Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում և ՀԱՊԿ-ում․ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամներն ամփոփել են 2016 թվականը
Դեկտեմբերի 17-ին Երևանում կայացել է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի ամենամյա ամփոփիչ նիստը «Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում և ՀԱՊԿ-ում. փորձ, նվաճումներ, հեռանկարներ» թեմայով։ Ամփոփվել է 2016 թվականին ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը, նշվել են հիմնական միտումները, ձեռքբերումները և բացվող հնարավորությունները։ Նաև՝ խորհրդաժողովի մասնակիցներն անդրադարձել են 2016 թվականին ՀԱՊԿ անդամ երկրների ռազմա-քաղաքական համագործակցության առանձնահատկություններին։
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի ներկայացուցիչ, «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանն իր ողջույնի խոսքում նշել է, որ սա ակումբի արդեն չորրորդ ամենամյա նիստն է։ «Մենք գիտենք ուր ենք գնում և շարունակում ենք եվրասիական ինտեգրման գործընթացի նոր հնարավորություններ բացել»,- ասել է Սաֆարյանը։ Ամփոփելով 2016 թվականը՝ Սաֆարյանը նշել է, որ տարին դժվար էր և բարդ, բայց եղել են նաև մեծ ձեռքբերումներ։
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության Արտակարգ և Լիազոր Դեսպան Տ․Ուրազաևը և Բելառուսի Հանրապետության Արտակարգ և Լիազոր Դեսպան Ի․Նազարուկը, ինչպես նաև Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության Արտակարգ և Լիազոր Դեսպանի ողջույնի խոսքն է ներկայացրել խորհրդական-բանագնաց Ա․Իվանովը։
Տ․Ուրազաևը համաձայնել է, որ տարին դժվար է եղել արտաքին տնտեսական պատճառներով։ Միևնույն ժամանակ, Ղազախստանի Հանրապետության դեսպանը նշել է, որ Հայաստանն առավել արդյունավետ է եղել իր դրամային քաղաքականության հարցում, ամենաշատը հենց Հայաստանն է մեծացրել իր ապրանքաշրջանառությունը ԵԱՏՄ երկրների, այդ թվում՝ Ղազախստանի հետ։ Ի․Նազարուկը, իր հերթին, նշել է, որ Բելառուսն ու Հայաստանը ավելացրել են ապրանքաշրջանառությունը, իսկ բելառուսական խանութներում հայկական ապրանքներ են հայտնվել։
ՌԴ դեսպանի ուղերձում շատ բարձր են գնահատվել ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության արդյունքները, հատուկ շեշտադրում է կատարվել ՀԱՊԿ՝ մինչև 2025 թվականի համար Հավաքական անվտանգության հաստատման Ռազմավարության վրա։
Նիստին զեկույցներով հանդես են եկել տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, Եվրասիակա փորձագիտական ակումբի անդամ Թաթուլ Մանասերյանը, տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանը, քաղաքագիտական գիտությունների թեկնածու, ԵՊՀ դոցենտ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Խաչիկ Գալստյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, Եվրասիական գիտա-նորարական ցանցի համակարգող, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Կարապետյանը և Քայքայիչ պաշտամունքների զոհերի վերականգնման կենտրոնի ղեկավար Ալեքսանդր Ամարյանը։
Իր ելույթում Թաթուլ Մանասերյանը ներկայացրել է 2016 թվականին ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի անդամակցությունն ամփոփող որոշ տվյալներ։ Նա նշել է, որ չնայած գործարար ակտիվության աճի տեմպերի դանդաղեցմանը, Հայաստանի տնտեսությունում նկատվում են որոշ դրական միտումներ։ Մասնավորապես, ընթացիկ տարվա 10 ամիսների ընթացքում մեծացել են արդյունաբերության, սպասարկման ոլորտի, ինչպես նաև գյուղատնտեսական արտադրանքի աճի տեմպերը։ Նշված ժամանակահատվածում Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառությունը աճել է 6,1 տոկոսով, արտահանումը աճել է