ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները 2016թ.-ին
Եվրամիության հետ հարաբերությունների տեսակետից 2016թ.-ը հետևողական աշխատանքի և առաջընթացի տարի էր: Ստորև անդրադառնանք 2016թ.-ի ընթացքում գրանցված հիմնական առաջընթացին և կատարված աշխատանքին՝ ըստ ոլորտներին:
Քաղաքական բաղադրիչ
2015թ. դեկտեմբերից մեկնարկել են ՀՀ-ԵՄ շրջանակային նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները: Պայմանագրի քաղաքական բաղադրիչի շուրջ անցկացվել է բանակցությունների 6 փուլ, քաղաքական բաղադրիչի համաձայնեցումն ավարտվել է:
Քաղաքական մասով նոր համաձայնագիրը գրեթե չի տարբերվելու դեռևս մինչև 2013թ.-ը բանակցված Ասոցացման համաձայնագրից, ինչը նշանակում է, որ քաղաքական առումով ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները փոփոխությունների չեն ենթարկվել, և երկխոսությունը բոլոր ոլորտներում ակտիվ կերպով շարունակվում է:
Տնտեսական բաղադրիչ
Քաղաքական բաղադրիչին զուգահեռ՝ ընթանում են բանակցությունները նաև նոր շրջանակային համաձայնագրի տնտեսական բաղադրիչի շուրջ: Այս գործընթացում աշխատանք է տարվում արդեն որպես ԵԱՏՄ անդամ Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների համաձայնեցման ուղղությամբ: Բանակցությունների այս բաղադրիչն առավել բարդն ու աշխատատարն է, սակայն ըստ պաշտոնական աղբյուրների՝ այն արդյունավետ կերպով առաջ է մղվում:
Նոր փաստաթուղթը հիմնված է լինելու Ասոցացման համաձայնագրի տնտեսական բաղադրիչի՝ ԽՀԱԱՀ-ի վրա, սակայն արդեն ելնելով նոր իրողությունից: Այդ թվում՝ նոր համաձայնագիրը չի ենթադրի մաքսատուրքերի զրոյացում: Զուգահեռաբար պետք է նշել, որ ըստ պաշտոնական աղբյուրների՝ համագործակցության ծածկույթի տեսանկյունից նախկինում եղած 12 ուղղություններից 10-ը պահպանվելու են նոր փաստաթղթում, նույնիսկ դրանց ավելացվելու են մեկ-երկուսը՝ փաստաթուղթն ավելի ամբողջական ու համապարփակ դարձնելու նպատակով:
Ակնկալվում է, որ տնտեսական բաղադրիչի համաձայնեցումից հետո արդեն 2017թ. գարնանը հնարավոր կդառնա ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը, որը կփոխարինի 1999թ.-ից գործող Գործընկերության և համագործակցության մասին համաձայնագրին:
Վիզաների ազատականացում
2016թ.-ին ամփոփվել են վիզաների տրամադրման դյուրացման և առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիա) մասին համաձայնագրերի կատարման արդյունքները, և Հայաստանը Եվրամիության կողմից արժանացել է բարձր գնահատականի: Դրա հիման վրա ԵՄ-ի հետ այժմ խորհրդակցություններ են անցկացվում Հայաստանի համար ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունները սկսելու շուրջ:
Ազատ երկինք
ՀՀ կողմից հռչակված ազատ երկնքի քաղաքականության շրջանակներում 2016թ.-ի վերջում Եվրահանձնաժողովը մանդատ է տրամադրել Հայաստանի հետ ԵՄ միասնական ավիացիոն տարածք մտնելու շուրջ բանակցությունները մեկնարկելու համար: Ակնկալվում է, որ բանակցությունները հնարավոր կլինի ավարտել մի քանի ամսում:
Համաձայնագրի շնորհիվ եվրոպական փոխադրողները կկարողանան ոչ միայն իրենց երկրից Հայաստան բեռներ և ուղևորներ փոխադրել, այլև Հայաստանից՝ երրորդ երկրներ:
Կրթական և մշակութային
2016թ.-ին մեկնարկ է տրվել «Ստեղծագործ Եվրոպա» նախաձեռնությանը միանալու գործընթացին: Դա իր հերթին հնարավորություն է տալիս ընդլայնելու մշակութային փոխանակումների շրջանակը Եվրամիության երկրների հետ։
