Խորհրդարանական ընտրություններում հաղթեց «և-և»-ի քաղաքականությունը
Ապրիլի 2-ի քվեարկության արդյունքում ՀՀ նորընտիր խորհրդարանում ներկայացված կլինեն չորս քաղաքական ուժեր: Եթե դիտարկենք ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ այս քաղաքական ուժերի մոտեցումները, ապա կարող ենք արձանագրել, որ ընտրություններում հաղթեց երկու ինտեգրացիոն վեկտորների համադրման, կամ այսպես կոչված, «և՛-և՛»-ի մոտեցումը:
Հասկանալի է, որ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները պայմանավորված չեն զուտ և առաջին հերթին արտաքին քաղաքականության առանձին հարցերի վերաբերյալ քաղաքական ուժերի մոտեցումներով, և քաղաքացիների ընտրության վրա ազդեցություն են ունենում օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ մի շարք գործոններ: Սակայն, երկրի ապագա արտաքին քաղաքական կուրսը պայմանավորվում է խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերի մոտեցումներով: Դա հատկապես արդիական է դառնում, եթե հաշվի առնենք, որ Հայաստանի նորընտիր խորհրդարանը գործելու է արդեն նոր՝ խորհրդարանական կառավարման համակարգի պայմաններում. հետևաբար, հենց խորհրդարանական ուժերն են թելադրելու երկրի արտաքին քաղաքական կուրսը:
Եվ այսպես, խորհրդարան անցած չորս քաղաքական ուժերից առնվազն երեքը՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, «Ծառուկյան դաշինքը», Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը նախընտրական շրջանում կարևորել են և´ եվրաինտեգրման գործընթացը, և´ եվրասիական ինտեգրումը: Առավել ընդգծված արևմտամետ է համարվում «Ելք» դաշինքը, որն իր  նախընտրական ծրագրում ընդգծում է ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության սխալ լինելը, բայց միաժամանակ չի դնում միություն դուրս գալու պահանջ՝ ի տարբերություն խորհրդարան չանցած «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությանը:
Խորհրդարանում ամենաշատ մանդատներն ունենալու են իշխող ՀՀԿ-ն և «Ծառուկյան» դաշինքը՝ համապատասխանաբար 58 և 31 մանդատ: Այս երկու քաղաքական ուժերն իրենց նախընտրական ծրագրերում կարևորում են երկու ինտեգրացիոն գործընթացների համադրումն ու համատեղումը:
Մասնավորապես, ՀՀԿ իշխանության ժամանակ Հայաստանն անդամակցեց ԵԱՏՄ-ին՝ դրա հետ մեկտեղ ակտիվ աշխատելով եվրոպական կողմի հետ և հասնելով ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի նախաստորագրմանը: Կուսակցության նախընտրական ծրագրում կարևորվում է ՀՀ-ՌԴ ռազմավարական հարաբերությունների խորացումը, «նոր մակարդակի բարձրացնելու» նպատակը: Ընդգծվում է, որ «Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությամբ առավել լայն հնարավորություններ բացվեցին մեր երկրի տնտեսական զարգացման համար: Այդ առումով օժանդակելու ենք մեր գործարարներին Եվրասիական տնտեսական միության ընձեռած հնարավորություններն ամբողջությամբ իրացնելու համար»: Միաժամանակ, կուսակցությունը կարևորում է Եվրոպայի հետ հարաբերությունների զարգացումը թե´ ՀՀ-ԵՄ մակարդակով, թե´ եվրոպական երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունները խորացնելու ճանապարհով: «Մեր երկրում բարեփոխումներ իրականացնելու ճանապարհին առանցքային է Եվրոպական միության հետ համագործակցությունը։ Շարունակելու ենք խորացնել ԵՄ-ի հետ մեր փոխգործակցությունը՝ շուտով հաջողությամբ ավարտելով բանակցությունները նոր իրավական շրջանակի շուրջ: Շարունակելու ենք զարգացնել հարաբերությունները Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Հունաստանի, եվրոպական մյուս երկրների հետ՝ հիմնվելով մեր ընդհանուր քաղաքակրթական արժեհամակարգի վրա»,- ասված է ծրագրում:
Նորընտիր խորհրդարանում երկրորդ խոշոր ուժը լինելու է «Ծառուկյան» դաշինքը, որը ձևավորվել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հիմքի վրա, իսկ վերջինս մշտապես կարևորել է թե´ Ռուսաստանի, թե´ Եվրոպայի հետ համագործակցությունը: Եվ այժմ էլ, ընդդիմադիր «Ծառուկյան» դաշինքի նախընտրական ծրագրում նշվում է «հայ-ռուսական գործընկերային հարաբերությունների զարգացման և խորացման» անհրաժեշտությունը, կարևորվում է մասնակցությունը ԵԱՏՄ, ԱՊՀ, ՀԱՊԿ շրջանակներում: Միաժամանակ, առաջարկվում է «շարունակել կառուցողական մասնակցություն ունենալ եվրաինտեգրման գործընթացներին», կարևորվում է ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը:
