ԱՄՆ փոխում է ԵՄ-ում իր դաշնակիցներին
ԱՄՆ-ԵՄ հարաբերություններում հետաքրքիր զարգացումներ են տեղի ունենում: Եթե ԱՄՆ նախկին վարչակարգի դեպքում ԱՄՆ-ԵՄ հարաբերությունները զարգանում էր գլխավորապես պաշտոնական Բրյուսելի, և ԵՄ հիմնական դերակատարներ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, ինչպես նաև ԱՄՆ հիմնական դաշնակից Միացյալ Թագավորության միջև (որը պատրաստվում է դուրս գալ ԵՄ-ից), ապա այսօր ԱՄՆ-ը փոխում է ԵՄ-ի հետ համագործակցության տրամաբանությունն՝ շեշտը դնելով Արևելյան Եվրոպայի երկրների վրա: Պատահական չէ, որ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը վերջերս մասնակցեց  «Երեք ծովերի ձևաչափում» երկրների (Լեհաստանը, Հունգարիան, Չեխիան, Սլովակիան, Ռումինիան, Բուլղարիան, Լիտվան, Էստոնիան, Լատվիան, Խորվաթիան, Սլովենիան, Ավստրիան) առաջնորդների հետ հանդիպմանը (նախագահի մակարդակով ԱՄՆ մասնակցությունը այս ձևաչափին առաջինն էր), իսկ ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսն այցելեց Էստոնիա, Վրաստան և Մոնտենեգրո՝ Էստոնիայում հանդիպում ունենալով նաև Լատվայի և Լիտվայի նախագահների հետ: Այս համատեքստում պատահական չէ նաև այն, որ Թրամփի պաշտոնավարումից ի վեր ԱՄՆ-ը մեծացնում է իր ռազմական ներկայությունն Արևելյան Եվրոպայի երկրներում:
ԵՄ հանդեպ ԱՄՆ քաղաքականության նման փոփոխությունը պետք է բացատրել մի շարք գործոններով, որոնց շարքում գլխավորապես կարելի է առանձնացնել երկուսը:
Առաջին, ՌԴ-ին այսպես կոչված «առևտրային պատերազմ» հայտարարելով՝ ԱՄՆ-ը սկսում է Եվրոպայում մրցակցել ՌԴ էներգետիկ ռեսուրսների մենաշնորհի դեմ, ինչ մասին ԱՄՆ փոխնախագահը բացահայտ հայտարարեց իր վերը նշված վերջին շրջագայության ժամանակ: ԱՄՆ նման քաղաքականությունը եթե դուր չի գալիս, օրինակ, ԵՄ այնպիսի երկրներին, ինչպիսին են Գերմանիան և Ավստրիան, որոնց գործարար շրջանակներն ՌԴ-ի հետ արդեն ունեն այս ոլորտում կնքած պայմանագրեր, այն բխում է Արևելյան Եվրոպայի մի շարք երկրների  քաղաքական շահերից, ովքեր ցանկանում են ազատվել ՌԴ-ից ունեցած իրենց էներգետիկ կախումից:
Երկրորդ, պաշտոնավարումից ի վեր ՆԱՏՕ համագործակցության ձևաչափում Թրամփն առաջ է տարել այն թեզը, որ ՆԱՏՕ անդամ յուրաքանչյուր երկիր պետք է կազմակերպության ներսում ունենա իր ֆինանսական ներդրումը սեփական անվտանգության ապահովման հարցում: Եթե այս թեզն ընկալելի չէ կենտրոնական Եվրոպայի երկրների համար, ովքեր չեն զգում անմիջական սպառնալիք իրենց սահմաններին, ապա այն բավականին ընկալելի է Արևելյան Եվրոպայի ՆԱՏՕ անդամ երկրների համար, հատկապես նրանց համար, ովքեր ՌԴ հետ ունեն ընդհանուր սահման:
Այս երկու հիմնական գործոններով է թերևս բացատրում ԱՄՆ քաղաքականության նման նյուանսային փոփոխությունը ԵՄ նկատմամբ, ինչն, անկասկած, հետագայում կշարունակի ԱՄՆ-ի և պաշտոնական Բրյուսելի, ինչպես նաև մի շարք ԵՄ երկրների (ինչպես օրինակ, Գերմանիա, Ավստրիա) հետ հակասությունների պատճառ մնալ:

США меняют своих союзников в ЕС
В отношениях США-ЕС наблюдаются интересные процессы. Если в случае предыдущей администрации США отношения США-ЕС в основном развивались между официальным Брюсселем и основными акторами ЕС – Германией, Францией, как и основным союзником США - Соединенным Королевством (которое готовится выйти из ЕС), то сегодня США в отношениях с ЕС меняет логику сотрудничества, ставя акцент на страны Восточной Европы. Не случайно, что президент США Трамп недавно участвовал на встрече лидеров стран – "В формате трех морей" (Польша, Венгрия, Чехия, Словакия, Румыния, Болгария, Литва, Эстония, Латвия, Хорватия, Словения, Австрия). Впервые США приняли участие в этом формате на уровне президента, а вице-президент США Майкл Пенс посетил Эстонию, Грузию и Монтенегро, имея в Эстонии встречи с президентами Латвии и Литвы. В данном контексте не является случайным и то, что с начала президенства Трампа США увеличивают свое военное присутствие в странах Восточной Европы.
Подобное изменение политики США по отношению к ЕС необходимо объяснить рядом факторов, среди которых можно выделить два основных.
Первый фактор. Объявив т.н. "торговую войну" РФ, США начинают конкурировать против монополии энергетических ресурсов РФ, что вице-президент США ясно дал понять во время своего последнего турне. Если подобная политика США, например, не нравится таким странам ЕС, каковыми являются Германия и Австрия, деловые круги которых уже имеют заключенные с РФ договора в данной области, то она исходит из политических интересов ряда стран Восточной Европы, которые желают избавиться от имеющейся у них энергетической зависимости от РФ.
Второй фактор. С начала вступления в должность в формате сотрудничества США с НАТО Трамп продвигал тот тезис, согласно которому любая страна-член НАТО внутри организации должна иметь свой финансовый вклад в вопросе обеспечения собственной безопасности. Если этот тезис непонятен для стран Центральной Европы, которые не чувствуют непосредственной угрозы своим границам, то он достаточно понятен для стран Восточной Европы-членов НАТО, особенно для тех, кто имеет общую с РФ границу.
Вероятно, эти два основных фактора объясняют подобное - на уровне нюансов - изменение политики США в отношении к ЕС, что, несомненно, в будущем продолжит оставаться причиной противоречий между США и официальным Брюсселем, как и рядом стран ЕС (каковыми, например, являются Германия, Австрия).