Հետընտրական Հայաստան. Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում տարվող քաղաքականությունը գլոբալ փոփոխություններ չի կրի
Ապրիլի 2-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ընտրություններին մասնակցած 5 կուսակցություններից և 4 դաշինքներից խորհրդարանում ներկայացված կլինեն երկու կուսակցություններ՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ) և Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը (ՀՅԴ), և երկու դաշինքներ՝ «Ծառուկյան» դաշինքը և «Ելք» դաշինքը։ ՀՀԿ-ն քվեարկության արդյունքներով նորընտիր խորհրդարանում կունենա 58, «Ծառուկյան» դաշինքը՝ 31, «Ելք» դաշինքը՝ 9, ՀՅԴ-ն՝ 7 մանդատ։ Հենց այս ուժերն են առաջիկա տարիներին խորհրդարանական կառավարման համակարգի պայմաններում թելադրելու Հայաստանի արտաքին քաղաքական կուրսը:
Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերակայությունների շարքում առաջնային նշանակություն ունի Ղարաբաղյան հիմնահարցը, ինչն էլ, ըստ էության, դարձավ նախընտրական դիսկուրսի եթե ոչ գլխավոր, ապա առանցքային թեմաներից մեկը:
Հասկանալու համար, թե ինչ ուղղությամբ է շարժվելու Հայաստանը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում՝ դիտարկենք խորհրդարան անցած ուժերի մոտեցումներն՝ ըստ նախընտրական ծրագրերում ներկայացված դրույթների:
Մասնավորապես, Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում առանձնացող մոտեցում ունի ՀՅԴ-ն: Կուսակցությունը գտնում է, որ «չկա առանձին Արցախի հարց, Արցախը հայկական հարցի, Հայ Դատի անբաժան մաս է»: ՀՅԴ-ն կարծում է, որ «Արցախը պետք է վերամիավորվի Մայր Հայաստանի հետ, իսկ Արցախի անկախությունը մարտավարական նշանակություն ունեցող ժամանակավոր լուծում է»: Հետևաբար, կուսակցությունն առաջարկում է «ամրապնդել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական համագործակցությունը» և «ջանքեր գործադրել Արցախն իր ապագային վերաբերվող բանակցություններում որպես լիիրավ կողմ ներգրավելու համար»:
Բավական առանձնացող մոտեցում ունի նաև «Ելք» դաշինքը, որը «որպես Արցախի հարցի կարգավորման թիվ 1 անելիք»` դիտարկում է միջոցների ձեռնարկումը «Հայաստան-Ադրբեջան ռազմական հավասարակշռության վերականգնման համար»: Դաշինքը նաև բացառում է Արցախի հարցում փոխզիջման հնարավորությունը «Ադրբեջանի ռազմաշունչ հռետորաբանության, ագրեսիվ քաղաքականության պայմաններում»՝ հստակ ընդգծելով, որ «որևէ փոխզիջումային տարբերակի արդյունավետ քննարկման պայման է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելու Ադրբեջանի հստակ պատրաստակամությունը»:
«Ծառուկյան» դաշինքն ամրագրում է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության «կարգավորման գործընթացի վերջնական նպատակը ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն է»: Դաշինքը գտնում է, որ «Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է լուծվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով՝ փոխհամաձայնության և փոխզիջումների հիման վրա»։ Դաշինքը կարևորում է նաև հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԼՂՀ մասնակցությունը՝ նշելով, որ «առանց ԼՂՀ մասնակցության նրա ճակատագիրը չի կարող որոշվել»:
ՀՀԿ-ի նպատակն է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշվի Արցախի բնակչության կողմից»: Կուսակցությունը աջակցում է «արդար լուծմանը միտված խաղաղ բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջ տանելու բոլոր ջանքերին»: Կարևորվում է նաև «կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցություններում Արցախի Հանրապետությունը` որպես լիիրավ կողմ ներգրավելու» հարցը: Միևնույն ժամանակ ընդգծվում է «Արցախի քաղաքական և տնտեսական զարգացմանը» բազմակողմանի աջակցության շարունակականության անհրաժեշտությունը:
Ընտրությունների արդյունքներն, ըստ էության, ցույց տվեցին հանրային արձագանքը այդ թվում նաև Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հարցում ուժերի որդեգրած մոտեցումներին:  Մասնավորապես, ընտրությունների արդյունքները ցույց տվեցին, որ, օրինակ, Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում իր դիրքորոշմամբ առանձնացող «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի մոտեցումներն ընդունելի չեն հասարակության մեծամասնության համար:
Ամփոփելով նշենք, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իշխող ՀՀԿ-ն կայուն մեծամասնություն է ձևավորելու խորհրդարանում՝ գլոբալ փոփոխություններ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի համատեքստում սպասել չի կարելի: Իհարկե, կարող են լինել ելևէջային փոփոխություններ, որոնք, որոշ առումով, մոտեցումների կոշտացման միտումներ են ցույց տալիս: Ինչ վերաբերվում է խորհրդարան անցած մյուս 3 ուժերի մոտեցումներում առկա տարբերություններին, ապա դրանք, բնականաբար, կդրսևորվեն խորհրդարանում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող ցանկացած հարցի քննարկման ժամանակ, բայց որոշումների ընդունման գործընթացի վրա որոշիչ ազդեցություն ունենալ չեն կարող:

