Ո՞րն է Կատարի հարցում ԱՄՆ որդեգրած երկիմաստ դիրքորոշման պատճառը
ԱՄՆ-ը վերջին շրջանում ակտիվ ներգրավածություն է դրսևորում Կատարի շուրջ ճգնաժամի զարգացումներում: ԱՄՆ-ի՝ այս հարցում ունեցած շահերի վերաբերյալ առկա են տարբեր մեկնաբանություններ, քանի որ ժամանակ առ ժամանակ խնդրի վերաբերյալ  ԱՄՆ որդեգրած դիրքորոշումը հակասական է թվում:
Օրինակ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այս հարցում կոշտ դիրքորոշում է ցուցաբերում: Մասնավորապես, իր մեկնաբանություններից մեկում նա նշել էր. «Կատարը, ցավոք, ամենաբարձր մակարդակով ֆինանսավորել է ահաբեկչությանը: Ժամանակն է պահանջել Կատարից դադարեցնել ֆինանսավորումը»: Մինչդեռ ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը և ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ջիմ Մաթիսն այս հարցում որդեգրել են ավելի մեղմ դիրքորոշում: Օրինակ, ԱՄՆ պետքարտուղարը կոչ է արել  մեղմել հռետորաբանությունը և խնդրի շուրջ երկխոսություն սկսել, հայտնում է CNN-ը: Բացի այդ նա կոչ է արել Սաուդյան Արաբիայի կողմից  ղեկավարվող կոալիցիային մեղմել Կատարի հանդեպ շրջափակումը՝ նշելով, որ վերջինիս մեկուսացումը վնասում է Իսլամական պետություն ահաբեկչական կազմավորման դեմ պայքարին և Կատարի բնակչության համար ստեղծում սննդի պակաս, հայտնում է Bloomberg-ը:
Պաշտոնական Պենտագոնն էլ իր հերթին, Կատարի հետ ռազմական պայմանագիր կնքելուց հետո, նկատեց, որ պայմանագրով նախատեսվող ռազմական ինքնաթիռների վաճառքը կընդլայնի ԱՄՆ-ի և Կատարի միջև ռազմական համագործակցությունը: Պետք է նկատենք, որ այս պայմանագրի շուրջ համաձայնությունը երկու երկրների միջև ձեռք է բերվել դեռևս ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակարգի ժամանակ: Այնուամենայնիվ, անհրաժեշտության դեպքում ԱՄՆ ներկայիս վարչակարգը կարող էր չեղարկել այդ համաձայնագիրը:
Իսկ որո՞նք կարող են լինել ԱՄՆ հնարավոր շահերը Կատարի ճգնաժամի լուծման հարցում:
Այս համատեքստում չպետք է մոռանալ, որ ԱՄՆ-ի և Կատարի միջև ռազմական համագործակցությունն ունի երկար տարիների պատմություն: 1991 թվականին, Ծոցի պատերազմի ժամանակ, Կատարը եղել է ԱՄՆ դաշնակիցը: Այնուհետև ԱՄՆ-ն այնտեղ տեղադրել է իր «Ալ Ուդեիդ» (Ալ-Ադիդ) ռազմաբազան, որն էլ ավելի է ամապնդել նրանց միջև ռազմական համագործակցությունը: Կատարի ճգնաժամի հետագա խորացումը կարող է ստիպել ԱՄՆ-ին հրաժարվել իր այդ ռազմաբազայից, որը ռազմավարական նշանակություն ունի տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի համար:
Բացի այդ, եթե Կատարի ճգնաժամը հետագայում էլ ավելի խորանա, ԱՄՆ-ը կարող է ստիպված լինել ընտրություն կատարել տարածաշրջանում իր դաշնակիցների միջև (ինչպես օրինակ Կատարի և Սաուդյան Արաբիայի), հանգամանք, որը կթուլացնի ԱՄՆ ազդեցության լծակները տարածաշրջանում:
Մյուս կողմից, եթե ԱՄՆ-ը փչացնի իր հարաբերությունները Կատարի հետ, վերջինս ավելի կմոտենա Իրանին. մեկուսացված Կատարն ավելի շատ կախում կունենա Իրանի կողմից տրամադրվող օգնությունից: Սա էլ իր հերթին կուժեղացնի Իրանի լծակները տարածաշրջանում, ինչը նույնպես չի կարող բխել ԱՄՆ շահերից:
Կատարը ժամանակ առ ժամանակ ԱՄՆ-ի համար եղել է նաև տարածաշրջանում տարբեր ուժերի հետ հաղորդակցման խողովակ, ինչպես օրինակ, Աֆղանիստանում Թալիբանի: Սակայն պետք է նաև փաստենք, որ օրինակ, Համասի հետ Քաթարի ենթադրյալ կապը, Իսրայելի դաշնակից ԱՄՆ-ի հետ նախկինում հարաբերությունների վատթարացման պատճառ էր դարձել, չնայած նրան, որ կողմերին հետագայում նորից հաջողվել է վերականգնել լարված հարաբերությունները:
Ուստի, եթե համարենք, որ Կատարի ճգնաժամի հետագա խորացումն ԱՄՆ շահերի դաշտում չէ, ապա ինչպե՞ս կարելի է բացատրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի արտահայտած նման կոշտ դիրքորոշումն այս հարցում:
Առաջին, նորընտիր ԱՄՆ նախագահը, խնդիր է հետապնդում ամբողջ աշխարհին և իր դաշնակիցներին ապացուցել, որ  իր վարչակարգը հետևողական է ահաբեկչության դեմ պայքարում առ այսօր որդեգրած կոշտ դիրքորոշմանը: Այսպիսով, ԱՄՆ նախագահի նման կոշտ մեկնաբանությունները Կատարի ճգնաժամի հարցում, որոնք գլխավորապես չեն համապատասխանում վարչակարգի իրական քայլերին, միտված են համապատասխան PR ստեղծելու Թրամփի և իր թիմի համար:
Բացի այդ, եթե երկարաժամկետ կտրվածքում Կատարի մեկուսացումը չի բխում ԱՄՆ շահերից, կարճաժամկետ կտրվածքում ԱՄՆ-ը դեմ չի լինի Կատարին «բռունցք ցույց տալ», որպեսզի վերջինս այսուհետ տարածաշրջանում ԱՄՆ հակառակորդների հետ որևէ առնչություն ունենալուց առաջ երկար մտածի:
Այսպիսով, ԱՄՆ նման երկիմաստ դիրքորոշումը Կատարի հարցում պատահական չէ: Մի կողմից նա նպատակ է հետապնդում ցույց տալու Կատարի դեմ դուրս եկած իր  դաշնակիցներին, որ ԱՄՆ միասնական է նրանց հետ ահաբեկչության դեմ պայքարում, մյուս կողմից արդեն երկարաժամկետ հեռանկարում, ԱՄՆ-ն կանի ամեն ինչ չկորցնելու իր դաշնակցին՝ Կատարին:

Какова причина двусмысленности позиции США в вопросе Катара?
