Լավրով. ՌԴ-ն կողմ է հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը
Ռուսաստանը և Թաիլանդն աջակցում են ՄԱԿ կանոնադրության հիման վրա առկա հակամարտությունների և ճգնաժամերի կարգավորման խաղաղ ուղիները: Այս մասին, ինչպես հայտնում է SputnikNews-ը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Ռուսաստանը և Թաիլանդն աջակցում են տարածաշրջանային խնդիրների կարգավորման գործընթացներում ՄԱԿ-ի կենտրոնական դերը, ինչպես նաև ՄԱԿ կանոնադրության հիման վրա առկա հակամարտությունների և ճգնաժամերի կարգավորման խաղաղ ուղիները», - ասել է նա Թաիլանդի ԱԳ նախարար Դոն Պրամաթվինայի հետ հանդիպումից հետո:
ՌԴ ԱԳ նախարարը տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանը և Թաիլանդը բանակցությունների ընթացքում «հայտնել են միջազգային հանրության առջև ծառացած առանցքային խնդիրների շուրջ մոտեցումների ընդհանրության մասին»:
Թաիլանդի ԱԳ նախարարն իր հերթին հայտնել է, որ բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է նաև ԿԺԴՀ շուրջ ստեղծված իրավիճակը:

Moscow and Bangkok agreed that the United Nations should play a central role in facilitating the peaceful ending of ongoing conflicts, the Russian Foreign Minister said, SputnikNews reports.
"Russia and Thailand support UN’s central role in solving regional problems, and back peaceful ways of settling conflicts and crises based on the UN Charter," Sergei Lavrov said in Bangkok.
Minister Lavrov added that during his talks with Thailand’s Foreign Minister Don Pramudwina they noted that their stances on key international problems were either close or marching.
In turn, Minister Pramudwina said they had discussed the situation in North Korea, which has been recently slapped with new economic sanctions by the United Nations over non-compliance with demands to stop its controversial ballistic missile and nuclear weapons programs.