Տնտեսական ցուցանիշները զուսպ լավատեսության տեղիք են տալիս. Եվրասիական փորձագիտական ակումբ
2017թ առաջին հինգ ամիսների տնտեսական զարգացման ցուցանիշների ուսումնասիրությունը զուսպ լավատեսության տեղիք է տալիս, բայց դեռ շատ անելիք կա:
Եվրասիական փորձագիտական ակումբը գնահատել է 2017թ առաջին հինգ ամիսների ընթացքում ՀՀ տնտեսական զարգացման հիմնական միտումներն ու ցուցանիշները և հետազոտության արդյունքները ներկայացրել է մամուլին: Մասնավորապես, հուլիսի 15-ին «Արմենպրես» մամուլի ակումբում ասուլիսով հանդես են եկել Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը, տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանը և տնտեսական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թևիկյանը:
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ ընդհանուր տնտեսական իրավիճակին՝ Արամ Սաֆարյանն ասել է. «2017թ առաջին 5 ամիսների ցուցանիշները ցույց են տալիս, որ մեր երկրները գտնվում են վերելքի ճանապարհին»: Նա նշել է, որ առկա իրավիճակը ցույց է տալիս, որ Հայաստանը հնարավորություն ունի տարին ավարտել դրական ցուցանիշներով, ինչը զարգացման նոր հնարավորություններ է բացում: Սաֆարյանի խոսքերով, Հայաստանը կարող է գրանցել 3.4 տոկոս տնտեսական աճ:
Տնտեսության զարգացման մասին խոսելիս, նա հատկապես կարևորել է պատրաստի արտադրանքի արտահանման հնարավորությունները, ինչպես նաև զբոսաշրջության նկատվող աճը: «Այս տարի զբոսաշրջության իրական աճ է արձանագրվել: Միայն ՌԴ-ից ՀՀ զբոսաշրջիկների հոսքը աճել է 25 տոկոսով: Դա հնարավորություն է տալիս Հայաստանն իսկական զբոսաշրջության կենտրոն դարձնել»,- նշել է Սաֆարյանը: Միաժամանակ, արձանագրվել է, որ իրական առաջընթաց չի գրանցվում գյուղատնտեսության և շինարարության ոլորտներում:
Փորձագետներն ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է հատուկ ուշադրություն դարձնել ներդրումների ներգրավմանը: «Ներդրումային մթնոլորտը փոխելու համար պետք է պահպանվի քաղաքացիական համերաշխության մթնոլորտը, որն ապահովել են, և ակտիվ համագործակցություն ծավալվի մասնավոր սեկտորի հետ՝ ներդրումների ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ: Այստեղ դեռ շատ անելիք կա»,- ասել է Սաֆարյանը:
Բանախոսը նշել է, որ սպասումների դրական ֆոնի ներքո մեծ կարևորություն են ստանում մանրուքները: Ցանկալի ցուցանիշներին հասնելու, ներդրումների աճ ունենալու համար կարևոր է, թե ինչպես կաշխատեն մաքսային, հարկային մարմիները, ինչպես կբանակցեն քաղաքական գործիչները և վարկային ինչպիսի պայմաններ կառաջարկվեն տնտեսվարող սուբյեկտներին:
Աշոտ Թավադյանը ևս ընդգծել է, որ «սատանան մանրուքների մեջ է նստած»: Նա նշել է, որ Հայաստանի տնտեսությունը փոքր է, և ուղին պատրաստի արտադրանքի արտահանումն է: Նրա խոսքերով, արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2017թ հունվար-մայիս ամիսներին ավելացել է 23.1 %-ով, ընդ որում, արտահանման ծավալն աճել է 20.9 %-ով, իսկ ներմուծման ծավալը՝ 24.4: «Դա պայմանավորված է երեք հիմնական գործոններով՝ 2015թ անորոշության վերացում, ռուբլու կայունացում և կառավարության իրականացրած հարկային բարեփոխումներ»,- ասել է Թավադյանը:
Միևնույն ժամանակ, Թավադյանն ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ անդամակցությունից բխող բոլոր հնարավորությունները չեն օգտագործվում: Դա պայմանավորված է ԵԱՏՄ-ում հարկա-բյուջետային քաղաքականության թույլ կոորդինացիայով, անդամ երկրների տնտեսությունը կարգավորող մակրոտնտեսական ցուցանիշների մեծ տարբերությամբ, ինչպես նաև թափանցիկության պակասով, որը  կառուպցիայի բավական բարձր մակարդակի հետևանք է:
Աշոտ Թևիկյանն, իր հերթին, նշել է, որ 2017թ հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանում գրանցվել է 6.4 տոկոս տնտեսական ակտիվություն, իսկ մայիսը նշանավորվել է տնտեսական ակտիվության աճի արագացված տեմպերով՝ 8.9 տոկոս: «Սա ամենաբարձր մակարդակն է 2013թ հունվարից»,- ընդգծել է Թևիկյանը: Դրանում հատկապես մեծ է արդյունաբերական արտադրանքի մասնաբաժինը, առևտրաշրջանառությունը և ծառայությունների ոլորտը: Գրանցվել է նաև տրանսֆերտների աճ՝ 41.5 տոկոսով: Երկրորդ կիսամյակում նույնպես տնտեսագետները կանխատեսում են տրանսֆերտների դրական դինամիկա: Թևիկյանն արձանագրել է, որ սա դրական ցուցանիշներ են, և հիմք են ստեղծում, որ 2018-ին սկսվի կառավարության կողմից ակնկալվող տնտեսության զարգացման փուլը:
Այս կապակցությամբ Արամ Սաֆարյանն ընդգծել է. «Ես կարծում եմ, որ 2017թ-ին մեր երկիրն ունենալու է այնպիսի զարգացման հնարավորություն, որ 2018-ից իր առջև սոցիալ-տնտեսական լուրջ խնդիրներ դնի»:
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից նման հետազոտությունների անցկացումն ու հրապարակումն ամենամյա բնույթ է կրում: Սա նման ներկայացված երրորդ հետազոտությունն է: Եվս մի զեկույց ներկայացվելու է օգոստոս ամսին, որում կարտացոլվեն ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունից Հայաստանի համար առկա հնարավոր ակնկալիքները:

ЕАЭС: экономические показатели дают почву для умеренного оптимизма
Экономические показатели первых пяти месяцев 2017 года в ЕАЭС дают почву для умеренного оптимизма, но еще многое нужно сделать. Евразийский экспертный клуб оценил основные тенденции и экономические показатели первых пяти месяцев 2017 года в ЕАЭС и презентовал результаты исследования прессе. 15-ого июля состоялась совместная пресс-конференция координатора Евразийского экспертного клуба, председателя НПО "Интеграция и развитие" Арама Сафаряна, доктора экономических наук, профессора, члена Евразийского экспертного клуба Ашота Тавадяна и кандидата экономических наук, доцента, члена Евразийского экспертного клуба Ашота Тевикяна.
Обращаясь к экономической ситуации в ЕАЭС, Арам Сафарян отметил: "Показатели первых пяти месяцев показывают, что наши страны находятся на пути подъема". Он отметил, что нынешняя ситуация показывает, что Армения имеет возможность закончить год с положительными показателями, что открывает новые возможности. По словам Сафаряна, Армения может достигнуть 3.4-процентного экономического роста.
Говоря об экономическом развитии, он придал особое значение возможностям экспорта готовой продукции, а также намечающемуся росту туристического потока. "В этом году был отмечен реальный рост туристического потока. Только из России поток туристов вырос на 25 процентов. Это создает возможности, чтобы Армения стала настоящим туристическим центром", - отметил Сафарян. Одновременно было подчеркнуто, что в сферах агропромышленного комплекса и строительства прогресса отмечено не было.
Эксперты подчеркнули, что необходимо особое внимание уделить притоку инвестиций. "Для изменения инвестиционной атмосферы необходимо сохранить ныне достигнутую атмосферу гражданской солидарности и активно развивать сотрудничество с частным сектором - для снижения инвестиционных рисков. Здесь еще многое предстоит сделать", - сказал Сафарян.
Он отметил, что на фоне положительных ожиданий особое значение приобретают детали. Для достижения желанных показателей, для привлечения инвестиций важно, как будут работать таможенная, налоговая служба, как будут вести переговоры политические деятели и какие будут предлагаться кредитные условия бизнесу.
Ашот Тавадян также согласился, что "черт сидит в деталях". Он отметил, что экономика Армении маленькая, и наш путь - в экспорте готовой продукции. По его словам, объем внешнего товарооборота за январь-май 2017 года вырос на 23.1%, при этом объемы экспорта выросли на 20.9%, а объемы импорта на 24.4%. "Это обусловлено тремя основными факторами: преодоление неопределенности 2015 года, стабилизация рубля и осуществленные правительством реформы в сфере налогообложения", - сказал Тавадян.
В то же время Тавадян подчеркнул, что используются не все возможности, которые предоставляет членство в ЕАЭС. Это связано со слабой координацией бюджетно-налоговой политики, большой разницей макроэкономических показателей, регулирующих экономики членов Союза, и низким уровнем прозрачности, который является следствием высокого уровня коррупции.
Ашот Тевикян в свою очередь отметил, что за январь-май 2017 года в Армении был зафиксирован 6.4-процентный уровень экономической активности, а май ознаменовался ускоренным темпом экономической активности – 8.9%. "Это самый высокий уровень с 2013 года", - подчеркнул Тевикян. Особенно большая доля этого показателя выпадает на промышленность, торговлю и сферу услуг. Рост трансфертов достиг 41.5 %. Во второй половине года экономисты также ожидают положительную динамику роста трансфертов. Тевикян отметил, что это положительные показатели, и они создают базу, чтобы с 2018 года начался прогнозируемый правительством этап развития.
В связи с этим Арам Сафарян подчеркнул: "Я думаю, что в 2017 году наша страна достигнет таких возможностей экономического развития, что в 2018 году сможет ставить перед собой серьезные социально-экономические задачи".
Отметим: Евразийский экспертный клуб ежегодно разрабатывает и публикует подобные доклады. Это уже третье такое исследование. Еще один доклад будет опубликован в августе, в нем будут отражены основные перспективы Армении в ЕАЭС.