Իրանի դերակատարումը Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում նոր երանգ է ստանում
Ղարաբաղյան հակամարտությունը շարունակում է մնալ տարածաշրջանային երկրների, մասնավորապես, Իրանի օրակարգում: Իսլամական Հանրապետությունը, որը տնտեսական և անվտանգային տարբեր պատճառներից ելնելով շահագրգռված է տարածաշրջանում կայունության պահպանմամբ, չի կարող անտարբեր մնալ հակամարտության գոտում տիրող շարունակական լարվածության հանդեպ և հայտարարում է, որ տարածաշրջանը չի կարող ևս մեկ էսկալացիայի դիմանալ:
Ինչպես և ակնկալվում էր, պատժամիջոցների վերացումից և միջազգային ասպարեզ Իրանի վերադարձից հետո, Թեհրանի դիրքորոշումը կամ վերաբերմունքը Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում նոր երանգներ է ստանում: Զսպվածության կոչ անելով կողմերին՝ իրանական կողմն ընդգծում է, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի երկխոսության և բանակցությունների ճանապարհով, բացառապես քաղաքական միջոցներով: Նախկինի նման դրական չեզոքություն պահպանելով հակամարտության կողմերի միջև՝ Թեհրանը հետևողականորեն շեշտադրում է միջնորդական դերակատարում ստանձնելու իր պատրաստակամությունը:
Հատկանշական է, որ միջնորդական դերակատարում ստանձնելու Իրանի ցանկությունն էականորեն տարբերվում է իրանական կողմի համանման նախկին ջանքերից: Եվ գլխավոր պատճառը, թերևս, տիրող աշխարհաղաքական նոր իրողություններն են:
Մասնավորապես, ներկա փուլում տարածաշրջանում հատվում են Իրանի և Ռուսաստանի շահերը, ինչը մեծապես պայմանավորված է այդ թվում նաև արտաքին ուժերի միջամտությունը տարածաշրջանում կանխելու երկկողմ ցանկությամբ և Սիրիայում հաջող համագործակցության փորձով (այդ թվում նաև Իրան-Ռուսաստան-Թուրքիա ձևաչափով): Իրանական կողմը հավանաբար չի բացառում այս փուլում տարածաշրջանային խնդիրների, այդ թվում նաև Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ Ռուսաստանի հետ որոշակի խորհրդակցությունների կամ համագործակցության հնարավորությունը:
Մարտի վերջին սպասվում է Իրանի նախագահի այցը Ռուսաստան: Ոչ պաշտոնական տվյալների համաձայն Հասան Ռոհանիի և Վլադիմիր Պուտինի օրակարգում ներառված է լինելու նաև Ղարաբաղյան հակամարտությունը, և չի բացառվում, որ խորհրդակցություններն ընթանան հենց վերոնշյալ տրամաբանությամբ:

Роль Ирана в вопросе карабахского конфликта получает новые оттенки
Карабахский конфликт продолжает оставаться в повестке региональных стран, в частности, Ирана. Исламская республика, исходя из различных экономических причин и проблем безопасности, заинтересована в сохранении стабильности в регионе и не может оставаться безразличной к продолжающейся напряженности в зоне конфликта, потому и заявляет, что регион не сможет выдержать еще одну эскалацию конфликта.
Как и ожидалось, после снятия санкций и возвращения Ирана на международную арену отношение или позиция Тегерана в вопросе карабахского конфликта получает новые оттенки. Призывая стороны к сдержанности, иранская сторона подчеркивает, что карабахский конфликт должен быть решен путем диалога и переговоров, исключительно политическими средствами. Сохраняя, как и прежде, положительный нейтралитет между сторонами конфликта, Тегеран последовательно акцентирует свою готовность взять на себя роль посредника.
Знаменательно, что желание Ирана взять на себя роль посредника существенно отличается от его ранее предпринятых подобных усилий. И главная причина, возможно, заключается в новых геополитических реалиях.
В частности, на данном этапе в регионе пересекаются интересы Ирана и России, что в том числе в большой степени обусловлено также желанием обеих сторон предотвратить вмешательство внешних сил и опытом успешного сотрудничества в Сирии (в том числе и в формате Иран-Россия-Турция). Иранская сторона на данном этапе, вероятно, не исключает возможности определенных консультаций и сотрудничества с Россией вокруг региональных проблем, в том числе и карабахского конфликта.
В конце марта ожидается визит президента Ирана в Россию. Согласно неофициальным данным, в повестке встречи Хасана Роухани и Владимира Путина будет включен и карабахский конфликт, а значит не исключено, что консультации будут идти в русле высказанной выше логики.