Հետընտրական Հայաստան. Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում տարվող քաղաքականությունը գլոբալ փոփոխություններ չի կրի
Ապրիլի 2-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ընտրություններին մասնակցած 5 կուսակցություններից և 4 դաշինքներից խորհրդարանում ներկայացված կլինեն երկու կուսակցություններ՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ) և Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը (ՀՅԴ), և երկու դաշինքներ՝ «Ծառուկյան» դաշինքը և «Ելք» դաշինքը։ ՀՀԿ-ն քվեարկության արդյունքներով նորընտիր խորհրդարանում կունենա 58, «Ծառուկյան» դաշինքը՝ 31, «Ելք» դաշինքը՝ 9, ՀՅԴ-ն՝ 7 մանդատ։ Հենց այս ուժերն են առաջիկա տարիներին խորհրդարանական կառավարման համակարգի պայմաններում թելադրելու Հայաստանի արտաքին քաղաքական կուրսը:
Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերակայությունների շարքում առաջնային նշանակություն ունի Ղարաբաղյան հիմնահարցը, ինչն էլ, ըստ էության, դարձավ նախընտրական դիսկուրսի եթե ոչ գլխավոր, ապա առանցքային թեմաներից մեկը:
Հասկանալու համար, թե ինչ ուղղությամբ է շարժվելու Հայաստանը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում՝ դիտարկենք խորհրդարան անցած ուժերի մոտեցումներն՝ ըստ նախընտրական ծրագրերում ներկայացված դրույթների:
Մասնավորապես, Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում առանձնացող մոտեցում ունի ՀՅԴ-ն: Կուսակցությունը գտնում է, որ «չկա առանձին Արցախի հարց, Արցախը հայկական հարցի, Հայ Դատի անբաժան մաս է»: ՀՅԴ-ն կարծում է, որ «Արցախը պետք է վերամիավորվի Մայր Հայաստանի հետ, իսկ Արցախի անկախությունը մարտավարական նշանակություն ունեցող ժամանակավոր լուծում է»: Հետևաբար, կուսակցությունն առաջարկում է «ամրապնդել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական համագործակցությունը» և «ջանքեր գործադրել Արցախն իր ապագային վերաբերվող բանակցություններում որպես լիիրավ կողմ ներգրավելու համար»:
Բավական առանձնացող մոտեցում ունի նաև «Ելք» դաշինքը, որը «որպես Արցախի հարցի կարգավորման թիվ 1 անելիք»` դիտարկում է միջոցների ձեռնարկումը «Հայաստան-Ադրբեջան ռազմական հավասարակշռության վերականգնման համար»: Դաշինքը նաև բացառում է Արցախի հարցում փոխզիջման հնարավորությունը «Ադրբեջանի ռազմաշունչ հռետորաբանության, ագրեսիվ քաղաքականության պայմաններում»՝ հստակ ընդգծելով, որ «որևէ փոխզիջումային տարբերակի արդյունավետ քննարկման պայման է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչելու Ադրբեջանի հստակ պատրաստակամությունը»:
«Ծառուկյան» դաշինքն ամրագրում է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության «կարգավորման գործընթացի վերջնական նպատակը ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն է»: Դաշինքը գտնում է, որ «Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է լուծվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով՝ փոխհամաձայնության և փոխզիջումների հիման վրա»։ Դաշինքը կարևորում է նաև հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԼՂՀ մասնակցությունը՝ նշելով, որ «առանց ԼՂՀ մասնակցության նրա ճակատագիրը չի կարող որոշվել»:
ՀՀԿ-ի նպատակն է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշվի Արցախի բնակչության կողմից»: Կուսակցությունը աջակցում է «արդար լուծմանը միտված խաղաղ բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջ տանելու բոլոր ջանքերին»: Կարևորվում է նաև «կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցություններում Արցախի Հանրապետությունը` որպես լիիրավ կողմ ներգրավելու» հարցը: Միևնույն ժամանակ ընդգծվում է «Արցախի քաղաքական և տնտեսական զարգացմանը» բազմակողմանի աջակցության շարունակականության անհրաժեշտությունը:
Ընտրությունների արդյունքներն, ըստ էության, ցույց տվեցին հանրային արձագանքը այդ թվում նաև Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի հարցում ուժերի որդեգրած մոտեցումներին:  Մասնավորապես, ընտրությունների արդյունքները ցույց տվեցին, որ, օրինակ, Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում իր դիրքորոշմամբ առանձնացող «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի մոտեցումներն ընդունելի չեն հասարակության մեծամասնության համար:
Ամփոփելով նշենք, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իշխող ՀՀԿ-ն կայուն մեծամասնություն է ձևավորելու խորհրդարանում՝ գլոբալ փոփոխություններ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի համատեքստում սպասել չի կարելի: Իհարկե, կարող են լինել ելևէջային փոփոխություններ, որոնք, որոշ առումով, մոտեցումների կոշտացման միտումներ են ցույց տալիս: Ինչ վերաբերվում է խորհրդարան անցած մյուս 3 ուժերի մոտեցումներում առկա տարբերություններին, ապա դրանք, բնականաբար, կդրսևորվեն խորհրդարանում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն առնչվող ցանկացած հարցի քննարկման ժամանակ, բայց որոշումների ընդունման գործընթացի վրա որոշիչ ազդեցություն ունենալ չեն կարող:

