ՕՊԵԿ-ը կատարել է պայմանավորվածությունների 94 %-ը
Նավթ արդյունահանող երկրների կողմից արդյունահանման ծավալների կրճատման մասին պայմանավորվածության կատարման մակարդակը կազմում է 94 %, իսկ  կարտելի անդամ չհանդիսացող երկրներինը՝ 50 %: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Քաթարի Էներգետիկայի նախարար Մուհամեդ բեն Սադեհ աս-Սադան, փոխանցում է ria.ru-ն:
Նրա խոսքերով, ՕՊԵԿ երկրների պարտավորությունների կատարման մակարդակն այսօրվա դրությամբ համարավում է «աննախադեպ բարձր»:
Աս-Սադայի պնդմամբ ՕՊԵԿ երկրները լրացուցիչ ազդակներ են ստանում պայմանավորվածությունների կատարման մակարդակը բարձրացնելու համար, սակայն այսօր դրանց երկարաձգման մասին խոսելու համար դեռ վաղ է:

ОПЕК на 94% выполнил обязательства по снижению добычи нефти
Уровень исполнения обязательств по сокращению добычи нефти странами ОПЕК сейчас составляет 94%, другими участниками венских соглашений — 50%, заявил журналистам министр энергетики Катара Мохаммед бен Салех ас-Сада, передает ria.ru.
По его словам, уровень исполнения обязательств странами ОПЕК на сегодняшний день является "беспрецедентно высоким".
По его словам, уровень исполнения обязательств странами вне ОПЕК, по приблизительным расчетам, составляет 50%.
Ас-Сада добавил, что ОПЕК получает положительные сигналы, касающиеся исполнения обязательств, однако говорить о возможности продления соглашения пока рано.