Հայաստանը 2016-ին ստորագրել է հետազոտությունների ու նորարարության Horizon 2020 ծրագիրը: Երևանում հայտարարվել է «ԵՄ-ն նորարարության համար» նախաձեռնության մեկնարկի մասին:
Այս տարվա ընթացքում ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության կողմից հայաստանյան բոլոր մարզերում հիմնվել են Եվրաակումբներ, որոնց հիմնական գաղափարն է երիտասարդներին Եվրոպայի ու եվրոպական արժեքների մասին տեղեկատվություն ստանալու և երկխոսությունների մասնակցելու հնարավորություններ տալը:
Սկսվել են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև 2017-2020 թվականների համար գործընկերության առաջնայնությունների շուրջ խորհրդակցությունները։
ԵՄ-ն շարունակել է նաև ակտիվ ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին թե՛ անդամ երկրների, թե՛ կառույցի անունից: Որոշում է կայացվել 23 մլն եվրո տրամադրել 2016-2020թթ. Հայաստանում բիզնեսի զարգացման համար: Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը 2 մլն եվրո է տրամադրել Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը քաղաքացիական հասարակության աջակցման ծրագրի շրջանակներում: Եվրոպական ներդրումային բանկը 50 մլն եվրոյի չափով երկրորդ վարկն է տրամադրել Հայաստանի Կենտրոնական բանկին ՓՄՁ տարբեր ծրագրերի համար: Եվ սա ԵՄ ֆինանսական աջակցության միայն որոշ հատվածն է:
Ամփոփելով 2016թ.-ին ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների դինամիկան՝ կարող ենք արձանագրել, որ երկու կողմերի միջև ակտիվ երկխոսություն է ծավալվել մի շարք ուղղություններով՝ տալով զգալի արդյունքներ:
2013թ.-ին ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո ԵՄ «շոկային» ռեակցիան հաջողվել է հաղթահարել, և այսօր կողմերը միասին ուղիներ են փնտրում արդեն նոր իրականության պայմաններում հարաբերությունները զարգացնելու համար: Պետք է արձանագրել, որ նախկինում եղած բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը շարունակվում է, այդ թվում տնտեսական, ՀՀ-ն եվրոպական նոր ծրագրերի է անդամակցում, շարունակում է ազատ տեղաշարժի և նոր արտոնություններ ստանալու համար իր ջանքերը: Միաժամանակ ԵՄ-ն ևս 2014-2015թթ. վերանայել է ԱլԳ գործընկերների հետ համագործակցության մոտեցումներն ու առաջնորդվում է ավելի մեծ ճկունություն ցուցաբերելու և հնարավորինս համագործակցությունը խորացնելու սկզբունքով: Այսօր ՀՀ-ԵՄ բանակցություններն իրենց տնտեսական բաղադրիչով դրա վառ դրսևորումն են:
Եվ եթե այս նոր շրջանակային համաձայնագիրը հաջողությամբ կնքվի, վավերացվի և կյանքի կոչվի, դա կլինի Հայաստանի կողմից հռչակված «և՛, և՛» սկզբունքի լավագույն արտացոլումը:

Армения - ЕС: отношения в 2016-ом году
С точки зрения отношений Армении с Евросоюзом, 2016-ый был годом последовательной работы и прогресса. Ниже обратимся к основным достижениям и проделанной работе по разным аспектам в 2016-ом году.
Политическая составляющая
С декабря 2015-го был дан старт переговорам вокруг нового рамочного соглашения РА-ЕС. Вокруг политической составляющей договора были проведены шесть этапов переговоров, которые завершили согласование по политической составляющей.
В политической части новое соглашение почти не отличается от Соглашения по ассоциации, переговоры по которому были завершены еще до 2013-го года, что означает, что в политическом смысле отношения РА-ЕС не подверглись изменениям и диалог по всех сферах активно продолжается.
