Թրամփը դուրս է եկել ընդդեմ դատական իշխանությա՞ն
Անհամաձայնություններն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և երկրի դատական համակարգի առանձին մարմինների միջև շարունակվում են: Այս անգամ ԱՄՆ Նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է ցրել ԱՄՆ իններորդ շրջանային վերաքննիչ դատարանը: Պատճառն այն է, որ Սան Ֆրանցիսկոյի շրջանային դատարանը արգելափակել է Թրամփի վարչակարգի կարգադրությունը, համաձայն որի՝ այն համայնքները, որոնք կսահմանափակեն իրենց համագործակցությունն ԱՄՆ միգրացիոն իշխանությունների հետ կզրկվեն  ֆինանսավորումից:
Նկատենք, որ Թրամփը խոսել է ԱՄՆ իններորդ շրջանային վերաքննիչ դատարանը ցրելու մասին, չնայած այն հանգամանքին, որ իր վարչակարգի որոշումը դեռևս արգելափակվել է Սան Ֆրանցիսկոյի շրջանային դատարանի կողմից միայն: Ինչպես հայտնի է, ԱՄՆ-ում գործում է դաշնային դատարանների աստիճանակարգ (շրջանային դատարան, շրջանային վերաքննիչ դատարան և գերագույն դատարան. յուրաքանչյուր  դատարանի որոշում պարտադիր է իրենից ցածր աստիճանակարգում գտնվող դատարանի համար):
Ի՞նչով է պայմանավորված Թրամփի նման հայտարարությունը և հնարավո՞ր է արդյոք   ԱՄՆ իններորդ շրջանային վերաքննիչ դատարանի լուծարումը:
Պետք է նկատել, ԱՄՆ իններորդ շրջանային վերաքննիչ դատարանը հայտնվեց Թրամփի թիրախում այն բանից հետո, երբ այն արգելափակեց միգրանտների մասին Թրամփի նախկին կարգադրությունը, որը սահամանափակում էր գերազանցապես մահմեդական երկրների քաղաքացիների մուտքն ԱՄՆ: Դեռևս այդ ժամանակ հանրապետական օրենսդիրներն ԱՄՆ կոնգրեսում ներկայացրեցին օրենսդրական նախագիծ, համաձայն որի՝ նրանք ցանկանում են դուրս բերել ԱՄՆ հինգ նահանգներն ԱՄՆ իններորդ շրջանային վերաքննիչ դատարանի իրավասության տակից և ստեղծել իրենց առանձին  շրջանային վերաքննիչ դատարանը:
Նրանք հիմնավորում են դա ԱՄՆ իններորդ շրջանային վերաքննիչ դատարանի չափից մեծ լինելով (վերջինիս իրավասության տակ գտնվող շրջաններում բնակվում է բնակչության 20 տոկոսը և ԱՄՆ տարածքի 40 տոկոսը): Բացի այդ վերաքննիչ շրջանային դատարանի 25 դատավորներից 18 նշանակված են դեմոկրատների կողմից և այն հայտնի է՝ որպես ԱՄՆ ամենալիբերալ դատարանը: Այն պահպանողակաների կողմից անգամ ստացել է ծաղրական «խելառ 9-րդ» անվանումը, քանի որ վերջիններիս պնդմամբ՝ այդ վերաքննիչ դատարանի որոշումների մեծ մասը մերժվել է ԱՄՆ Գերագույն դատարանի կողմից:
Նկատենք, որ ԱՄՆ գերագույն դատարանը միակ դատարանը է, որը ստեղծված է ԱՄՆ սահմանադրությամբ: Մյուս բոլոր դատարանները ստեղծվել են Կոնգրեսի ակտերով, և Կոնգրեսը կարող է լուծարել դրանք: Նման համակարգը պատահական չէ և ստեղծվել է ԱՄՆ նախահայրերի կողմից, որպեսզի օրենսդիր մարմինն ունենա վերահսկամ լծակներ դատական համակարգի նկատմամբ:
Ուստի, անդրադառնալով վերը շարադրված հարցին, պետք է փաստենք, որ ԱՄՆ նախագահը կարող է լուծարել ԱՄՆ իններորդ շրջանային վերաքննիչ դատարանը, այն դեպքում միայն, եթե նա ունենա ԱՄՆ Կոնգրեսի հավանությունը:

Трамп выступает против судебной власти?
Несогласованность между президентом США Дональдом Трампом и отдельными органами судебной власти страны продолжается. На этот раз президент США Дональд Трамп грозит распустить девятый окружной аппеляционный суд. Причина в том, что окружной суд Сан-Франциско решил блокировать решение администрации Трампа, согласно которому те общины, которые ограничат свое сотрудничество с миграционными властями США, будут лишены финансирования.
Заметим, что Трамп говорил о роспуске девятого окружного аппеляционного суда США, несмотря на то, что решение собственной администрации пока еще заблокировано лишь окружным судом Сан-Франциско. Как известно, в США действует иерархическая система федеральных судов (окружной суд, окружной аппеляционный суд и Верховный суд – решение каждой судебной инстанции обязательно для для находящегося на более низкой ступени суда).
Чем обусловлено подобное заявление Трампа, и возможен ли роспуск девятого окружного аппеляционного суда США?
Необходимо заметить, что девятый окружной аппеляционный суд США оказался под прицелом Трампа после того, как он заблокировал предыдущее распоряжение президента США, касающееся мигрантов, которое в основном ограничивало въезд в США граждан из мусульманских стран. Еще в то время республиканские законодатели представили в Конгресс США законопроект, согласно которому они пожелали вывести из-под юрисдикции девятого окружного аппеляционного суда США пять штатов страны и создать для них отдельный окружной аппеляционный суд.
Они обосновывали это чересчур большим охватом девятого окружного аппеляционного суда США (в штатах, находящихся под юрисдикцией последнего, находятся 20% населения и 40% территории США). Кроме того, из 25 судей девятого окружного аппеляционного суда 18 назначаются со стороны демократов и он известен как самый либеральный суд США. Он со стороны консерваторов даже получил саркастическое название "сумасшедший 9-ый", поскольку, по их заверению, большая часть решений этого аппеляционного суда была отменена Верховным судом США.
Заметим, что Верховный суд США является единственным судом, который создан согласно Конституции США. Все остальные суды созданы актами Конгресса, и Конгресс может распустить их. Подобная система не является случайной и была создана со стороны отцов-основателей США, чтобы законодательный орган имел рычаги контроля над судебной системой.
Следовательно, обращаясь к изложенному выше вопросу, необходимо отметить, что президент США может распустить девятый окружной аппеляционный суд США лишь в случае, если получит на то одобрение Конгресса США.