Поствыборная Армения: глобальных изменений в контексте карабахского урегулирования не будет
По итогам парламентских выборов, состоявшихся в Армении 2 апреля, из 5 партий и 4 блоков в парламенте будут представлены 2 партии - Республиканская партия Армении (РПА) и Армянская революционная федерация Дашнакцутюн (АРФД), и 2 блока - "Царукян" и "Елк". По результатам выборов РПА получит 58 мест в парламенте, блок  "Царукян" – 31, "Елк" – 9, АРФД – 7. Именно эти силы в условиях парламентского правления будут диктовать внешнеполитический курс Армении в ближайшие годы.
Не секрет, что в числе внешнеполитических приоритетов Армении карабахское урегулирование имеет первостепенную важность. И не случайно, что карабахское урегулирование стало одной из ключевых тем предвыборного дискурса.
Чтобы понять, в каком направлении будет двигаться Армения в вопросе карабахского урегулирования, рассмотрим позиции прошедших в парламент сил в соответствии с положениями их избирательных программ.
В частности, своей позицией по карабахскому урегулированию отличается АРФД. Партия исходит из того, что "не существует отдельного вопроса Арцаха; Арцах является неотъемлемой частью Армянского вопроса, Ай Дата". Партия считает, что "Арцах должен воссоединиться с родиной-Арменией, а независимость Арцаха является для нас временным решением, имеющим стратегическое значение". Соответственно, АРФД предлагает "укрепить военно-политическое сотрудничество Армении и Арцаха" и "приложить усилия для привлечения Арцаха в качестве полноправного члена в переговорах, касающихся его будущего".
С довольно своеобразной позицией по карабахскому урегулированию выступает блок "Елк", который в качестве первого шага для урегулирования карабахской проблемы рассматривает принятие мер для "восстановления военного баланса между Арменией и Азербайджаном". Блок исключает возможность взаимных уступок "в условиях агрессивной политики и воинственной риторики Азербайджана", подчеркивая, что "условием для обсуждения какого-либо компромиссного варианта является четкая готовность Азербайджана признать право Арцаха на самоопределение".
Блок "Царукян" отмечает, что "окончательной целью карабахского урегулирования является международное признание НКР". Блок считает, что "карабахская проблема может быть решена мирным путем, на основе взаимного согласия и компромиссов". Блок "Царукян" также подчеркивает, что "судьба НКР не может быть решена без ее участия".
Целью РПА является то, чтобы "окончательный статус Карабаха был определен его населением". Партия поддерживает "все усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ по продвижению мирного переговорного процесса, направленного на справедливое решение вопроса". Отмечается важность "привлечения Республики Арцах (Карабах) в качестве полноправной стороны на переговорах по урегулированию". Одновременно подчеркивается про необходимость "последовательного оказания многосторонней поддержки политическому и экономическому развитию Арцаха".
Результаты выборов, по сути, показали общественную реакцию, в том числе, и к подходам политических сил Армении по карабахскому урегулированию. В частности, результаты выборов показали, что, например, подходы блока "Конгресс-НПА" неприемлемы для большинства граждан Армении.
В заключении отметим, что, учитывая тот факт, что правящая РПА сформирует стабильное большинство в парламенте, глобальных изменений в контексте карабахского урегулирования ожидать не стоит. Конечно, некоторые незначительные изменения могут произойти. При этом уже сейчас намечаются тенденции на некое ожесточение подходов в вопросе карабахского урегулирования.
Что же касается различий в подходах остальных 3-ех сил, которые прошли в парламент, то они, естественно, будут проявляться во время обсуждений по карабахскому урегулированию в парламенте, но не будут иметь решающего воздействия на процесс принятия решений.