Թուրքիայում բնակվող հայ. 1915 թվականի իրադարձությունները չեն կարող մոռացվել
«Արմեդիա» ՏՎԳ զրուցել է Թուրքիայում բնակվող հայ դերձակ Ռոմանոս Ջեզվեջյանի հետ: Զրույցի ժամանակ վերջինս հակիրճ ներկայացրել է իրենց ընտանիքի պատմությունը, անդրադարձել այն խնդիրներին, որոնց այսօր առնչվում են Թուրքիայում բնակվող հայերը: Ստորև ներկայացնում ենք Ռոմանոս Ջեզվեջյանի պատմությունը:
Մեծ հայրիկս` Մեսրոպ Ջեզվեջյանը, և մեծ մայրիկս՝ Եվդոկսի Ջեզվեջյանը, ծնունդով Պոլսից են (թուրքերեն՝ Istanbul): Տիկնոջս ընտանիքը Կեսարիայից է: Ես նույնպես ծնվել, մեծացել և ապրում եմ Պոլսում: Այստեղ ունենք մեր սեփական տունը: Ընտանիքս հայախոս է, փեսաս նույնպես հայ է: Նա Պոլսում ճանաչված և հարգված մեքենայի մասնագետ է: Թոռնիկս սովորում է հայկական դպրոցի առաջին դասարանում: Ես 40 տարի Թուրքիայում զբաղվել եմ հագուստի կարուձևով, ունեցել եմ 25 աշխատող: Սակայն առողջական խնդիրների պատճառով ստիպված եղա թողնել կարուձևի իմ աշխատանքը:
Թեպետ անցած 100 տարիների ընթացքում շատ դրական փոփոխություններ են տեղի ունեցել, 1915 թվականի իրադարձությունները չեն կարող մոռացվել: 1915 թվականին էր, երբ հենց Պոլսում սպանվեց մոտ 215 հայ մտավորական: Արևմտյան Հայաստանում տեղի ունեցածի դեպքերի մանրամասների մասին ես սկսեցի տեղեկանալ 23-24 տարեկանից հետո միայն: Այդ տեղեկությունները մեզանից գաղտնի էին պահում, չէին ուզում, որ մենք սովորենք, իմանանք: Նրանք, ովքեր գիտեին դրանց մասին, գաղտնի էին խոսում, հանկարծ ինչ-որ մեկը չլսի, չիմանա: Ժամանակի ընթացքում ես տեղի ունեցածի մասին ավելի մանրամասն կարդացի համացանցում: Բայց չեմ ուզում շատ կարդալ, որովհետև զայրանում են: Մեր մեծերն էլ էին մեզ խորհուրդ տալիս շրջապատողներին չպատմել այդ ամենի մասին, որպեսզի նրանց մեջ զայրույթ չառաջացնենք:
Այնուամենայնիվ, վերջին 10-15 տարիներին մենք խնդիրներ չունենք, լավ ենք ապրում: Մեր կալվածքները՝ եկեղեցիները, գերեզմանները մեզ հետ են վերադարձվում: Մեզ համար բաց են եկեղեցիները, 12-ամյա հայկական դպրոցները, վարժարանները: Միայն Պոլսում հայկական համալսարան չունենք, և մեր երեխաները հայերեն ուսանելու համար գնում են Հայաստան կամ շարունակում են ուսումը թուրքական համալսարաններում, բայց թուրքերեն լեզվով: Խնդիր եղած դեպքում, երբ դիմում ենք քաղաքապետարան, սիրով արձագանքում և լուծում են դրանք: Նման վերաբերմունքի են արժանանում նաև Թուրքիայում բնակվող այլ փոքրամասնությունները, ինչպես, օրինակ, հույները, հրեաները և այլն:
Ինչ վերաբերում է ապագային, ապա հույս ունեմ, որ հայերը և թուրքերն ի վերջո կհաշտվեն: Խնդիրը իշխանությունների միջև է, և նրանք պետք է դա լուծեն: Իմ նման հասարակ մարդիկ ոչինչ առաջարկել կամ անել չեն կարող: Մեզ մնում է միայն հուսալ, որ սահմանները կբացվեն, և երկու ժողովուրդներն ազատ ելումուտ կանեն:

An Armenian Living in Turkey: The Events of 1915 Cannot Be Forgotten
"Armedia" IAA talked to an Armenian living in Turkey,Tailor Romanos Cezveciyan. During the talk the latter briefly presented the story of his family, referred to the problems, that the Armenians today face in Turkey. Below is the story of Romanos Cezveciyan.
My grandmother and grandfather were born in Istanbul. My wife’s family is from Caesarea. I was born, grew up and live in Istanbul. My family is an Armenian-speaking one; my son-in-low is also an Armenian. He is a popular and respected car specialist in Istanbul. My grandchild is in his first form at the Armenian school. I have been engaged in tailoring for 40 years in Turkey and had 25 workers. However, because of health problems I had to give it up.
Although during the last 100 years there have been many positive changes, the events of 1915 cannot be forgotten. It was in 1915, when 215 Armenian intellectuals were killed in Istanbul. I was 23-24 years old, when I started to be informed about the details of the events that happened in Western Armenia. This information was kept in secret, as they did not want us to learn and know about it. Those, who knew about it, were talking in a secret, so that nobody heard and learned. During the time, I read the details of the past events in the Internet. However, I do not want to read more, because I get angry. The grown-ups were also advising us not to tell about what happened to our acquaintances, so as not to make them angry.
However, in the recent 10-15 years we have not had problems and live in good conditions. Our estates - churches, graves – are being returned to us. The churches, 12-year Armenian schools, colleges are open for us. We just do not have an Armenian University in Istanbul and our children in order to study in Armenian go to Armenia or continue their studies in the Turkish Universities, but in Turkish. In case of problems, we turn to the municipality and they willingly respond and solve the problems. Other minorities, such as the Greeks, Jews, etc. also enjoy the same attitude here.
What refers to the future, then I hope that the Armenians and Turks will reconcile in the end. The problem is between the governments and they must resolve it. Common people like me can offer nothing. We can just hope that the borders will be opened and the two nations will have free access.