Экономическая составляющая
Параллельно политической, продолжаются также переговоры вокруг экономической составляющей нового рамочного соглашения. В этом процессе работа идет в направлении согласования отношений с Арменией - членом ЕАЭС. Данная составляющая переговоров является наиболее сложной и трудоемкой, однако согласно официальным источникам, она эффективно продвигается.
Новый документ должен быть основан на экономической составляющей Соглашения по ассоциации – ГВЗСТ (глубокая и всеобъемлющая зона свободной торговли), но уже исходя из новых реалий. В том числе, новое соглашение не предполагает обнуления таможенных пошлин. Параллельно также должны отметить, что согласно официальным источникам, с точки зрения охвата соглашения, 10 из бывших ранее 12 направлений в новом документе сохранятся. Более того, к ним будут добавлены еще один-два направления – с целью сделать документ более цельным и всеобъемлющим.
Ожидается, что после согласования экономической составляющей уже весной 2017-го будет возможно подписание нового рамочного соглашения между РА и ЕС, которое заменит действующее с 1999-го года Соглашение о партнерстве и сотрудничестве.
Либерализация виз
В 2016-ом были обобщены результаты по исполнению соглашений по упрощению предоставления виз и возврату незаконно проживающих лиц (реадмиссия). В результате, Армения со стороны Евросоюза была удостоена высокой оценки. На основании этого сейчас с ЕС идут консультации по началу переговоров по либерализации виз ЕС для Армении.
Свободное небо
В рамках провозглашенной РА политики свободного неба, в конце 2016-го Еврокомиссия предоставила мандат на начало переговоров с Арменией, для входа в единое авиационное пространство ЕС. Ожидается, что переговоры возможно будет завершить за несколько месяцев. Благодаря соглашению, европейские перевозчики смогут не только перевозить товары и пассажиров из своих стран в Армению, но и из Армении - в третьи страны.
Образовательное и культурное сотрудничество
В 2016-ом был дан старт процессу присоединения к инициативе "Творческая Европа". Это, в свою очередь, дает возможность расширить рамки культурного обмена со странами Евросоюза.
Армения в 2016-ом подписала программу Horizon-2020 по исследованиям и инновациям. В Ереване было объявлено о старте инициативы "ЕС для инноваций". В течение этого года в РА со стороны миссии ЕС во всех марзах Армении были основаны Евроклубы, основная идея которых заключается в предоставлении молодежи информации о Европе, европейских ценностях, а также возможности участвовать в диалогах.
Между Арменией и Европейским союзом начались консультации по выяснению приоритетов сотрудничества в 2017-2020 годах.
ЕС также будет осуществлять активную финансовую поддержку Армении, как со стороны отдельных стран-членов ЕС, так и от имени организации. Принято решение в 2016-2020 годах предоставить 23 миллиона евро для развития бизнеса в Армении. Миссия Евросоюза в Армении предоставила 2 миллиона евро Армянскому всеобщему благотворительному союзу - в рамках программы поддержки гражданского общества. Европейский инвестиционный банк предоставил Центральному банку Армении второй кредит в размере 50 млн евро для различных программ МСП (малое, среднее предпринимательство). И это лишь некоторая часть финансовой поддержки ЕС.
Обобщая динамику отношений РА-ЕС в 2016-ом, можем зафиксировать, что по ряду направлений развернулся активный диалог между двумя сторонами и есть ощутимые результаты.
В 2013-ом, после членства в ЕАЭС, шоковую реакцию ЕС удалось преодолеть, и сегодня стороны вместе находят пути для развития отношений уже в условиях новых реалий. Необходимо отметить, что во всех существующих ранее сферах, в том числе и в экономической, сотрудничество продолжается. РА принимает участие в новых программах ЕС, продолжает усилия по получению свободы передвижения и новых привилегий. Одновременно ЕС также в 2014-2015 годах пересмотрел подходы к сотрудничеству с партнерами по "Восточному партнерству" и руководствуется принципом проявлять большую гибкость и по возможности углублять сотрудничество. Нынешние переговоры РА-ЕС с их экономической составляющей являются ярким проявлением сказанного.
И если новое рамочное соглашение будет благополучно подписано, ратифицировано и претворено в жизнь, это будет лучшим проявлением провозглашенного Арменией принципа "и-и".