահի պատիվն ու արժանապատվությունը վարկաբեկելու ցանկացած փորձ անող կտուգանվի 500-1000 մանաթով (137.500 - 275.000 դրամ), կամ կդատապարտվի մինչև 2 տարվա ազատազրկման:
Այսպիսով, Ալիևն ու իր կլանը մուտք են գործում 2017 թվական իրենց դիրքերն էապես ավելի ամրապնդած, իսկ երկիրն ու այդ երկրի հասարակությունը թևակոխում են սոցիալ-տնտեսական դժվարություններով, սահմանափակումներով լի տարի:
- Ադրբեջանի ոստիկանությունը ցրել է ԿԸՀ դիմաց կազմակերպված հերթական բողոքի ցույցը Ադրբեջանական ոստիկանությունն հերթական անգամ ցրել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մոտ կազմակերպված բողոքի...
- ՀԱՅԱՑՔ Երևանից. Ադրբեջանում և Ադրբեջանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները «Հայացք Երևանից. Realpolitik» հաղորդման շրջանակներում «Օրբելի» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Տարոն Հովհաննիսյանի...
- Ընտրությունների ժամանակ Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց առաջ երեք հիմնական խնդիր էին դրել. Նարեկ Մինասյան Ադրբեջանական իշխանությունների նպատակն է ստեղծել լեգիտիմության իմիտացիա, ցույց տալ, որ տեղի են ունենում դեմոկրատական...
- Ընտրվելու պարագայում լուծելու եմ Ադրբեջանում բնակվող և ամուսնանալ չկարողացող կանանց խնդիրները. Ադրբեջանի նախագահի թեկնածու Պատերազմի մեջ գտնվող երկրում բնակչության աճի համար տարբեր մեխանիզմների մշակումն ու իրագործումը պակաս կարևոր...
- Իշխանությունը պահելու համար՝ Ալիևը փոխում է «խաղի պայմանները» Ադրբեջանի նման բռնապետական երկրների պարագայում իշխանության վերարտադրությունը, միջազգային հանրությանը դա «մարսեցնելն»...

In 2016 Aliyev Strengthened Its Clan's Position and Weakened the Country's Socio-Economic Situation
From economic problems to Aliyev’s family’s offshore scandal, from the arrests of activists to the strengthening of the positions of Aliyev clan – those were the most interesting developments in the internal political life of Azerbaiajn.
The beginning of the year for Azerbaijan was quite difficult. The economy that was artificially kept stable during 2015, faced serious problems since the beginning of the year. Only in January more than 7 banks were closed. The reason was that their financial capital did not correspond to the one required by the Central Bank, as well as the banks were unable to fulfill their obligations to creditors and manage reliable supply. This was followed by closure of the representations of world famous brands in the country. As Moody's international rating agency informs, Azerbaijan has entered a period of economic regression, and will have 3.3 percent decline in GDP.
One of the reasons for such serious problems in the economy was unpredictable and quick decline of oil prices. As mentioned, this was only one of the reasons. The publication of Panama Papers revealed the policy of Aliyev of wasting the state budget. Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) published information about the property of the family of Azerbaijan’s President.
According to the published data, the family of President Ilham Aliyev has secret offshore companies, through which it manages real estate and other assets in London. It is noted that the Aliyev family has more than 140 million dollars worth of real estate in London, Dubai, Moscow, Karlovy Vary city in the Czech Republic and others.
Such disclosure should have raised dissatisfaction of the Azerbaijani public that is in bad socio-economic situation and made them take certain steps. However, this was also prevented...
By resorting to aggression against NKR and creating an imitation of a strong country, Aliyev not only erased the offshore scandal from the memory of its society, but also created a ground for Constitutional reforms, also arresting those talking against the reforms.
"Some of the proposed changes are contrary to democracy, human rights and the rule of law," a group of Azerbaijani human rights defenders declared, calling on the Council of Europe Secretary General Thorbjorn Jagland for legal assessment of the constitutional reforms initiated by President Ilham Aliyev. "People's Front of Azerbaijan" party called to cancel the referendum, draft constitution was criticized by the West, as well as by the Venice Commission.
However, on September 26 about 92 percent of the voters in the referendum voted for the amendments to the Azerbaijani Constitution. According to these changes, the powers of the president are expanded, positions of the first Vice-President and Vice-President are created, and the Vice-President will be appointed by the head of the state, without any coordination with any institute. The presidential term is extended to 7 years, and the President is given the power to declare early elections of the head of state.
Moreover, in order to avoid even the smallest obstacles during his reign, recently changes were introduced to the Criminal Code of Azerbaijan. From now on any attempt to discredit the honor and dignity of the President of Azerbaijan in the Internet will be fined with 500-1000 manats, or that particular person will be imprisoned for 2 years.
Thus, Aliyev and his clan enter 2017 with significantly strengthened positions, while the country and its society is entering a year full of socio-economic difficulties and restrictions.