Հրապարակվել է 9/11-ի գործով գլխավոր մեղադրյալի նամակը՝ հասցեագրված Օբամային
Ամերիկյան լրատվամիջոցներում հրապարակվել է 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության գործով գլխավոր մեղադրյալ պակիստանցի Խալիդ Շեյխ Մուհամմադի՝ Բարաք Օբամային ուղղված նամակը, ով այդ ժամանակ զբաղեցնում էր նախագահի պաշտոնը:
Իր նամակով նա փորձել է բացատրել, թե ինչն է դրդել ծայրահեցականներին իրականացնելու ԱՄՆ պատմության ամենաարյունալի ահաբեկչությունը, որն հանգեցրել է հազաավար զոհերի:
18 էջանոց ուղերձից մեջբերվում են հատվածները։ Մասնավորապես, Մուհամմադն Օբամային անվանել է «հալածանքի ու բռնակալության երկրի» նախագահ։ «Այդ մենք չենք, որ Ձեր դեմ պատերազմ ենք սկսել 9/11-ին։ Այդ դուք և մեր երկրում Ձեր բռնապետներն են», - գրել է հեղինակը։
Գուանտանամոյի բանտում պահվող Մուհամմադը նամակ էր գրել դեռևս 2015 թվականի հունվարին, սակայն բանտի ղեկավարությունը հրաժարավել էր այն ուղարկել նրան։ Սակայն այժմ ամերիկյան վարչակազմի փոփոխությունով պայմանավորված Miami Herald թերթը հրապարակել է այդ նամակից հատվածներ:

В США опубликовали письмо организатора терактов 9/11 Обаме
В американских СМИ появилось послание главного организатора терактов 11 сентября 2001 года Халида Шейха Мохаммеда, написанное еще в январе 2015 года и обращенное к действующему на тот момент президенту США Бараку Обаме, сообщает Rosbalt.
В данное время террорист, являющийся гражданином Пакистана, содержится в тюрьме Гуантанамо, и именно власти тюрьмы не разрешили опубликовать письмо сразу после написания. Однако теперь, с приходом к власти новой администрации, газета Miami Herald публикует выдержки из послания.
Обращение содержит 18 страниц и множество обвинений в адрес администрации Обамы, хотя во время терактов во главе США стоял Джордж Буш-младший. Так, самого Обаму террорист называет "головой змеи", а США - страной "угнетения и тирании". В такой неординарной форме он пытается объяснить, что сподвигло экстремистов совершить самый кровавый теракт за всю историю США и погубить тысячи жизней.
По словам Мохаммеда, гибель людей в "башнях-близнецах" стала ответом на внешнюю политику Вашингтона, которая "убила невинных людей по всему миру". "Не мы начали против вас войну. Это сделали вы сами и ваши диктаторы в нашей стране", - пишет террорист.