ԱՄՆ-ն կտրականապես դեմ է Իրաքյան Քրդստանի հանրաքվեին
ԱՄՆ-ն կտրականապես դեմ է հանդես գալիս Իրաքյան Քրդստանում հաջորդ շաբաթ կայանալիք հանրաքվեին` կոչ անելով բանակցություններ սկսել Իրաքի ֆեդերալ կառավարության հետ: «РИА Новости»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է ԱՄՆ Պետդեպը:
«ԱՄՆ-ն կտրականապես դեմ է հանդես գալիս Իրաքյան Քրդստանում սեպտեմբերի 25-ին նախատեսվող հանրաքվեին: Իրաքի բոլոր հարևան երկրները և գրեթե ողջ միջազգային հանրությունը ևս դեմ են հանդես գալիս», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ն «իրաքյան քրեդերի առաջնորդներին կոչ է անում այլընտրանք ընդունել, այն է`ԱՄՆ-ի, ՄԱԿ-ի և այլ գործընկերների միջնորդությամբ լուրջ երկխոսություն սկսել Իրաքի կենտրոնական կառավարության հետ մտավախություն առաջացնող բոլոր հարցերի, այդ թվում Բաղդադի և Էրբիլի հարաբերությունների վերաբերյալ»:
Պետդեպում հայտարարել են, որ հանրաքվեի անցկացման պարագայում ֆեդերալ կառավարության և Իրաքյան Քրդստանի իշխանությունների միջև բանակցությունները «քիչ հավանական» կդառնան:

США категорически против референдума в Иракском Курдистане
США выступают категорически против референдума в Иракском Курдистане и призывают к диалогу с федеральным правительством Ирака. Как передает "РИА Новости", об этом заявил госдепартамент.
"США выступают категорически против референдума о независимости, запланированного правительством Иракского Курдистана на 25 сентября. Все соседи Ирака и почти все мировое сообщество также выступают против него", - говорится в сообщении.
Отмечается, что США "призывают лидеров иракских курдов принять альтернативный вариант - серьезный диалог с центральным правительством Ирака при посредничестве США, ООН и других партнеров, по всем вызывающим опасения вопросам, включая отношения между Багдадом и Эрбилем".
Как заявили в госдепе, в случае проведения референдума переговоры между федеральным правительством и властями Иракского Курдистана "будут маловероятными".