Ադրբեջանին կրկին չհաջողվեց «ազատվել» հետաքննության մեխանիզմներից
Համբուրգում տեղի ունեցող ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի նիստը հարթակ ծառայեց այդ թվում՝ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու ջանքերի համար:
Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կարծես թե ներկա պահին «հիմնական կռվանն» են դարձել կողմերի միջև: Ադրբեջանը փորձում է ամեն կերպ խուսափել դրանցից և վստահության միջոցների իրականցման փոխարեն զիջումներ է պահանջում, իսկ հայկական կողմերը ցանկանում են ապրիլյան սցենարի չկրկնման երաշխիքներ ստանալ և տեսնել, որ առնվազն ինչ-որ հարցերում Ադրբեջանը կատարում է պայմանավորվածությունները:
Ինչպես ցույց տվեց Համբուրգում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների արտգործնախարարների հայտարարությունը, Ադրբեջանի՝ այս պահանջների կատարումից խուսափելու քաղաքականությունը դեռ չի հաջողում: Հայտարարության մեջ ևս մեկ անգամ շեշտվեց Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտությունը, անուղղակիորեն Ադրբեջանին կոչ արվեց չխոչընդոտել դեսպան Կասպրշիկի դիտորդական առաքելության ընդլայնմանը և ևս մեկ անգամ շեշտվեց Ադրբեջանի համար այդքան ոչ ցանկալի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը: Ի դեպ, հետաքննության մեխանիզմների պահանջն առկա է նաև նախորդ տարի ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի ժամանակ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարության մեջ:
Դրան զուգահեռ, նույն ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը հայտարարեց, որ ԵԱՀԿ-ն աշխատում է Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների մշակման ուղղությամբ:
Այս համատեքստում պետք է նշել, որ Ադրբեջանը փորձում է նվազագույնի հասցնել իր համար ոչ ցանկալի վստահության միջոցների կատարման անհրաժեշտությունը՝ միևնույն ժամանակ կառուցողական թվալով: Պատահական չէր, որ իր ելույթի ժամանակ Մամեդյարովը հատուկ շեշտեց հենց Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպման պայմանավորվածությունների կարևորությունը, որոնցում հետաքննության մեխանիզմները բացակայում էին:  Սակայն, ինչպես ցույց տվեցին Համբուրգի զարգացումները, Բաքվին դա դեռևս չի հաջողվում:

Азербайджану вновь не удалось уйти от механизмов расследования
Заседание Совета министров ОБСЕ в Гамбурге стало платформой, в том числе для усилий по прогрессу в урегулировании карабахского конфликта.
Достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, кажется, в данный момент стали основным “яблоком раздора” между сторонами. Азербайджан пытается всеми способами уйти от них и, вместо мероприятий по созданию атмосферы доверия, требует уступок, а армянские стороны желают получить гарантии неповторения апрельского сценария.
Как показало в Гамбурге заявление министров иностранных дел стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, политика избегания этих требований еще не претворяется в жизнь. В заявлении еще раз была подчеркнута необходимость выполнения договоренностей в Вене и Санкт-Петербурге, опосредованно звучал призыв Азербайджану не препятствовать расширению наблюдательной миссии посла Каспршика, и еще раз была подчеркнута важность внедрения столь нежеланных для Азербайджана механизмов расследования. Кстати, требования о механизмах расследования наличествовали также в совместном заявлении руководителей делегаций стран-сопредседателей МГ ОБСЕ. Параллельно этому, в рамках того же заседания Совета министров ОБСЕ, Генеральный секретарь ОБСЕ Ламберто Заньер заявил, что ОБСЕ работает в направлении разработки механизмов расследования инцидентов в зоне карабахского конфликта.
В данном контексте необходимо отметить, что Азербайджан пытается довести до минимума необходимость претворения в жизнь нежелательных для него мер доверия, одновременно выглядя конструктивной стороной. Неслучайно, что во время своего выступления Мамедъяров особо отметил важность именно санкт-петербургских договоренностей, в которых механизмы расследования отсутствуют. Однако, как показали события в Гамбурге, Баку пока еще не удается распроститься с пресловутыми "механизмами расследования инцидентов" на границе.