Ովքե՞ր են խոչընդոտում Կիպրոսի վերամիավորմանը
Ժնևում ավարտվեց Կիպրոսի հիմնախնդրի շուրջ բարձր մակարդակի համաժողովը,  հունվարի 18-ին փոխնարարների մակարդակով շփումները կշարունակվեն անվտանգության հարցերի շուրջ։
Կիպրոսի Հանրապետության և Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական չճանաչված հանարապետության ղեկավարների միջև երկօրյա բանակցություններից հետո Ժնևում գումարվեց համաժողով, որին բացի հակամարտության կողմերից մասնակցում էին նաև Կիպրոսի անկախության երաշխավոր երկերների՝ Մեծ Բրիտանիայի, Թուրքիայի և Հունաստանի ներկայացուցիչները՝ ԱԳ նախարարների մակարդակով, ինչպես նաև ՄԱԿ և ԵՄ ներկայացուցիչները։ Համաձայնության հասնել չհաջողվեց, կողմերը որոշեցին շարունակել բանակցությունները։
Կիպրոս կղզու վերամիասվորման շուրջ բանակցությունները վերսկսվել են 2014թ․-ին՝ կղզու երկու հատվածների ղեկավարների ընդունած համատեղ հայտարարությամբ, որով նրանք համաձայնել են բանակցություններ վարել երկհամայնք պետության ձևավորման միջոցով կղզու միավորման շուրջ։ Բանակցությունների վերսկսումը մեծապես պայմանավորված է կղզու երկու հատվածների ղեկավարների անձերով՝ թե՛ Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսը, թե՛ Հյուսիսայի Կիպրոսի ղեկավար Մուսթաֆա Ակինջին մշտապես հանդես են եկել ի օգուտ կղզու վերամիավորման և երկհամայնք պետության ձևավորման։ Բացի այդ, այժմ Թուրքիան նույնպես հակված է կառուցողական լինել՝ ԵՄ հետ ընդհանուր բավական բարդ հարաբերությունների ֆոնին առնվազն այս հարցում դրական զարգացում ապահովելու և ինչու ոչ՝ կղզու միավորումից հետո ԵՄ ներսում իր կողմնակիցների թիվն ու ազդեցությունը մեծացնելու ձգտումից ելնելով։ Հունաստանն, իր հերթին, շահագրգռված է կղզու միավորմամաբ՝ միաժամանակ թույլ չտալով Թուրքիայի ազդեցության մեծացում կամ ներկայության պահպանում կղզում։
Դրա հետ մեկտեղ, Թուրքիան առանձին հարցերում պատրաստ չէ գնալ մեծ զիջումների և պնդում է Կիպրոսի կղզում իր թեկուզ փոքրաթիվ, բայց ռազմական ներկայությունը պահպանելու անհրաժետության վրա, ինչը բարդացնում է համաձայնության ձեռքբերումը։ Սա թերևս բանակցությունների այս փուլում ամենաբարդ հարցերից մեկն է, որում Հունաստանին դժվար է գնալ զիջումների։
Թուրքիայի այդ «կեղծ կառուցողականությունը» դրսևորվել է նաև հունվարի 12-ի Ժնևի բանակցություններից հետո արված հայտարարությունում։ «Մենք չենք ցանկանում վատ դիտավորություն դիտարկել հունական կողմի պատրասատ չլինելու և բանակցությունների ամսաթիվը հետաձգելու խնդրանքի մեջ։ Նրանք ասել են, որ պատարստ չեն և կցանկանային իրենց ներսում ևս մեկ անգամ քննարկել ամեն ինչ։ Մենք համաձայնել ենք նոր ամսաթիվ նշանակել, սակայն ոչ այն ամսաթիվը, որը ցանկանում էին հույները։ Մենք համարեցինք, որ դա շատ ուշ է և առաջարկեցինք ավելի վաղ ամսաթիվ»,-  ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Հունաստանի ԱԳ նախարարն իր հերթին հայտարարել է․ «Բնականաբար, մենք մեր կողմից ցանկանում ենք, որ թուրքական զորքերը լքեն կղզին, և այլևս արտաքին միջամտություն չլինի»։