անցյալ տարված նույն ժամանակահատվածի համեմատ 20 տոկոսով՝ կազմելով 1,4 մլրդ դոլլար, միաժամանակ, ներկրումը կրճատվել է 0,3 տոկոսով։ «Հայաստանը միակ երկիրն է, որը մեծացրել է արտահանումը ԵԱՏՄ շուկա։ Արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ մթերային ոլորտում աճել է 1,6 անգամ, գյուղատնտեսական ապրանքներինը՝1,4 անգամ, տեքստիլի և կոշկեղենի ոլորտում՝ 2,5 անգամ։ Դա ցույց է տալիս, որ Հայաստանը վերականգնում է իր տնտեսությունը։ Այժմ մեծ տեմպերով աճում է արտահանումը։ Բացի այդ, Հայաստանն այն երկիրն է, որտեղ գրանցվել է ՀՆԱ աճի ամենամեծ ցուցանիշը։ 2016թ․ առաջին կիսամյակում՝ 2,8 տոկոս, դա բարձր է ԵԱՏՄ միջին ցուցանիշից»,- ասել է Մանասերյանը։
Աշոտ Թավադյանն, իր հերթին, նշել է, որ 2015թ․-ը նույնպես ապրանքաշրջանառության աճի տարի էր ԵԱՏՄ երկրներում, սակայն 2016-ը նաև կոչված էր հաղթահարել դրա զարգացմանը խոչընդոտող բարդությունները։ Տնտեսագետի խոսքերով դրական գործընթացների վրա ազդում է գազի գնի իջեցումը, ինչը մեծացնում է հայկական ապրանքների մրցունակությունը ԵԱՏՄ շուկայում, մաքսային խոչընդոտների վերացումն ու ազգային արժույթների կայունացումը։ Իր զեկույցում Թավադյանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել ԵԱՏՄ ծրագրերի և Մետաքսի ճանապարհի համադրման հնարավորությանը։ «ԵԱՏՄ-ի հետ Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու արդյունավետ համադրման համար անհրաժեշտ է բարեփոխել և համաձայնեցնել ԵԱՏՄ երկրների տնտեսական քաղաքական առաջնայնությունները, հստակ սահմանել նպատակները, մշակել տնտեսության զարգացման նոր մոդել և կանխատեսել ակնկալվող արդյունքները»,- ասել է Թավադյանը։ Նա նաև ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է հստակ պատկերացնել և գնահատել Մետաքսի ճանապարհին ԵԱՏՄ երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի միանալու հնարավորություններն ու արդյունավետությունը։
ԵԱՏՄ անդամ երկրներում արդեն իսկ իրականացվում են ավելի սերտ տնտեսական ինտեգրման հնարավորությունների բացահայտմանն ու առկա պոտենցիալի առավել արդյունավետ օգտագործմանն ուղղված նախագծեր։ Նման ծրագրերից մեկը Եվրասիական գիտա-նորարարական ցանցի ստեղծումն է։ «Ցանցի հիմնական խնդիրներն են բացահայտել այն պոտենցիալը, որը դեռևս չի օգտագործվում ԵԱՏՄ-ում և մշակել առկա խնդիրների լուծման նոր մոտեցումներ, որոնք կապված են եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների հետ»,- իր ելույթում ասել է Ցանցի համակարգող Աշոտ Կարապետյանը։ Առաջին տարվա ընթացքում արդեն իսկ նախագծի մեջ ներգրավված են 300 ուսանողներ ԵԱՏՄ երկրների 10 բուհերից։ Ծրագրի շրջանակներում ստեղծվում է տվյալների էլեկտրոնային բազա՝ բոլոր ուղղություններով տեղեկատվության փոխանակման և օպտիմալ կոորդինացման համար, որը կարող է օգնել եվրասիական և միջազգային ներդրումների ներգրավմանը։
Նիստի ընթացքում ուշադրություն է հատկացվել նաև ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահությանը։ Խաչիկ Գալստյանն իր զեկույցում նշել է, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ շրջանակներում ռազմական և քաղաքական ինտեգրացիայի ամրապնդման ամենաակտիվ կողմնակիցներից մեկն է։ Մասնավորապես, զեկուցողն ամփոփել է հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած ՀԱՊԿ գագաթաժողովի արդյունքները և նշել է, որ ամենակարևորը Հայաստանի համար Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ փաստաթղթի ընդունումն էր, ինչպես նաև ՀԱՊԿ զարգացման ռազմավարության հաստատումը։  «Ամփոփելով ՀԱՊԿ երևանյան գագաթաժողովի աշխատանքների արդյունքները, կարելի է փաստել, որ ՀԱՊԿ-ում ՀՀ նախագահության