Աստանա. «Միասնությամբ նվաճած մեծ հաղթանակ: Առաջնագծի քաջություն֊, թիկունքի ամրություն» համաժողով
Հետխորհրդային բոլոր երկրների ներկայացուցիչները հանդիպել են Աստանայում, որպեսզի հիշեն իրենց հայրերի ու պապերի կատարած սխրագործությունները Հայրենական Մեծ պատերազմի ժամանակ: Քաջությունը, հաստատակամությունը և հաղթանակը մեր ժողովուրդներին եղբայրներ են դարձրել՝ կապելով հազարավոր ճակատագրեր կորստի վշտով և հաղթանակի բերկրանքով, նշել են Աստանայի հանդիպման մասնակիցները:
Ապրիլի 28-ին Աստանայում տեղի ունեցավ հաղթողների 7-րդ միջազգային համաժողովը. «Միասնությամբ նվաճած մեծ Հաղթանակ: Առաջնագծի քաջություն֊ թիկունքի ամրություն»: Միջոցառման կազմակերպիչներն էին «Հյուսիս-Հարավ» քաղաքագիտության կենտրոնն ու «Եվրասիական հետազոտությունների ինստիտուտի» զարգացման հիմնադրամը՝ ԱՊՀ անդամ պետությունների միջպետական համագործակցության հիմնադրամի (ՀՀՄՀ) աջակցությամբ:
Համաժողովի մասնակիցներին իրենց ուղերձներն էին հղել Ղազախստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Նուրսուլթան Նազարբաևն ու Վլադիմիր Պուտինը: «Ես վստահ եմ, որ համաժողովի արդյունքները հետագայում ևս կնպաստեն ԱՊՀ ժողովուրդների ինտեգրմանը», - իր ուղերձում նշել է Նազարբաևը: Իսկ Պուտինն ընդգծել է միջոցառման կարևորությունը, որպես համախմբող իրադարձություն այն ժողովուրդների համար, որոնք ԽՍՀՄ մաս են կազմել: ՌԴ նախագահը նշել է, որ կարևոր է փայփայել հիշողությունը֊՝ փոխանցելով այն սերնդեսերունդ:
Միջոցառումը սկսվել է Հայրենիքի պաշտպանի հուշարձանին ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ տեղադրելով: Այնուհետև կայացել է համաժողովը՝ տարբեր երկրներից ժամանած ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Համաժողովին մասնակցել են Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ, ինչպես նաև երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչներ, ովքեր մեծ ջանքեր ենք գործադրում, որպեսզի պահպանեն իրենց նախնիների հիշատակը, վերականգնեն կորցրած տվյալներն ու փոխանցեն դրանք ապագա սերունդներին: Համաժողովի նպատակն է ևս մեկ անգամ հիշեցնել ընդհանուր հաղթանակի մեջ ներդրած յուրաքանչյուր ազգի ավանդի մասին, պահպանել և ամրապնդել ժողովուրդների միասնությունն ու ներգրավել երիտասարդներին այս կարևոր գործին:
«Ամեն տարի Մեծ Հայրենական պատերազմի ավելի քիչ մասնակիցներ են մնում, բայց մեր խնդիրն է թույլ չտալ, որ քաջության դասերը մոռացության տրվեն», - իր ելույթում նշել է Պետդումայի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահի տեղակալ Իրինա Ռոդնինան: Որպես հիշողությունը պահպանելու երկու կարևոր գործոններ՝ նա նշել է աշխարհն ավելի լավը դարձնելու երիտասարդների ներուժն ու ցանկությունը և նրանց համախմբվածությունն այդ հարցում:
«Մեր նախնիների թափված արյունը մեր ժողովուրդների միջև սիրո և միասնության կոչ է », - ասել է Ռուսաստանի Հասարակական գիտությունների ակադեմիայի, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Ալեքսանդր Չաչիյան: «Մենք չենք բաժանել հաղթանակը պատերազմի տարիներին, և չենք բաժանում այն ​​հիմա», - ասել է Մարդկային զարգացման միջազգային ՀԿ նախագահ Արման Ղուկասյանը՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է պահպանել հիշողությունն ու մեր հայրերի ավանդույթները, և դրա համար կարևոր է համագործակցել միջազգային ասպարեզներում:
Ղազախստանի բանաստեղծ, գրող և հասարակական գործիչ Օլժաս Սուլեյմենովն իր ելույթում ասել է. «Հաղթանակը եղբայրական է դարձրել մեր ժողովուրդներին, և դա կազդի Եվրասիայի պատմության, գուցե նաև ամբողջ աշխարհի պատմության վրա»:
«ԽՍՀՄ ժողովուրդներին միավորել է ոչ միայն պատերազմը, այլև խաղաղությունը, և հիմա կարևոր է պահպանել այդ խաղաղությունը», - նշել են հանդիպման մասնակիցները: Համաժողովի շրջանակներում տեղի են ունեցել երեք առանձին քննարկումներ, որոնց ընթացքում հարցեր են բարձրացվել պատմական հիշողության ու դրա պահպանման, երիտասարդական նախաձեռնությունների և այլնի վերաբերյալ:
Պատմական հիշողության պահպանման և սերնդեսերունդ փոխանցման  տեսանկյունից կարևորվել է ֆիլմերի, գրքերի, ինտերնետ պորտալների նշանակությունը֊՝ պատերազմի և այն մարդկանց մասին, ում շնորհիվ մենք հիմա ապրում ենք: Նշվել է, որ կարևոր է ժամանակակից լեզվով բացատրել երիտասարդներին պատերազմի տարիներին ձևավորված բոլոր այն արժեքները, որոնք այժմ միավորում են հետխորհրդային ժողովուրդներին֊՝ այդ թվում ընտանիքի և հոգևոր արժեքների կարևորությունը: Ընդգծվել է, որ անհրաժեշտ է ձևավորել ակտիվ կապ և համագործակցության այդ երկրների երիտասարդների միջև:
Համաժողովի մասնակիցներն առաջարկել են պատերազմի ժամանակ բոլոր անհայտ կորածներին հանուն հայրենիքի զոհված ճանաչել:  Առաջարկվել է նաև ընդլայնել ամենամյա ֆորումի ձևաչափը և հակահիտլերյան կոալիցիայի այլ երկրներից ևս մասնակիցներ հրավիրել:
Համաժողովի ընթացքում ընդունվել է համատեղ հռչակագիր, որտեղ ասվում է. «Մենք հիշում ենք, որ մեր ժողովուրդները հաղթողներ են:  Որ մեր հայրերը, պապերն ու նախապապերը հսկայական զրկանքների ու զոհողությունների գնով Եվրոպային և ամբողջ մարդկությանը ազատություն և խաղաղություն նվիրեցին... Մենք պահում ենք սրբազան հիշատակն առ այն, որ նացիզմի դեմ պայքարում միասին ենք եղել, եղել ենք կյանքի և ազատության կողմից»:
Ֆորումին մասնակցել է նաև հայկական պատվիրակությունը՝ «Եվրասիական հետազոտությունների ինստիտուտի» հայկական մասնաճյուղի տնօրեն Պավել Ավագյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են եղել Մեծ Հայրենական պատերազմի վետերան, Հայաստանի վետերանների միության ղեկավար Պետրոս Պետրոսյանը, «Մայր Հայաստան» ռազմահայրենասիրական թանգարանի տնօրեն  Ավագ Հարությունյանը, ԳԱԱ գլխավոր գիտաշխատող Կլիմենտ Հարությունյանը, Մարդկային զարգացման միջազգային ՀԿ նախագահ Արման Ղուկասյանը, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական ​​կոնսերվատորիայի ասպիրանտ Արթուր Աղաջանովն ու լրագրողներ մի շարք լրատվական գործակալություններից:

Астана: форум "Великая Победа, добытая единством: мужество фронта – стойкость тыла"
Представители всех постсоветских стран встретились в Астане, чтобы вспомнить подвиг, совершенный их отцами и дедами во время Великой Отечественной войны. Храбрость, стойкость и победа сделали наши народы братскими и связали тысячи судеб горем утрат и радостью победы, отмечали участники астанинской встречи.
