Ֆյոդոր Լուկյանով. Մինչև տարեվերջ լուրջ փոփոխություններ չարժե ակնկալել ԵՄ-ՌԴ հարաբերություններում (ԲԱՑԱՌԻԿ)
eu.spb.ru
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց «Россия в глобальной политике» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ֆյոդոր Լուկյանովի հետ՝ Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերությունների վերաբերյալ: Հարցազրույցն իրականացվել է Երևանում մարտի 11-ին կայացած «Վալդայ» միջազգային քննարկումների ակումբի նստաշրջանի շրջանակներում:
-Չնայած այն հանգամանքին, որ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև դեռևս չկա փոխհամաձայնեցված քաղաքականություն սիրիական հակամարտության կարգավորման հարցում, այնուամենայնիվ, ի՞նչ եք կարծում, կհաջողվի երկու պետություններին նոր հարթություն տեղափոխել երկկողմանի դիվանագիտական հարաբերությունները և երկխոսություն սկսել ոչ միայն Սիրիայի, այլև՝ առանքային նշանակություն ունեցող այլ գլոբալ խնդիրների շուրջ:
-Այս հարցի առնչությամբ կարելի է միայն գուշակություններ անել, քանի որ անորոշության հիմնական գործոնն ԱՄՆ ադմինիստրացիայի վարած քաղաքականությունն է: Այն ոչ միայն անհասկանալի է, այլև չունի հստակ դիրքորոշում գրեթե ոչ մի առանցքային հարցի շուրջ: Թրամփն ունի միայն ընդհանուր պատկերացում այն մասին, թե ինչպես է ցանկանում  տեսնել աշխարհը:
Իմ կարծիքով, Թրամփը բավականին խելամիտ կերպով որոշել է դեռևս չքննարկել ռուսական թեման, քանի որ այդ հարցի շուրջ ձեռնարկված  ցանկացած քայլ առաջացնում է հզոր դիմադրություն:
Ներկայումս, ռուսական թեմայի հարցում չկա արձանագրված որևէ առաջընթաց: Սակայն դա ամենևին չի նշանակում, որ այն հետընթաց է ապրել, ինչպես շատերն են մեկնաբանում, դա նաև չի նշանակում, թե Թրամփը հասկացել է ինչ է ուզում ՌԴ-ԱՄՆ հարաբերություններից:  Պատճառներից է նաև այն, որ ԱՄՆ ադմինիստրացիայում տեղի ունեցան միանգամից մի քանի  աշխատանքից ազատումներ: Բացի այդ, կադրային քաղաքականությունն ավարտված չէ. կան մի շարք թափուր հաստիքներ, որոնք զբաղեցնելու համար համապատասխան կադրեր դեռևս ընտրված չեն:
Հետևաբար, այս հարցի շուրջ այս պահին որևէ կանխատեսում անել հնարավոր չէ:
-Եվրամիությունը որոշում է կայացրել մարտի 15-ից կես տարով երկարաձգել հակառուսական սանկցիաները: Ի՞նչ եք կարծում, ինչպիսի հեռանկար ունեն ՌԴ-Արևմուտք հարաբերությունները, և ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն երկու կողմերը, որպեսզի հաղթահարեն առկա տարաձայնությունները:
-Այս հարցի շուրջ ևս մանշանակ որևէ բան ասել հնարավոր չէ: Եվրոպան այժմ գտնվում է անելանելի իրավիճակում: Մի կողմից վերջին փուլում են գտնվում Մեծ Բրիտանիայի՝ ԵՄ-ից դուրս գալու շուրջ բանակցություները, մյուս կողմից, եվրոպական որոշ երկրներում տեղի են ունենում ընտություններ, որոնք ըստ էության կարևոր նշանակություն ունեն Եվրոպայի համար:
Հաջորդ կարևոր հանգամանքն այն, է որ Եվրոպայի համար ԱՄՆ ընտրությունների ելքը խիստ անսպասելի էր, ինչի արդյունքում դեռևս չի ձևավորվել համընդհանուր պատկերացում, թե ինչպիսի զարգացում  պետք է ունենան Եվրոպա-ԱՄՆ հարաբերությունները: Եվ քանի դեռ Եվրոպան գտնվում է այսպիսի իրավիճակում, էական ոչ մի փոփոխություն տեղի չի ունենա եվրոպական քաղաքականության համատեքստում:
Այս առումով հարկ է նշել, որ սանկցիաների երկարաձգումը մեխանիկական բնույթ ունի: Սանկցիաները երկարաձգել՝ նշանակում է ոչինչ չանել: Ավելի լավ է ընդհանրապես ոչինչ չանել: Իսկ ինչ վերաբերում է սանկցիաները չեղարկելուն, ապա դա կնշանակի ստատուս-քվոյի փոփոխություն, ինչը կարող է հանգեցնել որոշ զարգացումների: Ըստ իս, մինչև տարեվերջ լուրջ փոփոխություններ չարժե ակնկալել: Եվ ընդհանրապես սանկցիաները երկրորդական խնդիր են: Թերևս ամենակարևոր խնդիրը կայանում է նրանում, թե ինչպես գործ ունենալ Եվրոպայի հետ ներկա փուլում: Դա այսուհետ ինստիտուցիոնալ խնդիր է սպասվող ընտրությունների համատեսքտում, քանզի հայտնի չէ, թե ովքեր են կառավարելու և ինչ գերակայություններ են առաջադրելու:
Օրինակ՝ Ֆրանսիայում բոլորը միաձայն նշում են, որ ընտրություններում Մարին Լե Պենի հաղթանակի դեպքում Եվրոպայի վերջը կգա: Դա իհարկե, ես շատ պատասխանատու հայտարարություն եմ համարում…անգամ եթե նա հաղթի, ի՞նչ պետք է լինի… Նմանատիպ խոսակցություններ առկա էին նաև Brexit-ի շուրջ, սակայն,  ինչպես տեսանք, ոչ մի արտասովոր բան տեղի չունեցավ: Այնպես որ, ներկայումս Եվրոպայի հետ անհնար է քննարկել որևէ բան, պարզապես չկա դրա համար անգամ տեխնիկական հնարավորություն:  Կարծում եմ՝ արժե մոռանալ այս թեմայի մասին միչև տարեվերջ: Այն նորից կվերականգնի իր ակտուալությունը, սակայն՝ ոչ հիմա:

