Ովքե՞ր են խոչընդոտում Կիպրոսի վերամիավորմանը
Ժնևում ավարտվեց Կիպրոսի հիմնախնդրի շուրջ բարձր մակարդակի համաժողովը,  հունվարի 18-ին փոխնարարների մակարդակով շփումները կշարունակվեն անվտանգության հարցերի շուրջ։
Կիպրոսի Հանրապետության և Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական չճանաչված հանարապետության ղեկավարների միջև երկօրյա բանակցություններից հետո Ժնևում գումարվեց համաժողով, որին բացի հակամարտության կողմերից մասնակցում էին նաև Կիպրոսի անկախության երաշխավոր երկերների՝ Մեծ Բրիտանիայի, Թուրքիայի և Հունաստանի ներկայացուցիչները՝ ԱԳ նախարարների մակարդակով, ինչպես նաև ՄԱԿ և ԵՄ ներկայացուցիչները։ Համաձայնության հասնել չհաջողվեց, կողմերը որոշեցին շարունակել բանակցությունները։
Կիպրոս կղզու վերամիասվորման շուրջ բանակցությունները վերսկսվել են 2014թ․-ին՝ կղզու երկու հատվածների ղեկավարների ընդունած համատեղ հայտարարությամբ, որով նրանք համաձայնել են բանակցություններ վարել երկհամայնք պետության ձևավորման միջոցով կղզու միավորման շուրջ։ Բանակցությունների վերսկսումը մեծապես պայմանավորված է կղզու երկու հատվածների ղեկավարների անձերով՝ թե՛ Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսը, թե՛ Հյուսիսայի Կիպրոսի ղեկավար Մուսթաֆա Ակինջին մշտապես հանդես են եկել ի օգուտ կղզու վերամիավորման և երկհամայնք պետության ձևավորման։ Բացի այդ, այժմ Թուրքիան նույնպես հակված է կառուցողական լինել՝ ԵՄ հետ ընդհանուր բավական բարդ հարաբերությունների ֆոնին առնվազն այս հարցում դրական զարգացում ապահովելու և ինչու ոչ՝ կղզու միավորումից հետո ԵՄ ներսում իր կողմնակիցների թիվն ու ազդեցությունը մեծացնելու ձգտումից ելնելով։ Հունաստանն, իր հերթին, շահագրգռված է կղզու միավորմամաբ՝ միաժամանակ թույլ չտալով Թուրքիայի ազդեցության մեծացում կամ ներկայության պահպանում կղզում։
Դրա հետ մեկտեղ, Թուրքիան առանձին հարցերում պատրաստ չէ գնալ մեծ զիջումների և պնդում է Կիպրոսի կղզում իր թեկուզ փոքրաթիվ, բայց ռազմական ներկայությունը պահպանելու անհրաժետության վրա, ինչը բարդացնում է համաձայնության ձեռքբերումը։ Սա թերևս բանակցությունների այս փուլում ամենաբարդ հարցերից մեկն է, որում Հունաստանին դժվար է գնալ զիջումների։
Թուրքիայի այդ «կեղծ կառուցողականությունը» դրսևորվել է նաև հունվարի 12-ի Ժնևի բանակցություններից հետո արված հայտարարությունում։ «Մենք չենք ցանկանում վատ դիտավորություն դիտարկել հունական կողմի պատրասատ չլինելու և բանակցությունների ամսաթիվը հետաձգելու խնդրանքի մեջ։ Նրանք ասել են, որ պատարստ չեն և կցանկանային իրենց ներսում ևս մեկ անգամ քննարկել ամեն ինչ։ Մենք համաձայնել ենք նոր ամսաթիվ նշանակել, սակայն ոչ այն ամսաթիվը, որը ցանկանում էին հույները։ Մենք համարեցինք, որ դա շատ ուշ է և առաջարկեցինք ավելի վաղ ամսաթիվ»,-  ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Հունաստանի ԱԳ նախարարն իր հերթին հայտարարել է․ «Բնականաբար, մենք մեր կողմից ցանկանում ենք, որ թուրքական զորքերը լքեն կղզին, և այլևս արտաքին միջամտություն չլինի»։
Ուստի, Թուրքիան փորձելով կառուցողական և արագ կարգավորման կողմնակից երևալ՝ բանակցությունների ձգձգման մեղքը փորձում է «բարդել» Հունաստանի վրա՝ միաժամանակ բավական կոշտ դիրքորոշում զբաղեցնելով իր զորքերի դուրսբերման հարցում։
Նշնենք, որ բացի թուրքական զորքերի տեղաբաշխման հարցից,  բանակցությունների այս փուլում հիմնական քննարկվող թեմաները տարածքային հարցերն են՝ երկու համայնքների սահմանների հստակեցումը, փախստականների վերադարձն ու նրանց անվտանգության երաշխիքները։
Հունվարի 12-ին տեղի ունեցած համաժողովի ժամանակ որոշում է կայացվել ձևավորել հատուկ աշխատանքային խումբ, որը կառանձնացնի հիմնական խնդրահարույց դրույթները և դրանց կարգավորման գործիքները։ Խումբը կմշակի իր առաջարկները, որոնք կքննարկվեն հաջորդ համաժողովի ժամանակ։
Բացի այդ, նախօրեին տեղի ունեցած կղզու թուրքական և հունական հատվածների ղեկավարների կողմից ներկայացվել են նաև կղզու բաժանաման իրենց քարտեզերը, որոնք հանձնվել են ՄԱԿ փորձագետներին և դեռևս պետք է համաձայնեցվեն։ Կողմերի միջև հիմնական բանավեճն ընթանում է միասնական Կիպրոսի վարչական բաժանման, ավելի ճիշտ՝ 1 տոկոս տարածքի նկատմամբ վերահսկողության շուրջ: Թուրքական կողմը պնդում է, որ միասնական Կիպրոսի իր մասը պետք է զբաղեցնի կղզու տարածքի 29.2 տոկոսը, սակայն հույն կիպրացիները կարծում են, որ թուրքական կողմին պետք է տրվի տարածքի 28.2 տոկոսը։
Կողմերը և միջնորդները մեծ հույսեր են կապում բանակցությունների այս փուլի հետ։ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշտ հայտարարել է․ «Ես համոզված եմ, որ բոլոր կողմերը վճռական են՝ գործադրելու այս վերջին ջանքը երկար տասնյամյակների շարունակվող հակամարտության կարգավորման համար։ Դրա կարգավորումը մեծ հույս կներշնչի»։
Սակայն, չնայած գործադրվող մեծ ջանքերին և ոգևորությանը, նկատվում է խնդիրները կրկին եկարատև քննարկման փուլ տեղափոխելու միտում՝ Աշխատանքային խմբի ձևավորումը դրա նախանշաններից մեկն է։ Կիպրոսն ու Հունաստանը չեն ցանկանում գնալ մեծ զիջումների, Թուրքիան և թուրք-կիպրացիները ձգտում են հստակ պայմանավորվածությունների և ամրագրված երաշխիքների։ Բացի այդ, վերջին գործընթացները որոշակի թերահավատություն են ձևավորել Եվրոպայում Թուրքիայի խոստումների նկատմամբ, ինչն, իր հերթին, մեծացնում է հույների զգուշավորությունը։

