Արաբական երկրները հայտնել են Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու նախապայմանները
twitter.com/svpressa
Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Եգիպտոսը և մի շարք արաբական երկրներ Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ վերականգնելու համար մի շարք պահանջներ են ներկայացրել Դոհային, հայտնում է The Wall Street Journal-ը՝ իր տեղեկացված աղբյուրին հղումով:
Արաբական երկրները Դոհայից մասնավորապես պահանջում են Կատարում տեղակայված Al Jazeera հեռուստաալիքի հեռարձակման ծավալի կրճատում, ծայրահեղական խմբավորումների ֆինանսավորման և «Մուսուլման եղբայրներին» ցուցաբերվող աջակցության դադարեցման երաշխիքներ:
Նշվում է, որ այս ցուցակը դեռևս վերջնական չէ: Դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու համար պահանջների վերջնական ցուցակը Կատարին կներկայացվի մոտ ժամանակներում:

Arab Countries Pose Conditions to Restore Relations with Qatar
In an interview published by Saudi-owned news agency, Bahrain’s foreign minister Sheikh Khalid bin Ahmed al-Khalifa spoke about conditions posed by the four Arab countries to Qatar for a resolution of the crisis were "crystal clear", Al Arabia reports.
"Qatar has to redress its path and has to go back to all previous commitments, it has to stop media campaigns and has to distance itself from our number one enemy, Iran," he said.
"It has to realize its interests are with us, not with another country that conspires against us, wants to dominate and divide us. It has to stop supporting terrorist organizations, Sunni or Shi’ite, and its policy has to be for the benefit of its people."
To note Bahrain, Saudi Arabia, Egypt, the United Arab Emirates and several other countries cut diplomatic relations with Doha on Monday, accusing it of supporting Islamist militants and Iran.