Արցախում լռության օր է
Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում, որը 1988 թվականից ձգտում է ձեռք բերել միջազգային ճանաչում, «լռության օր» է՝ փետրվարի 20-ին նախանշված Սահմանադրության հանրաքվեի օրվան ընդառաջ:
Քարոզչությունը, ինչպես նաև ցանկացած գործողություն, որը կարող է որպես քարոզչություն դիտարկվել, արգելված է:
Եթե հանրաքվեի արդյունքում ընդունվեն առաջադրված փոփոխությունները, ԼՂՀ-ն կառավարման կինսանախագահական համակարգից անցում կկատարի նախագահական համակարգի: Բացի այդ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը կվերադառնա իր պատմական անվանմանը՝ «Արցախ»:
Քարոզարշավն անցկացվել է մեկ ամիս՝ հունվարի 19-ից: Դրան մասնակցել են երեք խորհրդարանական ուժեր՝ «Ազգային վերածնունդը», «Ազատ հայրենիքը» և Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը:
Քաղաքական ուժերի դիրքորոշումը տարբեր է եղել: «Ազգային վերածնունդ»-ը դեմ է սահմանադրական բարեփոխումների նախագծին, իսկ մյուս երկու ուժերը՝ կողմ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 17-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովը հավանության է արժանացրել սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը: Նախագծին «կողմ» է քվեարկել 20, «դեմ»՝ 7, «ձեռնպահ»՝ 1 պատգամավոր:

Карабах: "день тишины"
Сегодня в Карабахе, который с 1988 года стремится получить международное признание в качестве независимого государства, "день тишины" перед референдумом по конституционным поправкам. Реформы касаются изменения политической формы управления государством - Карабах станет президентской страной в случае принятия поправок (на данный момент форма правления в пока еще непризнанной республике – полупрезидентская, согласно действующей Конституции, принятой в 2006 году).
Кроме того, Карабах вернется к историческому названию - Арцах. Как заявил спикер карабахского парламента Ашот Гулян, "осуществляется то, о чем мы говорили на протяжении многих лет – настало время вернуться к нашему историческому, подлинно армянскому названию. И это нашло свое отражение в первой статье проекта новой конституции".
Агитационная кампания в НКР проводилась в течение месяца, с 19 января. В ней активное участие приняли три представленные в парламенте политические силы: «Национальное возрождение», «Свободная родина» и Демократическая партия Арцаха.
Позиции политических сил разошлись. «Национальное возрождение», также как и традиционная армянская партия "Дашнакцутюн", выступает против проекта конституционных реформ. Две другие силы - «Свободная родина» и Демократическая партия Арцаха - поддерживают конституционные реформы.
Референдум намечен на 20 февраля, завтра. В этот же день непризнанная НКР отмечает День возрождения Арцаха.