Արցախի օմբուդսմեն. «Նախագահի ընտրությունը Սահմանադրության կյանքի կոչումն է»
Արցախի նախագահական ընտրությունն առաջին քայլն է պետական իշխանության նոր նորմերի ձևավորման ճանապարհին: «Sputnik Armenia»-ի հաղորդմամբ, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Դա առաջին գործընթացն է, որը 2017 թվականին ընդունված Սահմանադրության արդյունքը դարձավ։ Այդ քայլը Սահմանադրության իրագործումն է, ոչ ավելին», - ասել է Մելիքյանը։
Ինչ վերաբարում է ժամանակավոր նախագահի ընտրությանը ոչ թե համընդհանուր քվեարկությամբ, այլ Խորհրդարանի նիստով, նրա կարծիքով՝ դրանում ոչ մի զարմանալի բան չկա։ «Այդ քայլն ընտրել է հենց ժողովուրդը 2017 թվականի փետրվարին` մասնակցելով հանրաքվեի», - նշեց մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Արցախի նախագահի պաշտոնի համար երկու թեկնածու է առաջադրվել. Արցախի ներկա նախագահ Բակո Սահակյանը և «Շարժում - 88» Արցախի ԱԺ խմբակցության ղեկավար Էդուարդ Աղաբեկյանը։
Այսօր՝ հուլիսի 19-ին, Ստեփանակերտում կընտրեն նախագահին։ Հրավիրվել է Խորհրդարանի հատուկ նիստ, որի ընթացքում, առաջին հերթին, կներկայացվեն թեկնածուները, հետո կսկսվեն ընտրությունները։ Արցախի նորընտիր նախագահի անունը հայտնի կդառնա օրվա ավարտին։ Նա կպաշտոնավարի մինչև 2020 թվականը։

Artsakh Ombudsman: "Presidential Election is the Implementation of the Constitution"
The presidential election in Artsakh is the first step towards the formation of new norms of the state power. Such statement was made by the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh Ruben Melikyan, "Sputnik Armenia" reports.
"It is the first process that has been the result of the Constitution adopted in 2017. This step is the implementation of the Constitution, no more," Melikyan said.
In his opinion, there is nothing surprising that the election of a temporary president is held not by universal voting, but by the Parliament. "This step was chosen by the people who took part in a referendum in February 2017," said the Human Rights Defender.
Two presidential candidates are nominated for Artsakh President's post: Current President of Artsakh Bako Sahakyan and head of the "Movement - 88" parliamentary faction Eduard Aghabekyan.
Today, July 19, the president will be elected in Stepanakert. The special session of the Parliament has been convened, during which the candidates  will be first presented and then will start the elections. The name of the newly elected president of Artsakh will be announced at the end of the day. He will rule until 2020.