ԱՄՆ-ն կտրականապես դեմ է Իրաքյան Քրդստանի հանրաքվեին
ԱՄՆ-ն կտրականապես դեմ է հանդես գալիս Իրաքյան Քրդստանում հաջորդ շաբաթ կայանալիք հանրաքվեին` կոչ անելով բանակցություններ սկսել Իրաքի ֆեդերալ կառավարության հետ: «РИА Новости»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է ԱՄՆ Պետդեպը:
«ԱՄՆ-ն կտրականապես դեմ է հանդես գալիս Իրաքյան Քրդստանում սեպտեմբերի 25-ին նախատեսվող հանրաքվեին: Իրաքի բոլոր հարևան երկրները և գրեթե ողջ միջազգային հանրությունը ևս դեմ են հանդես գալիս», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ն «իրաքյան քրեդերի առաջնորդներին կոչ է անում այլընտրանք ընդունել, այն է`ԱՄՆ-ի, ՄԱԿ-ի և այլ գործընկերների միջնորդությամբ լուրջ երկխոսություն սկսել Իրաքի կենտրոնական կառավարության հետ մտավախություն առաջացնող բոլոր հարցերի, այդ թվում Բաղդադի և Էրբիլի հարաբերությունների վերաբերյալ»:
Պետդեպում հայտարարել են, որ հանրաքվեի անցկացման պարագայում ֆեդերալ կառավարության և Իրաքյան Քրդստանի իշխանությունների միջև բանակցությունները «քիչ հավանական» կդառնան:

US Department of State spokeswoman Heather Nauert issued a stern statement, urging the Iraqi Kurdistan regional government not to hold a vote for their independence, RT reports.
"The United States strongly opposes the Iraqi Kurdistan Regional Government’s referendum on independence, planned for September 25," Nauert said. "All of Iraq’s neighbors, and virtually the entire international community, also oppose this referendum."
Instead, Nauert urged Kurdish leaders to "accept the alternative" of engaging in negotiations with Baghdad, which would be facilitated by the US, the United Nations (UN) and other partners. She warned that if the referendum is held as planned, "it is highly unlikely that there will be negotiations with Baghdad" and the offer of international support during negotiations would be "foreclosed."