Մեյը ստիպված է լինելու զիջումների գնալ
Brexit-ի շեմին իր դիրքերն ամրապնդելու համար արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ նշանակած Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը «պարտություն կրեց»: Նրա գլխավորած պահպանողական կուսակցությունը զիջեց դիրքերը՝ չկարողանալով խորհրդարանում ստանալ մեծամասնություն: Ճիշտ է, շատերը պահպանողականների հեղինակության անկումը բացատրում են նախօրեին տեղի ունեցած ահաբեկչություններով, սակայն այս ընտրություններն առաջին հերթին վերաբերում էին Brexit-ին:
Հետաքրքիր է այն հանգամանքը, որ իրենց դիրքերը զգալիորեն բարելավել են լեյբորիստները, որոնք, սակայն, հանդես էին գալիս ոչ թե «ոչ Brexit-ին» կարգախոսով, այլ առաջարկում էին ընթանալ ավելի «մեղմ Brexit»-ի ճանապարհով:
Ուստի, կարող ենք ասել, որ բրիտանացիները ցույց տվեցին, որ դեմ են ԵՄ հետ կոշտ պայմաններով բաժանմանը, այլ նախընտրում են «մեղմ Brexit»:
Չնայած նրան, որ ավանդաբար Brexit-ին դեմ հանդես եկող Շոտլանդիան և Հյուսիսային Իռլանդիան կրկին նախապատվություն տվեցին Brexit-ի դեմ հանդես եկող քաղաքական ուժերին, նրանց ընտրությունը ևս ուշագրավ էր: Իր դիրքերը զիջեց Շոտլանդիայի անկախացման կուսակցությունը, որը խոստանում էր Մեծ Բրիտանիայի կազմից Շոտլանդիայի դուրս գալու շուրջ նոր հանրաքվե անցկացնել: Փաստացի, շոտլանդացիները կրկին դեմ հանդես եկան ինչպես անկախացմանը, այնպես էլ ԵՄ-ն լքելուն:
Չնայած Բրիտանիայի վարչապետի ելույթին և Brexit-ի ուղով առաջ ընթանալու խոստմանը` կարող ենք ենթադրել, որ նրա մոտեցումները զգալիորեն կմեղմվեն: Նա ստիպված կլինի ավելի ճկուն լինել ԵՄ հետ բանակցություններում, ինչը հասկանում են նաև Բրյուսելում:

Мэй будет вынуждена пойти на уступки
Для укрепления своих позиций на пороге Brexit-а премьер-министр Великобритании Тереза Мэй, назначившая внеочередные парламентские выборы, "потерпела поражение". Руководимая ею консервативная партия уступила свои позиции, не сумев получить большинство в британском парламенте. Конечно, многие объясняют падение авторитета консерваторов имевшими накануне место терактами, однако эти выборы в первую очередь касались Brexit-а.
Интересно то обстоятельство, что свои позиции существенно улучшили лейбористы, которые однако выступали не с лозунгами "Нет Brexit-у!", а предлагали путь более "мягкого Brexit-а".
Следовательно можно говорить о том, что британцы показали, что они против жестких условий развода с ЕС, но предпочитают "мягкий Brexit".
Несмотря на то, что традиционно выступающие против Brexit-а Шотландия и Северная Ирландия вновь отдали предпочтение силам, выступающим против Brexit-а, их выбор также привлекает внимание. Свои позиции уступила и Партия независимости Шотландии, которая обещала провести новый референдум по выходу Шотландии из состава Великобритании. Фактически шотландцы вновь выступили как против своей независимости, так и против выхода из ЕС.
Несмотря на выступление премьер-министра Британии и ее обещание идти вперед путем Brexit-а, можем предположить, что ее подходы существенно смягчатся. Она будет вынуждена быть более гибкой в переговорах с ЕС, что также понимают в Брюсселе.