Խորհրդարանում ներկայացված երրորդ քաղաքական ուժը՝ «Ելք» դաշինքն է, որն իրեն դրսևորում է որպես առավել արևմտամետ քաղաքական ուժ: Վերջինս սխալ է համարում անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին՝ ընդգծելով «Հայաստանի ինքնիշխանության, անվտանգության, տնտեսական և քաղաքական բնականոն զարգացման, Արցախի հարցի արդարացի կարգավորման համար» առկա ռիսկերը և կարևորում է այդ ռիսկերի կառավարումը: Միաժամանակ առաջարկում է  բանակցություններ սկսել ՀԱՊԿ շրջանակներում՝ «անդամ երկրների` միմյանց անվտանգության ապահովման դաշնակցային պարտավորությունների հստակեցման շուրջ»: Դաշինքը կարևորում է նաև ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների առավել խորը և հավակնոտ իրավական դաշտի ձևավորումը:
Եվ վերջապես չորրորդ ուժը խորհրդարանում լինելու է ՀՅԴ-ն, որն ավանդական սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցություն է՝ նվիրված «Հայ դատի» առաջմղմանը: ՀՅԴ-ն այսօր ՀՀԿ-ի հետ կոալիցիայի մեջ է և գտնում է, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին ճիշտ որոշում էր: Կուսակցության նախընտրական ծրագրում նախապատվություն չի տրվում ինտեգրացիոն երկու վերկտորներից և ոչ մեկին, նշվում է, որ. «Հայաստանը պետք է վարի անկախ արտաքին քաղաքականություն՝ հիմնված բացառապես ազգային շահի և պետության հեռանկարային ռազմավարական զարգացման տեսլականի վրա: Մենք ամերիկամետ, ռուսամետ, եվրոպամետ չենք, մենք հայամետ և հայաստանակենտրոն ենք»:
Ամփոփելով կարող ենք փաստել, որ խորհրդարանում ներկայացված չորս քաղաքական ուժերից առնվազն երկուսը հստակ ընդգծում են և´ ԵԱՏՄ-ում ակտիվ մասնակցության, և´ ԵՄ-ի հետ համագործակցության զարգացման կարևորությունը: Մյուս երկու ուժերից ՀՅԴ-ն ևս աջակցում է «և´-և´»-ի քաղաքականությանը, քանի որ վերջինս այս պահին առավելագույնս բխում է ՀՀ շահերից: Իսկ «Ելք» դաշինքն, ամենայն հավանականությամբ, քննադատաբար է հանդես գալու եվրասիական ինտեգրման գործընթացների հանդեպ՝ մանտացույց անելով այդ հարաբերություններում առկա բացերն ու պահանջելով քայլեր ձեռնարկել դրանք հաղթահարելու ուղղությամբ, ինչն, իր հերթին, կարող է նպաստ բերել գործընթացի առողջացմանը:
Այսպիսով, կարելի է ակնկալել, որ ինտեգրացիոն գործընթացների հարցում Հայաստանի որդեգրած «և´-և´»-ի քաղաքականությունը փոփոխության չի ենթարկվի, և Հայաստանի հետևողականորեն ջանքեր գործադրի ՀՀ-ՌԴ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ ներքո Հայաստանի մասնակցության արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններն առաջիկայում ստորագրվելիք շրջանակային համաձայնագրի հիմքի վրա զարգացման ուղղությամբ:

На парламентских выборах в Армении победила политика совмещения интеграционных процессов
В результате состоявшихся второго апреля выборов в новоизбранном парламенте Армении будут представлены четыре политические силы. Если рассматривать подходы этих партий и политических блоков относительно интеграционных процессов, то можно утверждать, что на парламентских выборах победил подход совмещения двух интеграционных векторов, или так называемая политика "и-и".
Понятно, что результаты парламентских выборов не обусловлены только и в первую очередь подходами политических сил относительно того или иного вопроса внешней политики, на решение граждан влияет ряд объективных и субъективных факторов. Однако будущий внешнеполитический курс страны обусловлен именно политическими взглядами представленных в парламенте политических партий. В Армении это сейчас приобретает особую актуальность, если учитывать, что новый парламент будет действовать уже в условиях парламентской формы правления государства. Значит, именно политические силы будут диктовать внешнеполитический курс страны.