Post-Election Armenia: Global Changes in Politics in the Context of Karabakh Settlement Are Not Expected
As a result of the parliamentary elections in Armenia on April 2 from 5 parties and 4 alliances only 2 parties - the Republican Party of Armenia (RPA) and the Armenian Revolutionary Federation, Dashnaktsutyun (ARF) - and 2 alliances - "Tsarukyan" and "Yelq" will be represented in the Parliament. According to the official results, the ruling RPA got 58 seats in the parliament, "Tsarukyan" alliance – 31, "Yelq" – 9, ARF – 7. These are the forces that in conditions of the parliamentary governance will dictate the foreign policy of Armenia in the coming years.
It is no secret that the Karabakh conflict settlement is of paramount importance among Armenia’s foreign policy priorities. Probably this is the reason why the Karabakh conflict settlement became one of the key topics of the pre-election discourse.
In order to understand which direction Armenia will follow after parliamentary elections, one should consider the positions of the forces that have passed to parliament in accordance with the provisions of their electoral programs.
Particularly, ARF differs in its position on the Karabakh settlement. The party considers that "there is no single issue of Artsakh, it is an integral part of the Armenian issue". ARF says "Artsakh needs to be reunited with Mother Armenia, and the independence of Artsakh is a temporary solution of tactical importance for us." Thus, Dashnaktsutyun proposes "to strengthen the military-political cooperation of Armenia and Artsakh" and "to make efforts to attract Artsakh as a full member in the negotiations concerning its future".
A rather distinguished stance on Karabakh conflict settlement has "Yelq" alliance, which considers taking measures to "restore the military balance between Armenia and Azerbaijan" as a first step towards the Karabakh conflict settlement. The alliance excludes the possibility of mutual concessions "in conditions of aggressive policy and militant rhetoric of Azerbaijan", stressing that "Azerbaijan’ clear readiness to recognize Artsakh's right to self-determination is a condition to discuss any compromise".
The"Tsarukyan" alliance notes that "the final goal of Karabakh conflict settlement is the international recognition of Nagorno-Karabakh Republic". The alliance says "Karabakh problem should be solved peacefully, on the basis of mutual consent and compromise". At the same time "Tsarukyan" alliance stresses that "the fate of NKR cannot be solved without its participation".
The aim of the RPA is that "the final status of Nagorno Karabakh was determined by the population of Artsakh." The party supports "the efforts of the OSCE Minsk Group co-chairs to promote the peace negotiation process aimed at fair solution of the problem". The importance "of the involvement of the Republic of Artsakh as a full party in negotiations" is also stressed. At the same time RPA says it is necessary "to continue providing multilateral support to the political and economic development of Artsakh".
The results of the elections showed the public reaction to the approaches of the forces on the Karabakh settlement as well. Particularly, the results showed that for example that the approaches of the alliance of "Congress-NPA" on Karabakh conflict settlement are unacceptable to the majority of Armenian citizens.
In conclusion, taking into consideration the fact that the ruling Republican Party of Armenia will form a stable majority in the parliament global changes in the politics in the context of Karabakh conflict settlement are not expected. Of course, some small changes may take place, for example, there is a tendency of toughening the position.
As for differences in the approaches of the other three forces in the parliament, they will emerge during discussions on Karabakh conflict in the parliament, but they cannot have a decisive influence on the decision-making process.