ընթացքում կազմակերպությունը նոր խթան է ստացել, Հայաստանին հաջողվել է բալանսավորված, հավասարակշռված քաղաքական գիծ տանել, միաժամանակ բարձրացվել են այն հարցերն ու խնդիրները, որոնք անկեղծ և բազմակողմանի դիտարկման կարիք ունեն»,- ասել է Գալստյանը։ Նա նշել է, որ ռազմաքաղաքական այս բլոկի ներսում քիչ չեն նաև հակասությունները։ «Հայաստանն իրավունք ունի իր գործընկերներից ադեկվատ և կոշտ արձագանք ակնկալել Ադրբեջանի ագրեսիվ քայլերի նկատմամբ։ Բայց այդ հարցում ՀԱՊԿ-ի չափազանց դանդաղ է գործում»,- ընդգծել է Գալստյանը։
Բացի այդ, ամենամյա նիստի ընթացքում Եվրասիական փորձագիտական ակումբին անդամակցության սերտիֆիկատներ հանձնվեցին պատմական գիտությունների թեկնածու Միհրան Հակոբյանին և պատմական գիտությունների թեկնածու Արմեն Մանվելյանին։

Армения в ЕАЭС и в ОДКБ: члены Евразийского экспертного клуба подвели итоги 2016 года
В Ереване 17 декабря состоялось ежегодное итоговое заседание Евразийского экспертного клуба на тему "Армения в ЕАЭС и ОДКБ: опыт, достижения, перспективы". Были подведены итоги участия Армении в ЕАЭС за 2016 год, отмечены основные тенденции, достижения и возможности, появившиеся от членства РА в ЕАЭС. Также участники конференции обратились к особенностям военно-политического сотрудничества стран ОДКБ за уходящий год.
Председатель Евразийского экспертного клуба, глава НПО "Интеграция и развитие" Арам Сафарян в своем вступительном слове отметил, что это уже четвертое ежегодное заседание клуба. "Мы знаем, куда идем и продолжаем открывать новые возможности процесса евразийской интеграции", - сказал Сафарян. Подводя итоги 2016 года, Сафарян отметил, что год был трудным и сложным, но были и большие достижения.
С приветственным словом выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан в Республике Армения Т.Уразаев, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Беларусь в Республике Армения И.Назарук, а приветственное слово Чрезвычайного и Полномочного Посла Российской Федерации в Республике Армения И.К. Волынкина представил советник-посланник А.Иванов.
Т.Уразаев согласился, что год был сложным по внешнеэкономическим причинам. В то же время посол Республики Казахстан отметил, что Армения была наиболее эффективна в своей монетарной политике, именно у Армении более всего вырос товарооборот со странами ЕАЭС, в том числе и с Казахстаном. И. Назарук в свою очередь отметил, что Беларусь и Армения увеличили товарооборот, на белорусских прилавках начали появляться армянские товары.
В послании ЧП посла РФ крайне высоко оценивались итоги председательства Республики Армения в ОДКБ, особый акцент был сделан на утверждении Стратегии коллективной безопасности ОДКБ на период с 2025 года.
На заседании с докладами выступили доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра "Альтернатива", член Евразийского экспертного клуба Татул Манасерян, доктор экономических наук, профессор, руководитель авторского коллектива по исследованию интеграционных процессов, член Евразийского экспертного клуба  Ашот Тавадян, кандидат политических наук, доцент ЕГУ, член Евразийского экспертного клуба Хачик Галстян, кандидат исторических наук, доцент, координатор Евразийской научно-инновационной сети, член Евразийского экспертного клуба Ашот Карапетян и руководитель Центра по реабилитации жертв деструктивных культов Александр Амарян.
