Արցախի կարգավիճակն այսօրվանից ցածր չի լինելու
Ցանկացած կարգավորման տարբերակի պարագայում Արցախի կարգավիճակը ցածր չի լինելու այսօրվանից: Սա, թերևս ՄԱԿ ԳԱ-ում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթի կարևորագույն շեշտադրումներից մեկն էր:
Ապրիլյան պատերազմից հետո բանակցային գործընթացը մտավ փակուղի, և այսօր միջնորդները ջանքեր են գործադրում այն վերականգնելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ ՄԱԿ ԳԱ շրջանակներում նախատեսվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպում՝ կոչված նախագահների հանդիպում կազմակերպելուն: Այս համատեքստում ՀՀ նախագահի ելույթի մի քանի դրույթներ բավական ուշագրավ են:
Նախագահն իր ելույթում ամրագրեց, որ Ղարաբաղյան հիմնախնդիրն, առաջին հերթին, մարդու իրավունքների հարց է և պետք է լուծվի մարդու հիմնարար իրավունքների հարգման, այն է՝ ինքնորոշման իրավունքի իրացման և Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորման հիման վրա, մյուս բոլոր խնդիրները ածանցյալ և երկրորդական են: Դրանով Հայաստանը հստակ սահմանեց, որ այս երկու կարևորագույն հարցերում զիջումների մասին խոսք լինել չի կարող: Արցախի ժողովուրդն ինքն է որոշելու իր ապագան, և կարգավիճակն այսօրվանից ցածր լինել չի կարող:
Մյուս կարևոր շեշտադրումն այն էր, որ Արցախի ճանաչված չլինելը չի խանգարելու Արցախի զարգացմանն ու արցախցիների իրավունքների պաշտապանությունը: Այս դրույթը նոր չէ, բայց ներկայիս բանակցությունների համատեքստում լրացուցիչ նշանակություն է ստանում: Փաստացի, դրանով ՀՀ նախագահը ցույց է տալիս, որ ներկայիս բռնապետական, սեփական երիտասարդությանը հայատյացության հոգով դաստիարակող Ադրբեջանի հետ հիմնախնդրի կարգավորման մասին խոսելն անհեռանկարային է: Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղ կարգավորմանը, բայց մոտալուտ կարգավորման հույս չունի և շարունակելու է պայքարել Արցախի միջազգային մեկուսացման դեմ:
Այսպիսով, բանակցությունների հնարավոր վերսկսման նախաշեմին, ՀՀ նախագահն ամրագրում է Հայաստանի համար կարևորագույն սկզբունքները՝ կանխելու Ադրբեջանի հետագա շահարկումները, նախապայմաններն ու դիվանագիտական կեղծ հաղթանակների մասին հայտարարությունները:

Статус Арцаха не будет ниже сегодняшнего
При любом варианте урегулирования карабахского конфликта статус Арцаха не будет ниже сегодняшнего. Это, можно сказать, было самым важным сигналом выступления президента Армении Сержа Саргсяна во время 72-ого заседания Генеральной Ассамблеи ООН.
После апрельской войны переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта зашел в тупик, и сегодня посредники прикладывают усилия для его восстановления - в том числе в рамках Генассамблеи ООН назначена встреча глав МИД Армении и Азербайджана, призванная организовать встречу президентов. В этом контексте несколько сигналов, содержащихся в выступлении президента Армении, представляют особый интерес.
Серж Саргсян в своем выступлении подчеркнул, что карабахская проблема, в первую очередь, касается прав человека и должна быть урегулирована с уважением основных прав человека, в том числе права на самоопределение и обеспечение безопасности арцахцев. Все остальные вопросы второстепенны и производны. Этим Армения четко обозначила те основные два вопроса, об уступках по которым не может быть и речи. Народ Арцаха сам будет определять свое будущее, и статус Арцаха не может быть ниже сегодняшнего.
Другой важный акцент выступления был сделан на то, что непризнанность Арцаха не должна препятствовать развитию страны и защите прав арцахцев. Об этом всегда говорится, но это заявление в контексте нынешнего этапа переговорного процесса получает дополнительное значение. Фактически, так президент Армении показывает, что бесперспективно говорить об урегулировании конфликта с нынешним авторитарным режимом Азербайджана, воспитывающим свою молодежь в духе ксенофобии. Армения остается верной мирному урегулировнию конфликта и будет продолжать бороться против международной изоляции Арцаха.
Таким образом, накануне возможного возобновления переговоров президент Армении зафиксировал основные для Армении принципы, чтобы предотвратить дальнейшие манипуляции, предусловия со стороны Азербайджана и заявления о дипломатических псевдопобедах.