Թուրքիայում բնակվող հայ. 1915 թվականի իրադարձությունները չեն կարող մոռացվել
«Արմեդիա» ՏՎԳ զրուցել է Թուրքիայում բնակվող հայ դերձակ Ռոմանոս Ջեզվեջյանի հետ: Զրույցի ժամանակ վերջինս հակիրճ ներկայացրել է իրենց ընտանիքի պատմությունը, անդրադարձել այն խնդիրներին, որոնց այսօր առնչվում են Թուրքիայում բնակվող հայերը: Ստորև ներկայացնում ենք Ռոմանոս Ջեզվեջյանի պատմությունը:
Մեծ հայրիկս` Մեսրոպ Ջեզվեջյանը, և մեծ մայրիկս՝ Եվդոկսի Ջեզվեջյանը, ծնունդով Պոլսից են (թուրքերեն՝ Istanbul): Տիկնոջս ընտանիքը Կեսարիայից է: Ես նույնպես ծնվել, մեծացել և ապրում եմ Պոլսում: Այստեղ ունենք մեր սեփական տունը: Ընտանիքս հայախոս է, փեսաս նույնպես հայ է: Նա Պոլսում ճանաչված և հարգված մեքենայի մասնագետ է: Թոռնիկս սովորում է հայկական դպրոցի առաջին դասարանում: Ես 40 տարի Թուրքիայում զբաղվել եմ հագուստի կարուձևով, ունեցել եմ 25 աշխատող: Սակայն առողջական խնդիրների պատճառով ստիպված եղա թողնել կարուձևի իմ աշխատանքը:
Թեպետ անցած 100 տարիների ընթացքում շատ դրական փոփոխություններ են տեղի ունեցել, 1915 թվականի իրադարձությունները չեն կարող մոռացվել: 1915 թվականին էր, երբ հենց Պոլսում սպանվեց մոտ 215 հայ մտավորական: Արևմտյան Հայաստանում տեղի ունեցածի դեպքերի մանրամասների մասին ես սկսեցի տեղեկանալ 23-24 տարեկանից հետո միայն: Այդ տեղեկությունները մեզանից գաղտնի էին պահում, չէին ուզում, որ մենք սովորենք, իմանանք: Նրանք, ովքեր գիտեին դրանց մասին, գաղտնի էին խոսում, հանկարծ ինչ-որ մեկը չլսի, չիմանա: Ժամանակի ընթացքում ես տեղի ունեցածի մասին ավելի մանրամասն կարդացի համացանցում: Բայց չեմ ուզում շատ կարդալ, որովհետև զայրանում են: Մեր մեծերն էլ էին մեզ խորհուրդ տալիս շրջապատողներին չպատմել այդ ամենի մասին, որպեսզի նրանց մեջ զայրույթ չառաջացնենք:
Այնուամենայնիվ, վերջին 10-15 տարիներին մենք խնդիրներ չունենք, լավ ենք ապրում: Մեր կալվածքները՝ եկեղեցիները, գերեզմանները մեզ հետ են վերադարձվում: Մեզ համար բաց են եկեղեցիները, 12-ամյա հայկական դպրոցները, վարժարանները: Միայն Պոլսում հայկական համալսարան չունենք, և մեր երեխաները հայերեն ուսանելու համար գնում են Հայաստան կամ շարունակում են ուսումը թուրքական համալսարաններում, բայց թուրքերեն լեզվով: Խնդիր եղած դեպքում, երբ դիմում ենք քաղաքապետարան, սիրով արձագանքում և լուծում են դրանք: Նման վերաբերմունքի են արժանանում նաև Թուրքիայում բնակվող այլ փոքրամասնությունները, ինչպես, օրինակ, հույները, հրեաները և այլն:
Ինչ վերաբերում է ապագային, ապա հույս ունեմ, որ հայերը և թուրքերն ի վերջո կհաշտվեն: Խնդիրը իշխանությունների միջև է, և նրանք պետք է դա լուծեն: Իմ նման հասարակ մարդիկ ոչինչ առաջարկել կամ անել չեն կարող: Մեզ մնում է միայն հուսալ, որ սահմանները կբացվեն, և երկու ժողովուրդներն ազատ ելումուտ կանեն:

Армянин из Турции: "Не желаю много читать о событиях 1915 года - меня обуревает гнев"
Собеседник ИАА "Армедиа" - армянин, портной по профессии Романос Джезведжян. Во время беседы наш собеседник кратко представил историю своей семьи, а также обратился к вопросам, с которыми сегодня сталкиваются проживающие в Турции армяне.
Мой дед - Месроп Джезведжян и бабушка - Евдоксия Джезведжян - родом из Полиса (Istanbul – по-турецки). Семья жены из Кесарии. Сам я родился и живу в Полисе. Здесь у нас есть собственный дом. Семья говорит на армянском, мой зять – также армянин. Он известный и уважаемый в Полисе автомеханик. Внук учится в первом классе армянской школы. Я в Турции 40 лет занимался пошивом одежды, имел 25 работников. Однако из-за проблем со здоровьем был вынужден оставить работу портного.
Хотя и за прошедшие 100 лет произошли многие положительные перемены в Турции, события 1915-го года не могут быть забыты. В 1915-ом году именно в Полисе было убито 215 армян - представителей интеллигенции. О подробностях событий, имеющих место в Западной Армении, я начал узнавать лишь после того, как мне исполнилось 23-24 года. Эта информация держалась от нас в тайне – не желали, чтобы бы знали ее, изучали. Те, кто знал, говорили об этом тайно, чтобы вдруг кто-нибудь не услышал, не узнал. В течение времени об имевших место событиях я более подробно прочитал в сети. Однако не желаю много читать, поскольку меня обуревает гнев. И наши старшие советовали нам много не говорить о случившемся в своем кругу, чтобы и наших друзей и знакомых не обуревал гнев.
Тем не менее в последние 10-15 лет у нас не было проблем, жили хорошо. Нам возвращали наши поместья, церкви, кладбища. Сегодня для нас открыты церкви, 12-летние армянские школы, колледжи. Только вот университета нет у нас в Полисе, и наши дети для обучения на армянском уезжают в Армению или продолжают учебу в турецких университетах, но уже на турецком языке. Если у нас возникают какие-либо проблемы, мы обращаемся в мэрию города, где любезно реагируют на наши просьбы и удовлетворяют их. Такого отношения в Турции удостаиваются и другие меньшинства, например, греки, евреи и т.д. Что касается будущего, то надеюсь, что армяне и турки в конце концов примирятся. Проблема во властях, и они должны ее решить. Простые люди, подобные мне, ничего не могут предложить или сделать. Нам остается только надеяться на то, что границы откроются, и два народа свободно будут ездить друг к другу.