Սիրիան 2017 թվական է մտնում դրական ակնկալիքներով
2017 թվականը Սիրիայի համար սկսվել է դրական ակնկալիքներով: Ինչպես նշել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը, Հալեպ քաղաքի ազատագրումը թեև դեռ վերջնական հաղթանակ չէ, բայց «բեկումնային է դեպի հաղթանակ տանող ճանապարհին»:
2016 թվականի դեկտեմբերի 30-ին Սիրիայում Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջնորդությամբ ուժի մեջ է մտել կրակի դադարեցման մասին համաձայնությունը: Թեհրանը, Մոսկվան և Անկարան ստանձնել են սիրիական կառավարության և ընդդիմության միջև ստորագրված փաստաթղթերի երաշխավորի պարտավորությունները: Ստորագրված փաստաթղթերը վերաբերում են կրակի դադարեցմանը և խաղաղ բանակցություններ սկսելու պատրաստակամությանը:
Կրակի դադարեցման մասին համաձայնագիրը ստորագրած ընդդիմադիր խմբավորումների ընդհանուր քանակը 60 հազար է: Այս մասին հայտնում է Մերձավոր Արևելքի ինստիտուտը: Հրադադարը չի տարածվում «Իսլամական պետություն» և «Ջաբհաթ Ան-Նուսրա» խմբավորումների վրա: Բոլոր այն կազմակերպությունները, որոնք չեն դադարեցնում զինված գործողությունները, դիտարկվելու են որպես ահաբեկչական: Դեկտեմբերի 31-ին ՄԱԿ ԱԽ-ն միաձայն բանաձև է ընդունել՝ իր աջակցությունը հայտնելով կրակի դադարեցմանը:
Միևնույն ժամանակ քայլեր են ձեռնարկվում Աստանայում պաշտոնական Դամասկոսի և ընդդիմության միջև բանակցությունների անցկացման ուղղությամբ:  Բանակցություններն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենան հունվարի 23-ին, իսկ մասնակիցների ցանկը դեռ մշակվում է: Ռուսական կողմը գտնում է, որ Աստանայի բանակցություններին կարող է միանալ նաև Եգիպտոսը, իսկ հաջորդ փուլերում նաև Սաուդյան Արաբիան, Կատարը, Իրաքը և Հորդանանը: ՌԴ արտգործնախարարը նաև հույս է հայտնել, որ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը ևս պաշտոնավարումը ստանձնելուց հետո կմիանա բանակցություններին:
Թուրքիայի նախագահը ցանկանում է Աստանայում տեսնել Սաուդյան Արաբիայի և Կատարի ներկայացուցիչներին: Միևնույն ժամանակ Անկարան, ինչպես և նախկինում, կտրականապես մերժում է Սիրիայի քրդերի մասնակցությունը:
Եվ չնայած վերոնշյալ փաստերին՝ պետք է նշել, որ ինչպես զինադադարի պահպանումը, այնպես էլ խաղաղ բանակցությունների հեռանկարը բավական մշուշոտ է: Կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը մեծ դժվարությամբ և խախտումներով է պահպանվում, մի շարք խմբավորումներ արդեն սպառնում են դուրս գալ համաձայնությունից, երկրի տարբեր հատվածներում շարունակվում են ռազմական գործողությունները:
Իր հերթին, Աստանայում խաղաղ բանակցությունների հաջողման հնարավորությունն այնքան էլ մեծ չէ մի կողմից նախաձեռնող կողմերի (Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա) միջև լիարժեք համաձայնության բացակայության, մյուս կողմից՝ հակամարտության առանցքային դերակատարների՝ (ԱՄՆ, Ծոցի միապետություններ) գործընթացում ներգրավված չլինելու պատճառով: Հետևաբար, անգամ հնարավոր համաձայնությունը կենսունակ լինելու մեծ շանսեր չունի:

Syria Enters 2017 with Positive Expectations
2017 for Syria has started with positive expectations. As the Syrian President Bashar Assad has mentioned, though the liberation of Aleppo is still not a final victory, it is crucial on the way to victory.
On Decmber 30, 2016 agreement on ceasefire in Syria reached with the mediation of Iran, Russia and Turkey entered into force. Tehran, Moscow and Ankara have become the guarantors of the document signed between the Syrian government and the opposition. The documents signed refer to the cesession of fire and the readiness to start peaceful negotiations.
The agreement on ceasefire is signed by opposition groups – in total 60 thousand people. This is informed by the Middle East Institutue. The ceasefire is not extended over the militants of the Islamic State and Jabhat An-Nusra. All those organizations that will not cease the military actions, will be considered as terrorists. On December 31 the UN SC unilaterally adopted a resolution supporting the ceasefire.
At the same time steps are undertaken to hold negotiations between official Damascus and the opposition in Astana. The negotiations, most probably, will take place on January 23. The list of the participants is still being prepared. The Russian side claims that Egypt can also join the Astana negotiations, and during the next stages Saudi Arabia, Qatar, Iraq and Jordan can join as well. Russian Foreign Minister has also expressed hope that Donald Trump's administration, after asuming the office, will join the negotiations.
Turkish President wants to see the representatives of Saudi Arabia and Qatar in Astana. At the same time, Ankara, as before, categorically rejects the participation of Syrian Kurds.
Despite the aforementioned facts, it should be mentioned that both the observance of the ceasefire and the perspective of peaceful negotiations are rather vague. The ceasefire agreement is kept with great difficulty and many violations, several groupings have already threatened to come out from the agreement, military actions in some parts of the country continue.
In its turn, the opportunity of having successful negotiations in Astana is not so big, because there is a lack of complete understanding among the initiating sides (Russia, Iran, Turkey), as well as the main actors in the conflict (US, Gulf monarchies) are not engaged in the process. Thus, even a possible agreement does not have many chances of sustainability.