Մեյը ստիպված է լինելու զիջումների գնալ
Brexit-ի շեմին իր դիրքերն ամրապնդելու համար արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ նշանակած Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը «պարտություն կրեց»: Նրա գլխավորած պահպանողական կուսակցությունը զիջեց դիրքերը՝ չկարողանալով խորհրդարանում ստանալ մեծամասնություն: Ճիշտ է, շատերը պահպանողականների հեղինակության անկումը բացատրում են նախօրեին տեղի ունեցած ահաբեկչություններով, սակայն այս ընտրություններն առաջին հերթին վերաբերում էին Brexit-ին:
Հետաքրքիր է այն հանգամանքը, որ իրենց դիրքերը զգալիորեն բարելավել են լեյբորիստները, որոնք, սակայն, հանդես էին գալիս ոչ թե «ոչ Brexit-ին» կարգախոսով, այլ առաջարկում էին ընթանալ ավելի «մեղմ Brexit»-ի ճանապարհով:
Ուստի, կարող ենք ասել, որ բրիտանացիները ցույց տվեցին, որ դեմ են ԵՄ հետ կոշտ պայմաններով բաժանմանը, այլ նախընտրում են «մեղմ Brexit»:
Չնայած նրան, որ ավանդաբար Brexit-ին դեմ հանդես եկող Շոտլանդիան և Հյուսիսային Իռլանդիան կրկին նախապատվություն տվեցին Brexit-ի դեմ հանդես եկող քաղաքական ուժերին, նրանց ընտրությունը ևս ուշագրավ էր: Իր դիրքերը զիջեց Շոտլանդիայի անկախացման կուսակցությունը, որը խոստանում էր Մեծ Բրիտանիայի կազմից Շոտլանդիայի դուրս գալու շուրջ նոր հանրաքվե անցկացնել: Փաստացի, շոտլանդացիները կրկին դեմ հանդես եկան ինչպես անկախացմանը, այնպես էլ ԵՄ-ն լքելուն:
Չնայած Բրիտանիայի վարչապետի ելույթին և Brexit-ի ուղով առաջ ընթանալու խոստմանը` կարող ենք ենթադրել, որ նրա մոտեցումները զգալիորեն կմեղմվեն: Նա ստիպված կլինի ավելի ճկուն լինել ԵՄ հետ բանակցություններում, ինչը հասկանում են նաև Բրյուսելում:

May Will Have to Make Concessions
The Prime Minister of the UK Theresa May, who on the eve of Brexit called for snap elections to strengthen her positions, failed. The Conservative party was not able to receive majority in the Parliament. Though many link the decrease of  Conservative’s reputation with the terrorist attack that took place on the eve of the elections, these elections first of all refer to Brexit.
It is quite interesting that the labor party has considerably improved its position – a party, which did not use the motto "not to Brexit", but they are more prone to soft Brexit.
Thus, it can be said that the Britons showed that they are against hard Brexit and prefer sot Brexit.
Though Scotland and Northern Ireland, which have always been against Brexit, gave their votes to those political forces against Brexit, their choice was also interesting. The Scottish Independence Party, which promised to hold a referendum for Scotland to withdraw from Great Britain, yielded its positions in the elections. In fact, the Scottish people again came up against independence as well as against leaving the EU.
Despite the speech of the British PM and her promise to go ahead with Brexit, it can be assumed that her stance will considerably become softer. She would have to be more flexible in the negotiations with the EU, which Brussels also understands.