ՄԹ. Թերեզա Մեյի կուսակցությունը կորցնում է բացարձակ մեծամասնությունը
Մեծ Բրիտանիայում ավարտվեցին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները։ Exit poll-ի տվյալներով՝ այս ընտրություններում հաղթում է վարչապետ Թերեզա Մեյի Պահպանողական կուսակցությունը, սակայն այն կորցնում է բացարձակ մեծամասնությունը: Exit poll-ի տվյալներով՝ Պահպանողականները Համայնքների պալատում կստանան 318 տեղ, ինչը 13-ով քիչ է նախորդ ընտրությունների արդյունքում ստացած մանդատներից: Լեյբորիստները կստանան 266 տեղ՝ 30 մանդատով ավել:
Ապրիլի վերջին Մեյը հայտարարել էր արտահերթ ընտրությունների անցկացման մասին։ Նման արմատական քայլի պատճառ էր քաղաքական գործիչն անվանել ԵՄ-ից դուրս գալու բանակցություններին ընդառաջ իրավիճակի կայունացման անհրաժեշտությունը։

Экзитполы: партия Терезы Мэй теряет абсолютное большинство в парламенте
В Британии завершились внеочередные парламентские выборы. Согласно данным экзитполов, победу на них одерживают консерваторы, однако они теряют абсолютное большинство.
Согласно прогнозу BBC, тори получат в Палате общин 318 мест - на 13 меньше, чем в предыдущем составе парламента. Лейбористы получат 262 мест - на 30 мандатов больше, а либеральные демократы - 13 мест.
Для того, чтобы обеспечить себе абсолютное большинство в нижней палате, партия должна получить 326 мест.
О проведении внеочередных выборов в нижнюю палату парламента в апреле объявила премьер-министр Тереза Мэй. Она объяснила свое решение стремлением к стабильности в ситуации, когда страна начала переговоры о выходе из Европейского союза.