Ուստի, Թուրքիան փորձելով կառուցողական և արագ կարգավորման կողմնակից երևալ՝ բանակցությունների ձգձգման մեղքը փորձում է «բարդել» Հունաստանի վրա՝ միաժամանակ բավական կոշտ դիրքորոշում զբաղեցնելով իր զորքերի դուրսբերման հարցում։
Նշնենք, որ բացի թուրքական զորքերի տեղաբաշխման հարցից,  բանակցությունների այս փուլում հիմնական քննարկվող թեմաները տարածքային հարցերն են՝ երկու համայնքների սահմանների հստակեցումը, փախստականների վերադարձն ու նրանց անվտանգության երաշխիքները։
Հունվարի 12-ին տեղի ունեցած համաժողովի ժամանակ որոշում է կայացվել ձևավորել հատուկ աշխատանքային խումբ, որը կառանձնացնի հիմնական խնդրահարույց դրույթները և դրանց կարգավորման գործիքները։ Խումբը կմշակի իր առաջարկները, որոնք կքննարկվեն հաջորդ համաժողովի ժամանակ։
Բացի այդ, նախօրեին տեղի ունեցած կղզու թուրքական և հունական հատվածների ղեկավարների կողմից ներկայացվել են նաև կղզու բաժանաման իրենց քարտեզերը, որոնք հանձնվել են ՄԱԿ փորձագետներին և դեռևս պետք է համաձայնեցվեն։ Կողմերի միջև հիմնական բանավեճն ընթանում է միասնական Կիպրոսի վարչական բաժանման, ավելի ճիշտ՝ 1 տոկոս տարածքի նկատմամբ վերահսկողության շուրջ: Թուրքական կողմը պնդում է, որ միասնական Կիպրոսի իր մասը պետք է զբաղեցնի կղզու տարածքի 29.2 տոկոսը, սակայն հույն կիպրացիները կարծում են, որ թուրքական կողմին պետք է տրվի տարածքի 28.2 տոկոսը։
Կողմերը և միջնորդները մեծ հույսեր են կապում բանակցությունների այս փուլի հետ։ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշտ հայտարարել է․ «Ես համոզված եմ, որ բոլոր կողմերը վճռական են՝ գործադրելու այս վերջին ջանքը երկար տասնյամյակների շարունակվող հակամարտության կարգավորման համար։ Դրա կարգավորումը մեծ հույս կներշնչի»։
Սակայն, չնայած գործադրվող մեծ ջանքերին և ոգևորությանը, նկատվում է խնդիրները կրկին եկարատև քննարկման փուլ տեղափոխելու միտում՝ Աշխատանքային խմբի ձևավորումը դրա նախանշաններից մեկն է։ Կիպրոսն ու Հունաստանը չեն ցանկանում գնալ մեծ զիջումների, Թուրքիան և թուրք-կիպրացիները ձգտում են հստակ պայմանավորվածությունների և ամրագրված երաշխիքների։ Բացի այդ, վերջին գործընթացները որոշակի թերահավատություն են ձևավորել Եվրոպայում Թուրքիայի խոստումների նկատմամբ, ինչն, իր հերթին, մեծացնում է հույների զգուշավորությունը։

Кто препятствует воссоединению Кипра?
В Женеве завершились переговоры на высоком уровне по кипрской проблеме. 18-го января контакты по вопросам безопасности будут продолжены на уровне замминистров.
После двухдневных переговоров между руководителями Республики Кипр и непризнанной республики Северного Турецкого Кипра в Женеве была созвана конференция, на которой, кроме представителей конфликтующих сторон, участвовали также представители стран-гарантов независимости Кипра – Великобритании, Турции и Греции на уровне министров иностранных дел, а также представители ООН и ЕС. Достичь соглашения не удалось, и стороны решили продолжить переговоры.
