Բան Կի Մունն ինքն իրեն համեմատել է Մոխրոտի հետ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը ինքն իրեն կատակելով համեմատել է Մոխրոտի հետ՝ նշելով, որ հեռանում է դեկտեմբերի 31-ի գիշերն այնպես, ինչպես սիրված հեքիաթի հերոսուհին:
«Միլիոնավոր մարդիկ հետևելու են, թե ինչպես եմ ես կորցնում աշխատանքս», - նորից կատակել է ՄԱԿ-ի ղեկավար Բան Կի Մունը, ով լքելու է պաշտոնն այսօր՝ դեկտեմբերի 31-ին, երկու հնգամյա պաշտոնավարումից հետո:
Մինչ 2007թ-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Քոֆի Անանին փոխարինելը Բան Կի Մունը եղել է Հարավային Կորեայի արտգործնախարարը: Իսկ Հունվարի 1-ից ՄԱԿ-ի նոր գլխավոր քարտուղար կդառնա պորտուգալացի Անտոնիու Գուտերեշը:

Пан Ги Мун сравнил себя с Золушкой
Генеральный секретарь Организации Объединенных Наций (ООН) Пан Ги Мун в шутку сравнил себя с Золушкой, имея в виду свой уход с этого поста 31 декабря. Как передает Лента.ру, об этом он заявил в пятницу, 30 декабря, во время выступления перед дипломатами организации.
''Завтра ночью в канун Нового года я буду на церемонии опускания шара на Таймс-Сквер (в центре Нью-Йорка). Миллионы людей будут смотреть за тем, как я потеряю работу'', — пошутил глава ООН.
Пан Ги Мун был генсеком ООН два срока по пять лет. 1 января на этом посту его сменит представитель Португалии, бывший верховный комиссар организации по делам беженцев Антониу Гутерреш.