«Իսլամական համերաշխության» տարի Ադրբեջանում՝ ուղղված Հայաստանի և Արցախի դեմ
Վաղուց արդեն գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է «իսլամական համերաշխության» գաղափարը ծառայեցնել բացառապես իր սեփական շահերին: Այս տեսանկյունից Ադրբեջանի, ինչպես նաև Թուրքիայի ջանքերն ուղղվում են, մասնավորապես, Հայաստանի և Արցախի դեմ: Ղարաբաղյան հակամարտությունն իսլամական ամենատարբեր կազմակերպություններում քննարկման թեմա դարձնելու և հակահայկական հայտարարություններ կորզելու թուրք-ադրբեջանական ջանքերը չեն դադարում:
Ավելին, Ադրբեջանն այս դաշտում գործելու նոր հնարավորություն է ստեղծել իր համար: 2017 թվականն Ադրբեջանում հայտարարվել է «իսլամական համերաշխության» տարի: Եվ այս առիթով Ադրբեջանում միջոցառումների մի ամբողջ ծրագիր է մշակվել, որոնք, սակայն, ամենևին էլ չեն ծառայում «իսլամական համերաշխության» իրական գաղափարներին, այլ ուղղվում են իսլամական աշխարհում հակահայկական տրամադրությունների տարածմանը: Ադրբեջանում և նրա սահմաններից դուրս Բաքվի կողմից «իսլամական համերաշխության» քողի ներքո իրականացվող ցանկացած միջոցառում վերածվում է Ղարաբաղյան հակամարտության և Խոջալուի «դեպքերի» քննարկման հարթակի: Ավելին, արվում է հնարավոր ամեն ինչ միջոցառումների արդյունքում հակահայկական որևէ հայտարարություն կամ բանաձև ստանալու համար:
Արդյունքում՝ ականատես ենք լինում, օրինակ, Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) շրջանակներում Ղարաբաղի հարցով Կոնտակտային խմբի ստեղծմանը, կամ նույն կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը պահանջում է «դադարեցնել ադրբեջանական տարածքների օկուպացիան և վերականգնել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»:
Մայիսին նախատեսվում է Բաքվում անցկացնել IV Իսլամական խաղերը, որին մասնակցելու նպատակով Ադրբեջան են ժամանելու մոտ 50 երկրների պատվիրակություններ: Արդեն վստահությամբ կարելի է պնդել, որ այդ խաղերը կվերածվեն հերթական հարթակի՝ իսլամական աշխարհին ադրբեջանական «խնդիրներին» ծանոթացնելու և հակահայկական հայտարարություններ հնչեցնելու համար:
Հայտարարելով, որ «իսլամական համերաշխությունը ժամանակի հրամայականն է»՝ Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ փորձում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը և Հայաստանին հակազդելու անհրաժեշտությունը ներկայացնել որպես «իսլամական ումմայի առաջնահերթ շահերից բխող խնդիր»: Բաքուն փորձում է համոզել մուսուլմանական երկրներին, որ նրանք պարտավոր են միավորվել ընդդեմ Հայաստանի և Արցախի՝ հանուն «իսլամական համերաշխության»՝ մինչդեռ ինքն է ամենից հաճախ դավաճանում այդ նույն իսլամական համերաշխության գաղափարները՝ այդ թվում ռազմավարական սերտ համագործակցություն հաստատելով Իսրայելի հետ:
Ադրբեջանի կողմից իրականացվող գործողություններին տեղյալ լինելուն զուգահեռ պետք է գիտակցել ծայրահեղությունների մեջ չընկնելու անհրաժեշտությունը: Մի կողմից, պետք է խուսափել եզրակացություններից այն մասին, որ գործընթացն այնքան հեռու է գնացել, որ ոչինչ անել հնարավոր չէ: Մյուս կողմից, անկարելի է արհամարհել գործընթացն ու ոչինչ չձեռնարկել: Թուրք-ադրբեջանական ջանքերը տապալելու լավագույն ճանապարհը իսլամական երկրների հետ մեր հարաբերությունների խորացումն է: Իսկ իսլամական երկրների հետ Հայաստանի սերտ համագործակցության օրինակները բազմաթիվ են՝ ավանդական հարաբերություններից (Իրան, Սիրիա, Եգիպտոս, Լիբանան և այլն) մինչև նոր զարգացող ուղղություններ (օրինակ, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ):
Հետևաբար, մեր խնդիրն է մշտական զգոնություն պահպանելով՝ խնդիրը մշտապես պահել նաև մեր գործընկերների ուշադրություն կենտրոնում՝ բարձրաձայնելով Ադրբեջանի հետապնդած իրական նպատակների մասին: Եվ պետք է փաստել, որ այս հարցում Հայաստանի մոտեցումն ավելի քան ընկալելի մուսուլմանական երկրների համար: Խոսքն, իհարկե, Ջիբութիի նման երկրների մասին չէ, որոնք ադրբեջանական գումարների հաշվին պատրաստ են ստորագրել ցանկացած փաստաթղթի տակ (թեև՝ ավելի լավ է ադրբեջանական գումարները հենց այստեղ ծախսվեն, այլ ոչ թե զինամթերքի ձեռքբերման վրա):
Ի վերջո, եթե հնարավոր է կոնսոլիդացվել կրոնական հիմքի վրա, ապա հարց է առաջանում. արդյոք օբյեկտի՞վ է, որ Հայաստանը միայնակ պաշտպանվի սրանից…