28-ого апреля в Астане состоялся 7-ой международный форум победителей "Великая Победа, добытая единством: мужество фронта – стойкость тыла". Организаторы мероприятия - политологический центр "Север-Юг" и фонд развития "Институт евразийских исследований" при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.
Приветствия участникам форума направили президенты Казахстана и России Н. Назарбаев и В. Путин. "Уверен, что итоги форума будут способствовать дальнейшему укреплению интеграции народов СНГ", - было отмечено в приветственном слове Назарбаева. В приветственном слове Путина подчеркивалось значение этого мероприятия - как важного консолидирующего события для народов, входивших в СССР. Президент России отметил, что важно бережно хранить память, передавая ее из поколения к поколению.
Мероприятие началось с возложения цветов и венков к Монументу Защитника Отечества в Казахстане. После этого была проведена конференция с участием представителей разных стран.
В работе форума принимали участие как ветераны Великой Отечественной войны, так и представители молодого поколения, которые прилагают большие усилия, чтобы сохранить память о подвигах своих предков, восстановить утерянную информацию и передать ее следующим поколениям. Цель форума  - еще раз вспомнить о вкладе каждой нации в общую победу, сохранить и укрепить память и единство народов и привлечь молодежь к этому важному делу.
"С каждым годом остается все меньше участников Великой Отечественной войны, но наша задача - не позволить, чтобы уроки храбрости были преданы забвению", - в своем выступлении отметила заместитель председателя комитета по международным делам Госдумы РФ Ирина Роднина. Она отметила потенциал молодежи, стремление сделать мир лучше и сплоченность молодых - как важные факторы сохранения памяти.
"Кровь, пролитая нашими предками в совместном бою, призывает к любви и единству наших народов", - отметил академик российской академии социальных наук, доктор политических наук Александр Чачия. "Мы не делили победу в годы войны и не должны делить ее и сейчас", - подчеркнул председатель Международной общественной организации гуманитарного развития Арман Гукасян, отметив необходимость сохранения памяти и традиций наших отцов, и для этого важно сотрудничать на международных площадках.
Казахстанский поэт, писатель, общественный деятель Олжас Сулейменов в своем выступлении отметил: "Победа сделала народы братскими, и это скажется на истории Евразии, а может - и всего мира".
"Народов СССР объединяла не только война, но и мир, и сейчас важно сохранять этот мир", -отмечали участники встречи. В рамках форума были проведены три отдельных сессионных обсуждения, на которых поднимались вопросы исторической памяти и ее сохранения, молодежных инициатив и проектов сплочения молодежи постсоветского пространства, а также другие вопросы, связанные с поисковыми работами и так далее.
С точки зрения сохранения исторической памяти и ее передачи через поколения была отмечена важность фильмов, книг, интернет-порталов - о войне и людях, благодаря которым мы сегодня живы. Было отмечено, что важно современным языком довести до молодежи ценности, сформированные в годы войны. Обсуждались также те ценности, которые объединяют постсоветское пространство, были отмечены важность семьи и духовенства, подчеркивалась необходимость формирования площадок активного общения и сотрудничества молодежи этих стран, наполнения евразийского пространства новыми смыслами.
Участники форума предложили признать пропавших без вести в годы войны погибшими за родину. Также было предложено расширить формат проведения ежегодного форума и приглашать участников из других стран антигитлеровской коалиции.
По итогам форума была принята совместная декларация, в которой говорится: "Мы помним о том, что наши народы - победители. Что наши отцы, деды и продеды ценой невероятных жертв и лишений принесли Европе и всему человечеству свободу и мир… Мы свято чтим память о том, что в борьбе с нацизмом мы были вместе – вместе на стороне свободы и жизни".
В работе форума принимала участие также делегация Армении во главе с Директором армянского филиала "Института Евразийских Исследований" Павлом Авакяном. В состав делегации входили ветеран Великой Отечественной войны, глава Союза ветеранов Армении Петрос Петросян, директор Военно-патриотического музея "Мать-армения" при министерстве обороны РА Аваг Арутюнян, главный научный сотрудник Института истории НАН РА Климент Арутюнян, председатель Международной общественной организации гуманитарного развития Арман Гукасян, магистрант Ереванской Государственной консерватории им.Комитаса Артур Агаджанов и журналисты нескольких информационных агентств.