Հյուսիսային Կորեան ԱՄՆ-ին խոստացել է «մեծ ցավ ու տառապանք»՝ նոր պատժամիջոցների սահմանման դեպքում
Փհենյանում կարծում է, որ ԱՄՆ-ի կողմից պատժամիջոցներն ու ճնշումը մտնում են «միանգամայն անխոհեմ փուլ» և նախազգուշացնում են Վաշինգտոնին, որ երկիրը պատրաստ է աննախադեպ միջոցառումներ ձեռնարկել: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է РИА Новости-ին, ասվում է Հյուսիսային Կորեայի ԱԳՆ տարածած հայտարարությունում:
Հայտարարությունում ընդգծվում է, որ «գերհզոր ջերմամիջուկային զենքը» մշակվել է որպես ԱՄՆ-ի կողմից աճող թշնամական գործողությունների ու միջուկային սպառնալիքի զսպման և Կորեական թերակղզում միջուկային պատերազմը կանխելու համար:
«Ապագա միջոցառումները, որոնք կձեռնարկի Հյուսիսային Կորեան, կտանեն ԱՄՆ-ի համար այնպիսի մեծ ցավի ու տառապանքի, որոնց միջով նա չի անցել իր ողջ պատմության ընթացքում», - ասվում է հայտարարությունում։
Հիշեցնենք, ԱՄՆ-ը երկուշաբթի մտադիր է ՄԱԿ ԱԽ-ում քվեարկության դնել Հյուսիսային Կորեայի հանդեպ պատժամիջոցնեի բանաձևի նախագիծ։

КНДР пригрозила США "величайшей болью" в случае принятия новых санкций
Пхеньян полагает, что санкции и давление со стороны США входят в "крайне безрассудную фазу", и предупреждает, что страна готова к беспрецедентным мерам. Об этом, как передает РИА Новости, говорится в заявлении МИД Северной Кореи, опубликованном на сайте Центрального телеграфного агентства.
МИД заявил, что "супермощное термоядерное оружие" было разработано для сдерживания возрастающих враждебных действий со стороны США и предотвращения ядерной войны на Корейском полуострове.
"Будущие меры, которые предпримет КНДР, повлекут за собой такие великие боль и страдания для Соединенных Штатов, через которые они не проходили за свою историю", — говорится в сообщении.
В ответ на это США планируют вынести на голосование Совета Безопасности ООН проект резолюции по санкциям в отношении Северной Кореи.