Գլխավորն այն է, որ Հայաստանն ու Արցախը երբեք քայլեր չեն ձեռնարկել Ղարաբաղյան հակամարտությունը կրոնական համատեքստում դիտարկելու համար՝ քաջ գիտակցելով, որ սա ոչ մի տեղ տանող ճանապարհ է:

Год "исламской солидарности" в Азербайджане, направленный против Армении и Арцаха
Давно уже не секрет, что Азербайджан всячески пытается использовать идею "исламской солидарности" исключительно ради собственных интересов. С этой точки зрения усилия Азербайджана, а также Турции направлены, в частности, против Армении и Карабаха (Арцаха). Баку и Анкара всеми способами пытаются превратить карабахский конфликт в тему для обсуждений в разных исламских организациях и заполучить антиармянские заявления.
Более того, Азербайджан создал себе новые возможности для работы в этом направлении. 2017-ый год объявлен в Азербайджане годом "исламской солидарности".  И в связи с этим в стране был разработан целый ряд мероприятий, которые вовсе не служат реальным целям "исламской солидарности", а направлены на распространение антиармянских настроений в исламском мире. В Азербайджане и за его границами каждое мероприятие, проходящее под завесой "исламской солидарности", превращается в площадку обсуждений карабахского конфликта и осуждения "событий" в Ходжалы. Более того, делается все возможное, чтобы заполучить какое-либо антиармянское заявление.
В результате мы становимся свидетелями того, как, например, в рамках Организации Исламского Сотрудничества (ОИС) создается Контактная группа по карабахскому конфликту, или как главный секретарь той же организации требует от Армении "прекратить оккупацию азербайджанских территорий".
В мае в Баку планируется провести IV Исламские игры. Ожидается, что для участия в этих играх в Азербайджан прибудут делегации почти 50 стран мира. Уже с уверенностью можно сказать, что эти игры превратятся в очередную площадку для ознакомления исламского мира с азербайджанскими "проблемами" и озвучивания антиармянских заявлений.
Заявляя о том, что "исламская солидарность – веление времени", Азербайджан с помощью Турции пытается представить урегулирование карабахской проблемы и необходимость противостояния Армении в качестве "первоочередной проблемы исламского мира". Баку старается убедить исламские страны, что они обязаны объединиться против Армении и Арцаха - и все ради "исламской солидарности" (!). Хотя сам Азербайджан больше всех предает идеи "исламской солидарности", в том числе развивая стратегические отношения с Израилем
Конечно, стоит следить за действиями Азербайджана в этом направлении, но следует помнить и о необходимости не впадать в крайности. С одной стороны, следует избегать рассуждений о том, что процесс уже зашел слишком далеко, и ничего сделать нельзя. С другой стороны, нельзя игнорировать процесс и ничего не предпринимать. Лучший путь нейтрализовать азербайджано-турецкие усилия – углубить наши отношения с исламскими странами. А примеров близкого сотрудничества Армении с мусульманскими странами много – начиная с традиционных связей (Иран, Сирия, Египет, Ливан и т. д.) до новых направлений (например, Объединенные Арабские Эмираты).
Соответственно, наша задача состоит в том, чтобы, постоянно удерживая этот вопрос в центре внимания наших партнеров, заявлять о реальных целях Азербайджана. И следует отметить, что позиция Армении в этом вопросе более чем приемлема для мусульманских стран. Конечно, речь не идет о таких странах как, например, Джибути, которые за счет азербайджанских денег готовы подписать любой документ (хотя лучше азербайджанские средства будут тратиться здесь, чем на покупку вооружения).
В конце концов, если возможно консолидироваться на религиозной основе, то возникает вопрос: объективно ли то, что Армения должна одна защищаться от всего этого? Главным является то, что Армения и Арцах никогда не рассматривали карабахской конфликт в религиозном контексте, хорошо осознавая, что это - дорога, ведущая в никуда.