Who Hinders the Reunification of Cyprus?
The high level summit in Geneva on Cyprus issue is already over and on January 18 contacts on the level of deputy Ministers on security issues will continue.
After two-day negotiations between the leaders of the Republic of Cyprus and unrecognized Republic of the Turkish Cyprus, a summit was held in Cyprus, which, besides the conflicting sides was also attended by the representatives of the three guarantor countries – Foreign Ministers of Great Britain, Turkey and Greece, as well as representatives of the UN and the EU. No agreement was reached and the sides decided to continue the negotiations.
Negotiations over the unification of Cyprus island have restarted in 2014, with the joint declaration of the leaders of the two sides of the island, with which they agreed on the reunification of the island creating a bi-communal country. The restart of the negotiations is greatly conditioned by the will of the leaders of the two parts. Both the President of the Republic of Cyprus Nikos Anastasiadis and the leader of Northern Cyprus Mustafa Akinji have always been in favor of the reunification of the island and the formation of bi-communal state. Besides, Turkey now also tends to be constructive taking into consideration the fact that given quite difficult relations with the EU it needs to have positive developments on the issue and after the reunification of the island to increase the number of its supporters in the EU. Greece, in its turn, is interested in the reunification of the island, at the same time it does not want to let an increase of the Turkish influence or its presence in the island.
At the same time on certain issues Turkey is not ready to compromise and insists on the need of its military presence (even with small number) on the island, which makes difficulties in reaching an agreement. This, most probably, at the current stage of the negotiations is the most difficult issue, over which Greece is not ready to compromise.
This "fake constructive approach" Turkey has also shown in the statement made after the January 12 negotiations in Geneva. "We do not want to see any bad intention in the non-readiness of the Greek side and its request to postpone the date of the talks. They said that they are not ready and would like to discuss everything among themselves once again. We agree to appoint a new date, but not the one that the Greek side wanted. We considered it to be too late and suggested an earlier date," Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said.
The Foreign Ministry of Greece in its turn declared: "In our turn we, of course, want the Turkish army to leave the island and that there is no foreign interference."
Thus Turkey, trying to seem constructive and a supporter of quick settlement of the conflict tries to "blame" Greece for prolongation of the negotiations at the same time adopting quite a tough stance on the withdrawal of its troops.
It should be mentioned that besides the issue of the Turkish troops, the main topics also discussed during this stage were the clarification of the borders between the two communities, the return of the refugees and their security guarantees.
During the January 12 summit it was decided to create a working group, which will identify the main problematic issues and the tools for their settlement. The group will develop its proposals, which will be discussed during the next summit.
Besides, the leaders of the Turkish and Greek sides have presented their maps of the borders of bi-communal state, which were handed to the UN experts and still need to be agreed. The main argument is on the administrative division of unified Cyprus, more precisely, on the control of 1 percent territory. The Turkish side claims that its part of the unified Turkey should occupy 29.2 percent, but the Greek Cypriots say that only 28.2 percent territory should be given to the Turkish side.
Both the sides and the mediators have great expectations from this stage. The UN Secretary General has declared: "I am sure that all parties are determined to fulfill this last effort for the settlement of this long-lasting conflict. The settlement of conflict will inspire great hopes."
However, despite the great efforts and the enthusiasm, there is a tendency to move again to a stage of log-lasting discussions and the formation of the working group is one of this signs. Cyprus and Greece are not willing to make big concessions, Turkey and the Turkish Cypriots are seeking to have clear agreements and fixed guarantees. In addition, the recent developments have created some skepticism towards Turkey in Europe, which, in turn, increases the Greek's caution.