Итак, как минимум три из четырех представленных в новом парламенте политические силы - Республиканская Партия Армении, "Блок Царукян" и Армянская Революционная Федерация (Дашнакцутюн) - в предвыборном периоде придавали большое значение как процессу европейской, так и евразийской интеграции. Наиболее подчеркнуто прозападным является блок "Елк" ("Выход"), который в своей предвыборной программе подчеркивал, что считает ошибочным вхождение Армении в ЕАЭС, но в то же время блок не ставил требования выйти из Союза - в отличие от партии "Свободные демократы", которая не прошла в парламент.
Наибольшее количество мандатов в парламенте Армении будут иметь Республиканская Партия Армении и "Блок Царукян", соответственно - 58 и 31. Эти две политические силы в своих предвыборных программах отмечают важность совмещения двух интеграционных процессов, развития армяно-российских стратегических отношений и параллельно - диалога с ЕС.
В частности, РПА и сейчас находится у власти, и именно при этой партии Армения присоединилась к ЕАЭС, вместе с тем активно работая с европейской стороной и достигнув парафирования нового рамочного соглашения Армения - ЕС. В предвыборной программе партии отмечается важность углубления стратегических отношения Армения-Россия, их поднятия на новый уровень. Подчеркивается, что "после присоединения к Евразийскому экономическому союзу перед Арменией открылись более широкие возможности экономического развития страны. В этом смысле мы будем оказывать поддержку бизнесменам, чтобы они могли полноценно пользоваться предоставленными ЕАЭС возможностями". Одновременно партия придает большое значение развитию отношений с Европой, как на уровне Армения-ЕС, так и на двухстороннем уровне с отдельными странами Евросоюза. "На пути осуществления реформ в нашей стране ключевое значение имеет сотрудничество с Европейским Союзом. Мы продолжим углублять наше сотрудничество с ЕС, закончив процесс согласования новой правовой базы наших отношений. Продолжим развивать отношения с Францией, Германией, Грецией, другими европейскими странами, основываясь на общей цивилизационной ценностной системе", - говорится в программе партии.
В новоизбранном парламенте второй крупной силой будет "Блок Царукян", который сформирован на основе партии "Процветающая Армения", а последняя всегда придавала важность сотрудничеству и с Россией, и с Европой. И сейчас в программе оппозиционного блока подчеркивается необходимость "углубления и развития армяно-российских партнерских отношений", придается важность участию Армении в ЕАЭС, СНГ и ОДКБ. Одновременно предлагается "продолжить конструктивное участие в процессах европейской интеграции" и придается важность подписанию нового рамочного соглашения Армения-ЕС.
Третьей силой в парламенте будет Армянская Революционная Федерация (Дашнакцутюн), которая является традиционной социал-демократической партией, продвигающей идею "Ай дата" (от ред. - борьба за признание Геноцида армян). АРФД сегодня находится в коалиции с РПА и считает членство Армении в ЕАЭС правильным решением. В предвыборной программе партии не дается предпочтения ни одному из двух интеграционных векторов и отмечается, что "Армения должна вести независимую внешнюю политику, основанную исключительно на национальных интересах и перспективе долгосрочного стратегического развития государства. Мы не проамериканские, не пророссийские, непроевропейские, мы - проармянские и армяноцентричнпые".
И, наконец, представленная в парламенте четвертая политическая сила - блок "Елк" ("Выход"), которая демонстрирует себя как наиболее прозападная. "Елк" считает ошибкой участие Армении в ЕАЭС, подчеркивая риски, связанные с "суверенитетом Армении, безопасностью, экономическим и политическим естественным развитием, справедливым решением проблемы Арцаха (от ред.  - карабахского конфликта)", и придает важность управлению этими рисками. Одновременно блок предлагает начать переговоры в рамках ОДКБ для "уяснения союзнических обязательств по обеспечению безопасности друг друга странами-членами". Блок придает важность также формированию более глубокого и претенциозного поля для отношений с ЕС.
Подводя итоги, можно зафиксировать, что две из четырех представленных в парламенте политических сил четко подчеркивают важность развития сотрудничества и с ЕАЭС, и с ЕС. Одна из двух остальных сил тоже поддерживает политику "и-и", потому что это на данный момент максимально исходит из интересов Армении. А блок "Елк", по всей вероятности, будет придерживаться критической позиции по отношению к процессам евразийской интеграции, указывая на недостатки в этих отношениях и требуя предпринять шаги для их преодоления, что, в свою очередь, может способствовать оздоровлению процесса.
Таким образом, можно ожидать, что взятая на вооружение Арменией в вопросе интеграционных процессов политика "и-и" не изменится, и Армения последовательно продолжит шаги по развитию двухсторонних отношений Армения-Россия, повышению эффективности участия Армении в ЕАЭС и ОДКБ, а также по направлению развития отношений Армения-ЕС на основе рамочного соглашения, которое будет подписано в ближайшем будущем.