Ազգերի ինքնորոշման իրավունքը 2016 թվականին
Ժամանակակից պետությունների մեծ մասն ի հայտ է եկել ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրացման շնորհիվ: Սակայն այսօր այդ սկզբունքի կիրառումը հանդիպում է լուրջ խոչընդոտների, ինչի վառ ապացույցներ են չճանաչված պետությունները:
Նշենք, որ 2016 թվականը ազգերի ինքնորոշման իրավունքը կենսագործելու առումով աչքի չի ընկել, չնայած այս ուղղությամբ զարգացումներ եղել են: Այսպես, շարունակվել են քայլեր ձեռնարկվել Իսպանիայից Կատալոնիայի անկախանալու ուղղությամբ: 2016-ին Կատալոնիայի խորհրդարանը հավանության է արժանացրել Իսպանիայից ինքնավարության անկախանալու հարցով հանրաքվեի անցկացմանը: Նախատեսվում է, որ այն տեղի կունենա 2017 թվականին:
Նշենք, որ Կատալոնիան 2014 թվականին արդեն այս հարցով հանրաքվե է անցկացրել՝ չնայած իսպանական խորհրդարանի անհամաձայնությանը: Ոչ պաշտոնական հանրաքվեի մասնակիցների 80 տոկոսը կողմ է քվեարկել Մադրիդից անկախանալուն, սակայն վերջինս այդ արդյունքներն անօրինական է հայտարարել: Մադրիդը չի աջակցում նաև Բարսելոնայի այս նախաձեռնությունը և սպառնում է Կատալոնիայի անկախության ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերում զարգացման դեպքում վերջինիս զրկել ինքնավարությունից:
Եվրամիության կազմից Միացյալ թագավորության դուրս գալու հարցով հանրաքվե անցկացումից հետո Բրիտանիայում ևս ակտիվացան ինքնորոշման իրավունքի կիրառման շուրջ քննարկումները: Այսպես, Հյուսիսային Իռլանդիայի խոշորագույն ազգայնական կուսակցության՝ «Շին Ֆեյնի» առաջնորդը հայտարարել է, որ ԵՄ կազմից Միացյալ թագավորության դուրս գալու դեպքում Հյուսիսային Իռլանդիան կարող է Իռլանդիայի հետ վերամիավորվելու հարցով հանրաքվե անցկացնել: Մեծ Բրիտանիայից անկախանալու հարցը Brexit-ից հետո կրկին արդիական դարձավ Շոտլանդիայի քաղաքական օրակարգում: Նշենք, որ 2014 թվականին այս հարցով Շոտլանդիան արդեն հանրաքվե էր անցկացրել, որում բնակչության մեծ մասը կողմ էր քվեարկել Միացյալ թագավորության կազմում մնալուն: Այժմ Շոտլանդիայի վարչապետ Նիկոլա Ստերջենը հայտարարել է, որ իրենք կօգտագործեն Եվրամիությունում մնալու բոլոր հնարավորությունները:
ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում հանրապետական Դոնալդ Թրամփի հաղթանակից հետո միգրանտների վերաբերյալ վերջինիս կտրուկ հայտարարությունների պատճառով Վաշինգտոնից անկախանալու ցանկության մասին խոսեցին Կալիֆորնիա և Տեխաս նահանգները: Նոյեմբերի 22-ին Yes California շարժման անդամները նահանգի անկախանալու հարցով հանրաքվե անցկացնելու առաջարկ են ներկայացրել Կալիֆորնիայի գլխավոր դատախազի գրասենյակ: Փաստաթուղթը մասնավորապես նախատեսում է համապատասխան հանրաքվե անցկացնել 2019 թվականին: ԱՄՆ-ի կազմից դուրս գալու հարցով խաղաղ հանրաքվեի հույս հայտնել են նաև տեխասցիները: RT-ին տված բացառիկ հարցազրույցում Texas Nationalist Movement-ի առաջնորդ Նատան Սմիթը նշել է, որ Վաշինգտոնից անկախանալու հարցով հանրաքվեն կարող է կայանալ արդեն 2017 թվականին այն բանից հետո, երբ Տեխասի օրենսդիր մարմինը ընդունի համապատասխան օրենք:
Այսպիսով, 2017 թվականի անկախության և ինքնորոշման իրավունքի կիրառման համար պայքարող ազգերի թիվը ավելանալու միտում ունի:

Право на самоопределение народов: итоги 2016 года
Подавляющее большинство государств современного мира возникли на основе принципа самоопределения народов. Тем не менее, сегодня использование этого принципа сталкивается с серьезными препятствиями, чему подтверждение - непризнанные государства.
Отметим, что 2016 год не отличается с точки зрения реализации право на самоопределение, однако в этом направлении в уходящем году наметились определенные развития. Так, в 2016 году продолжались предпринимаемые Барселоной меры в направлении независимости от Испании. В 2016 году парламент Каталонии одобрил проведение референдума о независимости от Испании. Ожидается, что плебисцит пройдет в следующем 2017 году. Напомним, что в 2014 году Каталония уже провела референдум по этому вопросу, несмотря на то, что Мадрид не поддержал его. На неофициальном плебисците тогда 80 процентов каталонцев поддержали отделение от Испании. Мадрид объявил голосование незаконным. Теперь Мадрид грозит лишить Каталонию автономии, если она не прекратит попыток достичь независимости.
После проведения референдума о выходе Соединенного Королевства из состава Европейского Союза, в Великобритании также активизировались дебаты по поводу использования права на самоопределение. Так, крупнейшая националистическая партия Северной Ирландии "Шинн Фейн" заявила, что выход Великобритании из Евросоюза станет основанием для проведения референдума о воссоединении с Ирландией.
После Brexit вопрос о независимости от Лондона опять стал актуальным в повестке дня в Шотландии. Напомним, что осенью 2014 года в Шотландии состоялся референдум о независимости, по итогам которого больше 55 процентов шотландцев выступили за то, чтобы остаться в составе Великобритании.
Теперь же глава правительства Шотландии Никола Стерджен заявила, что ее страна использует все возможности для того, чтобы остаться членом Евросоюза.  Шотландское правительство уже объявило о начале открытых дебатов по вопросу о независимости от Лондона.
После победы на президентских выборах в США Дональда Трампа штаты Калифорния и Техас также претендуют на независимость. Члены движения Yes California, которое выступает за отделение штата Калифорния от США, представили предложение по референдуму в офис генерального прокурора штата. В этом документе, в частности, предусматривается проведение референдума в 2019 году.
Техасские же сепаратисты также надеются на мирный референдум по выходу штата из состава США. В эксклюзивном интервью RT лидер Texas Nationalist Movement (TNM) Натан Смит отметил, что голосование за независимость штата может пройти уже в 2017 году, после того, как в законодательном совете Техаса будет принят соответствующий закон.
Таким образом, число стран, борющихся за свою независимость и за реализацию права на самоопределение, в 2017 году имеет тенденцию увеличиваться.