Ո՞րն է Կատարի հարցում ԱՄՆ որդեգրած երկիմաստ դիրքորոշման պատճառը
ԱՄՆ-ը վերջին շրջանում ակտիվ ներգրավածություն է դրսևորում Կատարի շուրջ ճգնաժամի զարգացումներում: ԱՄՆ-ի՝ այս հարցում ունեցած շահերի վերաբերյալ առկա են տարբեր մեկնաբանություններ, քանի որ ժամանակ առ ժամանակ խնդրի վերաբերյալ  ԱՄՆ որդեգրած դիրքորոշումը հակասական է թվում:
Օրինակ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այս հարցում կոշտ դիրքորոշում է ցուցաբերում: Մասնավորապես, իր մեկնաբանություններից մեկում նա նշել էր. «Կատարը, ցավոք, ամենաբարձր մակարդակով ֆինանսավորել է ահաբեկչությանը: Ժամանակն է պահանջել Կատարից դադարեցնել ֆինանսավորումը»: Մինչդեռ ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը և ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ջիմ Մաթիսն այս հարցում որդեգրել են ավելի մեղմ դիրքորոշում: Օրինակ, ԱՄՆ պետքարտուղարը կոչ է արել  մեղմել հռետորաբանությունը և խնդրի շուրջ երկխոսություն սկսել, հայտնում է CNN-ը: Բացի այդ նա կոչ է արել Սաուդյան Արաբիայի կողմից  ղեկավարվող կոալիցիային մեղմել Կատարի հանդեպ շրջափակումը՝ նշելով, որ վերջինիս մեկուսացումը վնասում է Իսլամական պետություն ահաբեկչական կազմավորման դեմ պայքարին և Կատարի բնակչության համար ստեղծում սննդի պակաս, հայտնում է Bloomberg-ը:
Պաշտոնական Պենտագոնն էլ իր հերթին, Կատարի հետ ռազմական պայմանագիր կնքելուց հետո, նկատեց, որ պայմանագրով նախատեսվող ռազմական ինքնաթիռների վաճառքը կընդլայնի ԱՄՆ-ի և Կատարի միջև ռազմական համագործակցությունը: Պետք է նկատենք, որ այս պայմանագրի շուրջ համաձայնությունը երկու երկրների միջև ձեռք է բերվել դեռևս ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակարգի ժամանակ: Այնուամենայնիվ, անհրաժեշտության դեպքում ԱՄՆ ներկայիս վարչակարգը կարող էր չեղարկել այդ համաձայնագիրը:
Իսկ որո՞նք կարող են լինել ԱՄՆ հնարավոր շահերը Կատարի ճգնաժամի լուծման հարցում:
Այս համատեքստում չպետք է մոռանալ, որ ԱՄՆ-ի և Կատարի միջև ռազմական համագործակցությունն ունի երկար տարիների պատմություն: 1991 թվականին, Ծոցի պատերազմի ժամանակ, Կատարը եղել է ԱՄՆ դաշնակիցը: Այնուհետև ԱՄՆ-ն այնտեղ տեղադրել է իր «Ալ Ուդեիդ» (Ալ-Ադիդ) ռազմաբազան, որն էլ ավելի է ամապնդել նրանց միջև ռազմական համագործակցությունը: Կատարի ճգնաժամի հետագա խորացումը կարող է ստիպել ԱՄՆ-ին հրաժարվել իր այդ ռազմաբազայից, որը ռազմավարական նշանակություն ունի տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի համար:
Բացի այդ, եթե Կատարի ճգնաժամը հետագայում էլ ավելի խորանա, ԱՄՆ-ը կարող է ստիպված լինել ընտրություն կատարել տարածաշրջանում իր դաշնակիցների միջև (ինչպես օրինակ Կատարի և Սաուդյան Արաբիայի), հանգամանք, որը կթուլացնի ԱՄՆ ազդեցության լծակները տարածաշրջանում:
Մյուս կողմից, եթե ԱՄՆ-ը փչացնի իր հարաբերությունները Կատարի հետ, վերջինս ավելի կմոտենա Իրանին. մեկուսացված Կատարն ավելի շատ կախում կունենա Իրանի կողմից տրամադրվող օգնությունից: Սա էլ իր հերթին կուժեղացնի Իրանի լծակները տարածաշրջանում, ինչը նույնպես չի կարող բխել ԱՄՆ շահերից:
Կատարը ժամանակ առ ժամանակ ԱՄՆ-ի համար եղել է նաև տարածաշրջանում տարբեր ուժերի հետ հաղորդակցման խողովակ, ինչպես օրինակ, Աֆղանիստանում Թալիբանի: Սակայն պետք է նաև փաստենք, որ օրինակ, Համասի հետ Քաթարի ենթադրյալ կապը, Իսրայելի դաշնակից ԱՄՆ-ի հետ նախկինում հարաբերությունների վատթարացման պատճառ էր դարձել, չնայած նրան, որ կողմերին հետագայում նորից հաջողվել է վերականգնել լարված հարաբերությունները:
Ուստի, եթե համարենք, որ Կատարի ճգնաժամի հետագա խորացումն ԱՄՆ շահերի դաշտում չէ, ապա ինչպե՞ս կարելի է բացատրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի արտահայտած նման կոշտ դիրքորոշումն այս հարցում:
Առաջին, նորընտիր ԱՄՆ նախագահը, խնդիր է հետապնդում ամբողջ աշխարհին և իր դաշնակիցներին ապացուցել, որ  իր վարչակարգը հետևողական է ահաբեկչության դեմ պայքարում առ այսօր որդեգրած կոշտ դիրքորոշմանը: Այսպիսով, ԱՄՆ նախագահի նման կոշտ մեկնաբանությունները Կատարի ճգնաժամի հարցում, որոնք գլխավորապես չեն համապատասխանում վարչակարգի իրական քայլերին, միտված են համապատասխան PR ստեղծելու Թրամփի և իր թիմի համար:
Բացի այդ, եթե երկարաժամկետ կտրվածքում Կատարի մեկուսացումը չի բխում ԱՄՆ շահերից, կարճաժամկետ կտրվածքում ԱՄՆ-ը դեմ չի լինի Կատարին «բռունցք ցույց տալ», որպեսզի վերջինս այսուհետ տարածաշրջանում ԱՄՆ հակառակորդների հետ որևէ առնչություն ունենալուց առաջ երկար մտածի:
Այսպիսով, ԱՄՆ նման երկիմաստ դիրքորոշումը Կատարի հարցում պատահական չէ: Մի կողմից նա նպատակ է հետապնդում ցույց տալու Կատարի դեմ դուրս եկած իր  դաշնակիցներին, որ ԱՄՆ միասնական է նրանց հետ ահաբեկչության դեմ պայքարում, մյուս կողմից արդեն երկարաժամկետ հեռանկարում, ԱՄՆ-ն կանի ամեն ինչ չկորցնելու իր դաշնակցին՝ Կատարին:

What Is Behind the US Twofold Stance on Qatar Crisis?
The US has recently been actively involved in the developments around the Qatar crisis. There are various interpretations of the US interests on the issue, as many times its stance seems to be quite contradictory.
When, for example, the US President Donald Trump takes a hard stance on the issue, particularly commenting that "the nation of Qatar has unfortunately been a funder of terrorism, and at a very high level, the time has come to call on Qatar to end its funding," as the Guardian reports, the US Secretary of State Rex Tillerson and Secretary of Defense Jim Mattis express a more softer stance. For example, Rex Tillerson called for lowering rhetoric and embarking on a dialogue, CNN reports. In addition he called on a Saudi Arabia-led coalition to ease its blockade of Qatar, saying that the cutoff is hindering the fight against Islamic State and provoking food shortages, Bloomberg reports.
The Pentagon, in its turn, after signing the warplane deal with Qatar, said that the jets sale would increase security cooperation between the US and Qatar. It should be noted that the agreement on the deal was reached back during the Obama administration; however, still if needed the US current administration could cancel the reached agreement.
What are the US possible interests in resolving the current crisis?
In this context, we should not forget that military cooperation between Qatar and the US goes back to 1991, Gulf War, where Qatar military forces acted as US allies. After which the US situated its prepositioned depots and the Al-Udeid Air Base in Qatar that further strengthened their military cooperation. The further tension of the Qatar crisis can make the US lose its military base there. which has a strategic meaning for the US in the region.
In addition, if the Qatar crisis further deepens, the US will be forced to choose between its allies in the region (such as Saudi Arabia and Qatar), which will weaken the US leverages in the region.
On the other hand, if the US deteriorates its relations with Qatar, it will bring Qatar closer to Iran, as isolated Qatar will depend more on the assistance from Iran. This in its turn will strengthen the leverages of Iran in the region, which cannot be in the interests of the US.
In addition it is said that there were times when Qatar acted as an interlocutor between America and different forces such as Taliban in Afghanistan. However, in this context it should also be noted that Qatar’s assumed connections with Hamas were also factors hindering the relations with the US, which largely supports Israel in the region.
So, if the further deepening of Qatar crisis is not largely in the interest of the US, how can one explain such a hard stance of the US President Donald Trump on the issue?
First, as a newly-elected US president, Trump needs to prove the world and his allies in the region that he is consistent in his policy in the fight against terrorism. Thus such a radical statement by Trump on the issue, which mostly contradicts his real actions, can largely be explained by Trump’s efforts to build appropriate PR for himself and his team.
Second, if in the long-term perspective, isolation and further deepening of Qatar are not largely in the interests of the US, in the short-term perspective, the US will be willing to shake its fist at Qatar for the latter to think twice when deepening its connections with the US rivals in the region, such as Iran.
Thus the US twofold role in the Qatar crisis is not by chance, because on the one hand the US needs to show its allies, who pose against Qatar, that the US is united with them in their struggle against terrorism, on the other hand in the long-term perspective it should do everything not lose one of his allies in the region - Qatar.