Ադրբեջանը ցանկանում է կանխել ռազմական կորուստների վերաբերյալ ոչ պաշտոնական տեղեկատվության տարածումը. ադրբեջանագետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Փետրվարի 14-ին Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսը ընդունեց «Ռազմական դրության մասին» փոփոխությունների օրինագիծը, որի մասին լուրերը սկսել են ակտիվ շրջանառվել մամուլում վերջին օրերին: Այդ թեմայով «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ադրբեջանագետ Տաթև Հայրապետյանի հետ:
-Ի՞նչ հիմնական փոփոխություններ են կատարվել ռազմական դրության հայտարարման մասին օրենքում:
Միլլի Մեջլիսի ընդունած օրինագծի համաձայն, այսուհետ Ադրբեջանի իշխանությունները հնարավորություն ունեն ռազմական դրություն հայտարարել հանրապետության տարածքի որեւէ մի հատվածի փաստացի բռնազավթման, օտարերկրյա պետության կողմից Ադրբեջանին պատերազմ հայտարարելու, երկրի վրա ռազմական հարձակման իրական սպառնալիք ստեղծվելու, երկրի տարածքի ինչ-որ հատվածը շրջափակման մեջ առնելու կամ դրա սպառնալիքի դեպքում: Կարևոր փոփոխություններից մեկն այն է, որ ռազմական դրության հայտարարման դեպքում սահմանվում է ռազմական գրաքննություն: Դա նշանակում է՝ զանգվածային լրատվության միջոցները պարտավոր են լուրերն ու նյութերը հրապարակելուց առաջ դրանք նախապես համաձայնեցնել ռազմական ղեկավարության և համապատասխան վերահսկողական մարմինների հետ: Բացի այդ, ռազմական դրության հայտարարման դեպքում ամբողջական վերահսկողություն է սահմանվում քաղաքացիների նամակագրության, հեռախոսային ու ռադիոխոսակցությունների վրա, որպեսզի բացառվի պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունների արտահոսքն ու տարածումը: Սա նշանակում է, որ բանակին և զինվորականության հարցերին առնչող ցանկացած տեղեկատվություն խստորեն վերահսկվելու է, և պաշտոնական մոտեցմանը հակասող կամ դրան չհամապատասխանող լրատվության տարածումը դառնելու է քրեորեն պատժելի: Բացի այդ, ռազմական դրության հայտարարման պայմաններում արգելվում է ընտրությունների, հանրաքվեների կազմակերպումը երկրում: Կդադարեցվի նաև կուսակցությունների և հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը:
Դրան զուգահեռ հեշտացվել ու արագացվել է ռազմական դրության հայտարարման ընթացակարգը։ Օրինակ, եթե մինչ այժմ գորող օրենքը սահմանում էր, որ երկրի նախագահը երկրում ռազմական դրություն հայտարարելու համար դիմում է Միլլի Մեջլիսին, որը պետք է 72 ժամվա ընթացքում քննարկի դիմումը, ապա նոր օրենքով այդ ժամկետը նվազեցվել է մինչև 48 ժամի։
-Ի՞նչ եք կարծում՝ ինչո՞վ են պայմանավորված այս փոփոխությունները:
-Ըստ իս, սրանք ուղղված են թե՛ արտաքին և թե՛ ներքին խնդիրների լուծմանը: Այսինքն, մի կողմից, իհարկե, այս փոփոխությունը հերթական անգամ փաստում է, որ Ադրբեջանը պատրաստում է հասարակությանը ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի: Ավելին, հստակ շեշտվում է, որ սա պայմանավորված է Ղարաբաղյան հակամարտությամբ: Փաստացի, սահմանային լարվածության աճի դեպքում, եթե Ադրբեջանը հակամարտության գոտում ռազմական դրություն հայտարարի, անհնար է դառնալու Ղարաբաղյան խնդրի առնչությամբ ոչ պետական, այլընտրանքային տեղեկատվության ձեռքբերումը: Այդ քայլով, հեշտությամբ կկանխվի հակառակորդի ռազմական կորուստների վերաբերյալ ոչ պաշտոնական տեղեկատվության տարածումը:
Մյուս կողմից, սա լրացուցիչ լծակ է Ալիևի համար հասարակության վրա վերահսկողությունն ուժեղացնելու և իշխանության դեմ ցանկացած հնարավոր ընդվզում կանխելու համար: Այս կարծիքները հնչում են նաև Ադրբեջանի ներսում: Արդեն իսկ, Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատ կուսակցության նախագահ Ալի Քերիմլին ասել է, որ այս քայլով Ալիևը ցանկանում է պարզապես լռեցնել հասարակությանը: «Խազար» ռազմական գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Ջասուր Սումենլին էլ կարծիք է հայտնել, որ այս օրենքը իշխանությունները կկիրառեն «սև օրվա» համար, երբ որևէ սպառնալիք առաջանա իրենց դեմ:
Նշեմ, որ Ադրբեջանի ներքաղաքական դաշտում ղարաբաղյան խաղաքարտը հաճախ է դրվում կիրառության մեջ: Այսինքն, եթե իսկապես ներքաղաքական իրադրությունը լարվի կամ սոցիալ-տնտեսական խնդիրների առնչությամբ որևէ ընդվզում լինի, սահմանային իրադրությունը սադրելով և դրա միջոցով ռազմական իրադրություն սահմանելով, ադրբեջանական իշխանություններն արագորեն «կշտկեն» իրավիճակը:
Ուշագրավ է նաև, որ այս փոփոխությունը հաստատվեց Ալիևի՝ Փարիզ կատարած այցի ընթացքում, որտեղ վերջինս փաստել էր, որ Ադրբեջանը պատրաստակամ է շարունակել բանակցությունները: Սա հիշեցնում է հայտնի ավստրիացի գրող Ստեֆան Ցվայգի խոսքերը. «Պատերազմ նյութելիս բռնակալները, եթե դեռևս լիակատար զինված չեն՝ հաճությամբ են խոսում խաղաղության մասին»:
- Ադրբեջանի ոստիկանությունը ցրել է ԿԸՀ դիմաց կազմակերպված հերթական բողոքի ցույցը Ադրբեջանական ոստիկանությունն հերթական անգամ ցրել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մոտ կազմակերպված բողոքի...