Переговоры по воссоединению острова Кипр возобновились в 2014-ом, когда руководители двух частей острова приняли совместное заявление, по которому они согласились вести переговоры по соединению путем формирования двухобщинного государства. Возобновление переговоров в большей степени было обусловлено личностями руководителей двух частей острова - как президента Республики Кипр Никоса Анастасиадиса, так и руководителя Северного Кипра Мустафы Акинджи, которые всегда выступали в пользу воссоединения острова и формирования двухобщинного государства. Кроме того, сегодня и Турция настроена быть конструктивной - для обеспечения положительного развития событий на фоне довольно-таки сложных отношений с ЕС, а также – нельзя исключать – для того, чтобы увеличить число своих сторонников и влияние внутри ЕС после объединения острова. Греция, в свою очередь, также заинтересована в воссоединении острова, одновременно воспрепятствуя увеличению влияния Турции или сохранению ее присутствия на острове. Одновременно с этим Турция в отдельных вопросах не готова идти на большие уступки и настаивает на необходимости сохранения своего, пусть и малочисленного, но военного просутствия, что усложняет достижение соглашения. Это на данном этапе переговоров, возможно, один из самых сложных вопросов, по которому вряд ли Греция пойдет на уступки.
Подобная "фальшивая конструктивность" Турции была отражена и в заявлении, сделанном после переговоров в Женеве 12-го января. "Мы не желаем рассматривать в отрицательном свете неготовность греческой стороны, а также ее просьбу отложить сроки переговоров. Они сказали, что не готовы и желают еще раз все обсудить между собой. Мы согласились на назначение новой даты, но не той, которую желают греки. Мы считаем, что это слишком поздно и предложили более ранний срок", – сказал глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу. В свою очередь министр иностранных дел Греции заявил: "Естественно, со своей стороны мы желаем, чтобы турецкие войска покинули остров и чтобы более не было внешнего вмешательства".
Следовательно, Турция, пытаясь выглядеть сторонницей конструктивного и скорого урегулирования, пытается свалить на Грецию вину за затягивание переговоров, одновременно занимая жесткую позицию в вопросе вывода своих войск.
Отметим также, что кроме вопросов распределения турецких войск, основными обсуждаемыми темами на данном этапе переговоров были территориальные вопросы: уточнение границ двух общин, возвращение беженцев и гарантии их безопасности.
Во время конференции, имевшей место 12-го января, было принято решение о формировании особой рабочей группы, которая отделит основные проблемные положения и инструменты их урегулирования. Группа разработает свои предложения, которые будут обсуждены во время следующей конференции.
Кроме того, накануне руководители турецкой и греческой частей острова представили свои карты разделения острова, которые были переданы экспертам ООН и которые должны быть согласованы. Основной спор между сторонами идет вокруг административного деления единого Кипра, точнее – контроля за территорией, составляющей один процент острова. Турецкая сторона утверждает, что ее часть единого Кипра должна составлять 29.2% всей территории острова, однако киприоты-греки считают, что турецкой стороне должно быть передано 28.2% острова.
Стороны и посредники связывают большие надежды с данным этапом переговоров. Генеральный секретарь ООН Антонио Гутереш заявил: "Я уверен, что все стороны настроены решительно в своем последнем стремлении в урегулировании конфликта, длящегося долгие десятилетия. Его урегулирование внушает большие надежды."
Однако, несмотря на предпринятые большие усилия и энтузиазм, вновь чувствуется тенденция на перенос проблем в фазу долговременных обсуждений – формирование Рабочей группы является одним из ее признаков. Кипр и Греция не желают идти на большие уступки, Турция и киприоты-турки стремятся к четким договоренностям и закрепленным гарантиям. Кроме того, последние события сформировали определенное недоверие в Европе к обещаниям Турции, что в свою очередь увеличивает осторожность греков.