Լավրով. ՌԴ-ն կողմ է հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը
Ռուսաստանը և Թաիլանդն աջակցում են ՄԱԿ կանոնադրության հիման վրա առկա հակամարտությունների և ճգնաժամերի կարգավորման խաղաղ ուղիները: Այս մասին, ինչպես հայտնում է SputnikNews-ը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Ռուսաստանը և Թաիլանդն աջակցում են տարածաշրջանային խնդիրների կարգավորման գործընթացներում ՄԱԿ-ի կենտրոնական դերը, ինչպես նաև ՄԱԿ կանոնադրության հիման վրա առկա հակամարտությունների և ճգնաժամերի կարգավորման խաղաղ ուղիները», - ասել է նա Թաիլանդի ԱԳ նախարար Դոն Պրամաթվինայի հետ հանդիպումից հետո:
ՌԴ ԱԳ նախարարը տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանը և Թաիլանդը բանակցությունների ընթացքում «հայտնել են միջազգային հանրության առջև ծառացած առանցքային խնդիրների շուրջ մոտեցումների ընդհանրության մասին»:
Թաիլանդի ԱԳ նախարարն իր հերթին հայտնել է, որ բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է նաև ԿԺԴՀ շուրջ ստեղծված իրավիճակը:

Лавров: Россия поддерживает мирные пути разрешения конфликтов
Россия и Таиланд поддерживают мирные пути урегулирования существующих конфликтов и кризисов на основе устава ООН. Об этом, как передает РИА Новости, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
"Россия и Таиланд поддерживают центральную роль ООН в урегулировании региональных проблем, поддерживают мирные пути урегулирования конфликтов и кризисов на основе устава ООН", - сказал он по итогам переговоров с главой МИД Таиланда Доном Праматвинаем.
Глава МИД РФ сообщил, что Россия и Таиланд в ходе переговоров "констатировали близость или совпадение подходов по ключевым проблемам, которые стоят на повестке дня мирового сообщества".
Со своей стороны, глава МИД Таиланда сообщил, что в ходе переговоров обсуждалась ситуация вокруг КНДР.