США в последнее время активно вовлекаются в кризисные процессы вокруг Катара. Об интересах США в этом вопросе есть различные комментарии, посколько время от времени позиция США по данному вопросу кажется противоречивой.
Например, президент США Дональд Трамп в этом вопросе держит жесткую позицию. В частности, в одном из своих комментариев он отметил: "Катар, к сожалению, на самом высоком уровне финансировал терроризм. Настало время потребовать от Катара прекратить финансирование". Одновременно госсекретарь США Рекс Тиллерсон и министр обороны США Джеймс Мэттис в данном вопросе руководствуются более мягкой позицией. Например, госсекретарь США призвал смягчить риторику и начать диалог вокруг проблемы, сообщает CNN. Кроме того, он призвал коалицию, руководимую со стороны Саудовской Аравии, смягчить блокаду Катара, отметив, что изоляция последнего вредит борьбе с террористической организацией "Исламское государство" и создает для населения Катара дефицит продовольствия, сообщает Bloomberg.
В свою очередь, официальный Пентагон после подписания военного договора с Катаром заметил, что предусмотренная договором продажа самолетов расширит военное сотрудничество между США и Катаром. Должны заметить, что согласие между двумя странами вокруг данного договора было достигнуто еще во времена администрации бывшего президента США Барака Обамы. Тем не менее, в случае необходимости нынешняя администрация США может и аннулировать данное соглашение.
А каковы могут быть возможные интересы США в вопросе решения катарского кризиса?
В данном контексте нельзя забывать, что военное сотрудничество между США и Катаром имеет долгую историю. В 1991-ом году, во время войны в Персидском заливе, Катар был союзником США. Затем США там разместили военную базу "Аль Удеид" (Аль-Адид), которая более укрепила военное сотрудничество между ними. Дальнейшее углубление катарского кризиса может заставить США отказаться от этой своей военной базы, которая для США имеет стратегическое значение в регионе.
Кроме того, если в дальнейшем катарский кризис более углубится, США в регионе могут быть вынуждены делать выбор между своими союзниками (например, между Катаром и Саудовской Аравией) – обстоятельство, которое ослабит рычаги влияния США в регионе.
С другой стороны, если США испортят отношения с Катаром, последний более сблизится с Ираном: изолированный Катар будет более зависим от предоставляемой Ираном помощи. Это, в свою очередь, усилит рычаги Ирана в регионе, что также не может исходить из интересов США.
Катар для США в регионе время от времени также был каналом связи между различными силами, например, с Талибаном в Афганистане. Однако также должны отметить, что, например, предполагаемая связь Катара с ХАМАС ранее стала причиной ухудшения отношений с союзником Израиля США, несмотря на то, что в дальнейшем сторонам вновь удалось восстановить напряженные отношения.
Следовательно, если считать, что дальнейшее углубление катарского кризиса не находится в поле интересов США, то как можно объяснить высказанную жесткую позицию в этом вопросе президента США Дональда Трампа?
Первое: новоизбранный президент США преследует задачу доказать всему миру и своим союзникам, что его администрация последовательна в руководствуемой ею до сегодняшнего дня жесткой позиции в борьбе с терроризмом. Таким образом, подобные жесткие комментарии президента США в вопросе катарского кризиса, которые главным образом не соответствуют реальным шагам администрации, направлены на создание соответствующего PR для Трампа и его команды.
Кроме того, если в долгосрочном плане изоляция Катара не исходит из интересов США, в краткосрочной перспективе США будут не против "показать кулак" Катару, чтобы последний в регионе далее стал бы долго думать перед тем, как иметь какие-либо отношения с противниками США.
Таким образом, подобная двусмысленная позиция США в вопросе Катара не является случайной. С одной стороны - преследуется цель показать, что США едины со своими союзниками в борьбе с терроризмом, а с другой стороны - уже в долгосрочной перспективе -США сделают все, чтобы не потерять своего союзника – Катар.