Федор Лукьянов: "Европа находится в ступоре" (эксклюзив)
главный редактор журнала "Россия в глобальной политике", научный директор Международного дискуссионного клуба "Валдай"
- Москва и Вашингтон условились создать новый канал связи с целью углубленного обсуждения проблематики предотвращения инцидентов между ВС России и США в Сирии. Несмотря на то, что пока еще нет "совмещения политики" России и США в Сирии, как Вы думаете, удастся ли двум странам вывести двусторонние дипломатические отношения на новый уровень и начать диалог не только по Сирии, но и по другим ключевым мировым вопросам?
- Про это сейчас говорить можно исключительно в плане гадания, потому что в кои-то веки основным фактором неопределенности является именно политика администрации США. Она непонятна. У них в основном нет четких позиций практически ни по одному существенному  вопросу. У Трампа есть очень общее представление о том, как он хочет видеть мир.
Несмотря на тот факт, что Трамп всеми силами, руками и ногами открещивается от Обамы, на самом деле eсть преемственность и инерция, и в этом плане мы пока большой разницы не наблюдаем. Как человек новый в политике, Трамп только начинает нащупывать пределы возможного. Вот скажем, по отношению России, - я никогда не разделял некую такую эйфорию, которая у нас возникла после его избрания, но во всяком случае явно у него были некие импульсы, чтобы отношения несколько изменить.
В  силу разных причин, установленных внутри американского государства, российская тема превратилась в такое таранное оружие его противников. На мой взгляд, Трамп довольно благоразумно решил как бы не трогать это пока, так как  каждый шаг, каждое движение вызывает настолько мощное сопротивление, что нету смысла провоцировать.
Так что сейчас российская тема стремительно сдвигается обратно к тому, что было до Трампа. Но это вовсе не значит, что он "развернулся" - как сейчас многие говорят. Это не значит, что он четко понял, чего хочет. Я думаю, что в ближайшие месяцы-полгода будет время для формулирования того, как они хотят действовать. Кстати говоря, комплектование администрации США пока еще не завершено. Мы видим, как происходят сразу некоторые увольнения: скажем, в Госдепартаменте госсекретарь есть, а вот во втором уровне куча вакансий - нету, некем заполнять. Так что увы, пока трудно что-либо предугадать..
- Евросоюз принял решение продлить на полгода антироссийские санкции. Как Вы считаете, каковы перспективы отношений между Россией и Евросоюзом? Какие шаги должны предпринять обе стороны, а может быть и отдельные пророссийские европейские страны в том числе, чтобы преодолеть существующие разногласия?
- Сейчас вот опять-таки приходится говорить, что Европа находится в ступоре. Она, во-первых, парализована очень такими серьезными внутренними процессами, как Brexit плюс выборы, которые очень важны для Европы. Во-вторых, она, конечно же, ошарашена исходом американских выборов и не имеет представления о том, как нужно выстроить отношения с ней. До тех пор, пока Европа пребывает в таком состоянии, они вообще не будут ничего менять. Вот как идет, так и идет.
Санкции продлеваются в общем-то автоматически. Продлить санкции - значит ничего не сделать. Лучше ничего не делать. Отменять санкции или обсуждать отмену санкций – это уже некое изменение статус-кво, которое может за собой повлечь что-то. Поэтому до конца года здесь ничего не произойдет. Самое главное, самое негативное – это то, что непонятно, как с Европой сейчас иметь дело. Поскольку вот это - институциональная проблема, так как в контексте предстоящих выборов в Европе непонятно, какие будут государства, кто будет ими управлять, какие приоритеты будут они выдвигать...
Вот скажем, во Франции все в один голос говорят, что если не дай Бог победит Марин Ле Пен, то это будет конец Европы в том виде, которую мы ее знаем. Это заявление довольно-таки безответственное, потому что ну хорошо, если она победит, то что?.. Также  было и с Brexitom - ну ничего же не произошло! Так что с Европой сейчас невозможно ничего обсуждать, просто нет такой технической возможности, так что до конца года я бы вообще эту тему забыл. Ее нету, но она, безусловно, вернется, просто сейчас она не актуальна.