Համանախագահներից էական ակնկալիքներ մենք չեն կարող ունենալ. քաղաքագետ
Ադրբեջանի վերջին  սադրանքը, ինչի արդյունքում, ցավոք, մենք ունեցանք նաև մարդկային կորուստներ, լուրջ մտահոգության առիթ է, քանի որ այն նախաձեռնվեց Մինսկի խմբի համանախագահների Բաքու այցի նախօրեին. դա հստակ մեսիջներ է պարունակում այդ թվում նաև  համանախագահների համար: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ, քաղաքագետ Նարեկ Մինասյանը:
«Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ համանախագահների ընդունած հայտարարության մեջ, ցավոք, այդ միջադեպերը անհրաժեշտ և պատշաճ արտահայտում չգտան: Համանախագահներ մի կողմից փորձեցին ձևակերպումային խաղ ունենալ իրենց հայտարարության մեջ՝ մասնավորապես հասցեականություն և համահարթեցում գծերի վրա՝ այդպիսով մեկնաբանության տեղ թողնելով երկու կողմերի համար էլ: Այսպես, Հայաստանը կարող է մեկնաբանել, որ առանձին նախադասությամբ անդրադարձ կա Ադրբեջանին՝ կոչ է արվում խուսափել էսկալացիայից, ուստի դա հասցեական հայտարարություն է: Միևնույն ժամանակ հաջորդ նախադասության մեջ նույն կոչն ուղղվում է նաև Հայաստանին և Արցախին, և ադրբեջանական կողմը հնարավորություն է ստացել դա մեկնաբանել որպես առավել չեզոք, ոչ հասցեական հայտարարություն:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ կարևոր է այն հանգամանքը, որ բացակայում է որևէ ուղղակի հիշատակում Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների հետ կապված: Հիշատակումը, ըստ էության, անուղղակի էր՝ Մոսկվայում արտգործնախարարների հանդիպման միջոցով: Սա, բնականաբար, մտահոգիչ է հաշվի՝ առնելով այն պայմանավորվածությունների կարևորությունը, որ դրանք ունեն ապրիլյան էսկալացիայի հետևանքները մեղմելու տեսանկյունից:
Միևնույն ժամանակ համանախագահները կոչ են անում սուբստանտիվ բանակցությունները վերսկսելու վերաբերյալ, ինչը որոշակիորեն  ոչ տրամաբանական էլեմենտներ է պարունակում, քանի որ հստակ բանաձև կա՝ ինչպե՞ս կարելի է բանակցել, երբ քո վրա կրակում են:
Եթե փորձենք ամփոփել ներկայիս զարգացումները, կարող ենք արձանագրել, որ ողջ գործընթացը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ հրադադարի ռեժիմի պահպանման տեսանկյունից համանախագահներից էական ակնկալիքներ մենք չեն կարող ունենալ և մեր հույսը մետք է մեզ վրա դնենք», - նշեց Մինասյանը:
Անդրադառնալով համանախագահների հայտարարությունների հասցեականության խնդիրին, որը մեր հանրության շրջանում բավական ակտիվ քննարկվում է՝ փորձագետը կարծիք հայտնեց, որ դա արդեն վաղուց պետք է դարձած լիներ համանախագահների ձեռագիրը և արդեն իսկ դա ուշացած է. «Վերջին հայտարարությունը հասցեական էր, սակայն չկարողացավ զսպել Ադրբեջանի վարքը և կանխել միջադեպերը: Հետևաբար արդեն վաղուց ժամանակն է այլ քայլեր ձեռնարկել և ոչ թե միայն հասցեական հայտարարությունների անել»:

Expert at "Insight": We Cannot Have Great Expectations from the OSCE MG Co-Chairs
The recent provocation by Azerbaijan, as a result of which, unfortunately, we also had human losses, is a serious reason for concern. As it was initiated on the eve of the Co-Chairs’ visit to Baku, it contains concrete messages addressed also to the Co-Chairs. An expert of "Insight" Analytical Center for Applied Policy and Research, political scientist Narek Minasyan said this during the press conference on June 21.
"At the same time we should note, that those incidents were not properly and adequately reflected in the recent statement by the Co-Chairs. The Co-Chairs tried to play with the words in the statement, particularly on the aspects related to addressees and keeping balances. Thus they left a place for different interpretations. Thus Armenia can say that the statement contains a sentence addressed to Azerbaijan urging it to avoid an escalation. So it is an addressed statement. However in the next sentence, the same call is addressed to Armenia and Artsakh, thus Azerbaijan gets an opportunity to interpret it as a natural, non-addressed statement.
The important thing in the statement of the OSCE MG Co-Chairs is the fact that it lacks direct reference to the agreements reached at Vienna and St. Petersburg meetings. The reference, in fact, was indirect - the statement touched upon the meeting of the foreign ministers in Moscow. Naturally, this is a reason for concern, taking into consideration the importance of those agreements in easing the consequences of the April escalations.
At the same time the Co-Chairs urge to start substantive negotiations. This call contains several illogical elements. Is there a clear formula for negotiations, when you are under fire?
If we try to sum up current developments, we can state, that the whole process once more proves that we cannot have great expectations from the Co-Chairs on maintaining the ceasefire regime, and we should rely on ourselves," Minasyan noted.
Referring to the problem of the non-addressed statements by the MG Co-Chairs, which is being actively discussed by our society, the expert noted that it should have become the working style of the Co-Chairs long ago. According to him, it is already late for that: "The last statement was an addressed one, but could not prevent Azerbaijan and the incident. Consequently, it is high time to turn to actions and not be limited to only addressed statements."