В своем выступлении Татул Манасерян представил некоторые показатели по итогам 2016 года. Он отметил, что несмотря на замедление темпов роста деловой активности, в экономике Армении наблюдаются некоторые положительные тенденции. В частности, за 10 месяцев текущего года выросли темпы роста промышленности, сферы услуг, а также наметился рост сельскохозяйственной продукции. За указанный период внешнеторговый оборот Армении вырос на 6,1%, экспорт увеличился на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 1,4 млрд. долларов, при этом импорт сократился на 0,3 %. "Армения - единственная страна, которая увеличила экспорт на рынок Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Экспорт из Армении в страны ЕАЭС в продовольственной сфере увеличился в 1,6 раза, сельхозтоваров - в 1,4 раза, текстиля и обуви - в 2,5 раза. Это говорит о том, что Армения восстанавливает свою экономику. Кроме того, Армения - страна, где отмечен наибольший показатель роста ВВП. За первое полугодие 2016 года это 2,8%, что выше, чем в среднем по ЕАЭС",- отметил Манасерян.
Ашот Тавадян, в свою очередь, отметил, что 2015 год также был годом роста товарооборота в странах ЕАЭС, но  2016-ый был призван преодолеть препятствия его развития. По словам экономиста, на положительные процессы влияют снижение цен на газ, что повышает конкурентоспособность армянских товаров, снятие таможенных барьеров и стабилизация курсов национальных валют. В своем докладе Тавадян особое внимание уделил сопряжению экономических проектов евразийской интеграции и Шелкового пути. "Для эффективного сопряжения с Экономическим поясом Шелкового пути странам ЕАЭС, соответственно Договору ЕАЭС, необходимо скорректировать и согласовать приоритеты экономической политики стран ЕАЭС, четко определить ее цели, сформулировать новую модель развития экономики, спрогнозировать ожидаемые результаты", - отметил Тавадян. Он также подчеркнул, что необходимо четко представить и оценить возможности и эффективность подключения стран ЕАЭС, в том числе и Армении к строительству Шелкового пути.
В странах ЕАЭС уже осуществляются проекты по выявлению возможностей более тесной экономической интеграции и более эффективного использования имеющегося потенциала. Одним из таких проектов является формирование Евразийской научно-инновационной сети /ЕНИС/. "Основные задачи ЕНИС направлены на выявление потенциала, который пока не используется в ЕАЭС и выработке новых подходов к существующим проблемам, связанных с интеграционными процессами на евразийском пространстве", - в своем докладе отметил координатор сети Ашот Карапетян. Проект в первый год уже включил в себя 300 студентов из 10 вузов со всех стран ЕАЭС. В рамках проекта создается электронная база данных по всем направлениям для обмена информацией и координации оптимальных вариантов для привлечения евразийских и международных инвестиций.
В течение заседания внимание было уделено также председательству Армении в ОДКБ. Хачик Галстян в своем докладе отметил, что Армения - один из наиболее активных сторонников укрепления военной и политической интеграции в регионе в рамках ОДКБ. В частности, спикер подвел итоги состоявшегося в Ереване 14 октября саммита ОДКБ и отметил, что самым важным для Армении было принятие документа по карабахскому конфликту, а также принятие стратегии развития ОДКБ. "Подводя итоги работы ереванского саммита ОДКБ, можно констатировать, что во время председательства Армении в ОДКБ организация получила новый стимул, Армении удалось вести сбалансированную, взвешенную политическую линию, одновременно были подняты те вопросы и проблемы, которые подлежат откровенному и всестороннему рассмотрению", - отметил Галстян. В то же время он подчеркнул, что внутри военно-политического блока немало противоречий. "Армения имеет право требовать от своих союзников адекватной и жесткой реакции по отношению к агрессивным выпадам со стороны Азербайджана. Но в этом вопросе ОДКБ действует слишком медленно", - подчеркнул Галстян.
Также в рамках ежегодного заседания были вручены сертификаты новым членам Евразийского экспертного клуба - кандидату исторических наук Миграну Акопяну и кандидату исторических наук Армену Манвеляну.