- ՀԱՅԱՑՔ Երևանից. Ադրբեջանում և Ադրբեջանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները «Հայացք Երևանից. Realpolitik» հաղորդման շրջանակներում «Օրբելի» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Տարոն Հովհաննիսյանի...
- Ընտրությունների ժամանակ Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց առաջ երեք հիմնական խնդիր էին դրել. Նարեկ Մինասյան Ադրբեջանական իշխանությունների նպատակն է ստեղծել լեգիտիմության իմիտացիա, ցույց տալ, որ տեղի են ունենում դեմոկրատական...
- Ընտրվելու պարագայում լուծելու եմ Ադրբեջանում բնակվող և ամուսնանալ չկարողացող կանանց խնդիրները. Ադրբեջանի նախագահի թեկնածու Պատերազմի մեջ գտնվող երկրում բնակչության աճի համար տարբեր մեխանիզմների մշակումն ու իրագործումը պակաս կարևոր...
- Իշխանությունը պահելու համար՝ Ալիևը փոխում է «խաղի պայմանները» Ադրբեջանի նման բռնապետական երկրների պարագայում իշխանության վերարտադրությունը, միջազգային հանրությանը դա «մարսեցնելն»...

Эксперт: Азербайджан желает прекратить распространение неофициальной информации о военных потерях (эксклюзив)
Вечером 14-го марта Милли Меджлис Азербайджана принял законопроект об изменениях в законе "О военном положении". По данной теме ИАА "Армедиа" побеседовало с азербайджановедом Татев Айрапетян.
- Какие основные изменения внесены в закон "О военном положении"?
- Согласно принятому законопроекту Милли Меджлиса, отныне власти Азербайджана имеют возможность объявлять военное положение в случаях фактического захвата какой-либо части республики, объявления войны Азербайджану со стороны, реальной угрозы военного нападения на страну, взятия в блокаду какой-либо части территории страны или в случае угрозы таковой. Одно из важных изменений заключается в том, что в случае объявления военного положения устанавливается военная цензура. Это означает, что СМИ обязаны перед публикацией новостей и материалов согласовывать их с военным руководством и надлежащими органами контроля. Кроме того, в случае объявления военного положения осуществляется тотальный контроль за перепиской граждан, за их телефонными- и радиоразговорами - для того, чтобы исключить утечку и распространение информации, содержащей государственную тайну. Это означает, что любая информация, касающаяся армии и военных вопросов, строго будет контролироваться, а распространение информации, противоречащей или не соответствующей официальной, будет уголовно наказуемо. Кроме того, в условиях объявления военного положения в стране запрещается организация выборов, референдумов. Будет также прекращена деятельность партий и общественных организаций.
Параллельно с этим облегчена и ускорена процедура объявления военного положения. Например, если действующий до сих пор закон устанавливал, что для объявления военного положения президент страны обращался к Милли Меджлису, который в течение 72 часов должен был обсудить его обращение, то по новому закону срок обсуждения сокращен до 48 часов.
- Чем, по-Вашему, обусловлены эти изменения?
- Я думаю, они направлены на решение как внешних, так и внутренних проблем. То есть, с одной стороны, конечно, эти изменения в очередной раз свидетельствуют о том, что Азербайджан готовит свое общество не к миру, а к войне. Более того, четко подчеркивается, что это обусловлено карабахским конфликтом. Фактически, в случае усиления пограничного напряжения, если Азербайджан объявит в зоне военных действий военное положение, станет невозможным получение альтернативной информации – не от государственных структур. Подобным образом можно легко предотвратить распространение неофициальной информации о военных потерях противника.
С другой стороны, это дополнительный рычаг для Алиева - для усиления контроля над обществом и предотвращения любых возможных выступлений против властей. Подобные мнения звучат и внутри Азербайджана. Так, председатель Народного фронта Азербайджана Али Керимли уже сказал, что этим шагом Алиев желает просто заставить замолчать общество. Директор научно-исследовательского военного института "Хазар" Джасур Суменли выразил мнение, что этот закон власти будут "хранить на черный день", когда возникнет угроза для них.
Отмечу, что на внутриполитическом поле Азербайджана карабахская карта используется часто. То есть, если на самом деле внутриполитическая ситуация будет напряжена, или возникнут какие-либо волнения, связанные с социально-экономической ситуацией, осуществив провокации на границах и таким путем объявив военное положение, азербайджанские власти получат возможность быстро "исправить" ситуацию.
Знаменательно также то, что эти изменения были подтверждены во время визита Алиева в Париж, где он заявил, что Азербайджан готов продолжать переговоры. Это напоминает слова известного австрийского писателя Стефана Цвайга: "замышляя войну, диктаторы - если еще не полностью вооружены - с удовольствием говорят о мире".