Մերկելի հաջողության երեք գործոնները. հետադարձ հայացք Բունդեսթագի ընտրություններին
Բունդեսթագի ընտրություններն իրենց վրա հրավիրեցին միջազգային բավական լայն ուշադրություն, ինչն առաջին հերթին կապված է ԵՄ-ում և ընդհանրապես աշխարհում Գերմանիայի դերակատարմամբ: Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող 30-ից ավել կուսակցությունների նախընտրական շեմը կարողացավ հաղթահարել միայն 5 կուսակցություն:
Դեռ նախընտրական շրջանում պարզ էր, որ հիմնական պայքարը պետք է ընթանա Քրիստոնյա-
Չնայած ոչ ցանկալի արդյունքով, այնուամենայնիվ ՔԴՄ-ՔՍՄ-ին հաջողվեց ստանալ հարաբերական մեծամասնություն և կոալիցիա ձևավորելու հնարավորություն, իսկ Անգելա Մերկելին՝ ևս մեկ անգամ դառնալ Գերմանիայի կանցլեր: Ի դեպ, 63-ամյա Մերկելը կլինի Գերմանիայի պատմության մեջ 3-րդ կանցլերը (Կոնրադ Ադենաուերից և Հելմուտ Կոլից հետո), ով կպաշտոնավարի 4-րդ անգամ՝ մինչև 2021թ: Հատկանշական է, որ եթե աշխարհի ցանկացած երկրի ղեկավարի երկար պաշտոնավարումը եվրոպական քաղաքական շրջանակների կողմից դիտարկվում է «ժողովրդավարության ոգուն» ոչ այդքան համահունչ, Մերկելի՝ 4-րդ պաշտոնավարման ժամկետը նման քննարկումների առիթ չդարձավ:
Մերկելի նման հաջողությունը թերևս ունի իր օբյեկտիվ հիմքերը: Չնայած 2015թ-ին նա հայտարարեց ներգաղթյալների համար «բաց դռների» քաղաքականության մասին, ինչը զգալի հարված հասցրեց նրա քաղաքական հեղինակությանը, այնուամենայնիվ միգրացիոն հոսքերի կրճատումը և միգրացիոն քաղաքականությունում որոշակի խստացումները Մերկելին օգնեցին համեմատաբար վերականգնել իր դիրքերը:
Մերկելի հաղթանակի մեջ, որքան էլ տարօրինակ է, իր ներդրումն է ունեցել նաև «Թրամփի գործոնը»: ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում նման «անկանխատեսելի» անձի ընտրությունը և հնարավոր հետևանքների հետ կապված մտավախությունը Եվրոպայում և հենց Գերմանիայում մարդկանց ստիպեցին նորովի վերարժևորել Գերմանիայի դերակատարումը միջազգային հարաբերություններում: Իրավիճակի վրա իր ազդեցությունն է թողնում նաև ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթացը, որը որոշակի մարտահրավերներ է պարունակում ԵՄ անդամ յուրաքանչյուր երկրի համար: Նման պայմաններում հասարակ գերմանացիների համար առավել կարևորվեց կայունության խնդիրը, որը ավելի լավ, քան երեք ժամկետ պաշտոնավարած և Եվրոպայի առաջնորդի համբավ ունեցող Մերկելը, հազիվ թե կարողանա ապահովել:
Անգելա Մերկելի հաջողության երրորդ գործոնը այն իրավիճակն էր, որում գտնվում էր հիմնական մրցակիցը՝ Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը: 2005թ-ից ի վեր ԳՍԴԿ-ն ՔԴՄ-ՔՍՄ-ի հետ ձևավորել է «Մեծ կոալիցիա», ուստի նախընտրական պայքարում սոցիալ-դեմոկրատների համար այդքան էլ հեշտ չէր հանդես գալ կոշտ ընդդիմադիր կամ քննադատողական դիրքերից:
Ո՞րն է հաջորդ քայլը.
Թեև ընտրությունների ընթացքում Մերկելի ղեկավարած ուժը ստացավ առավելագույն ձայներ, այնուամենայնիվ այն չի կազմում մեծամասնություն և բավարար չէ կառավարություն ձևավորելու համար: Խորհրդարանական մանդատները նախընտրական շեմը հաղթահարած ուժերի միջև բաշվել են հետևյալ կերպ՝ ՔԴՄ-ՔՍՄ՝ 246, Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցութուն՝ 153, «Այլընտրանք Գերմանայի համար» կուսակցություն՝ 94, Ազատ դեմոկրատական կուսացկություն՝ 80, Ձախեր՝ 69, Կանաչներ՝ 67 տեղ: Կառավարություն ձևավորելու և կանցլեր նշանակելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 355 մանդատ: Ըստ տարբեր կարծիքների՝ ստեղծված իրավիճակում Անգելա Մերկելը ստիպված է նախաձեռնել երեք քաղաքական ուժից կազմված կոալիցիա և բանակցություններ սկսել Կանաչների և Ազատ դեմոկրատների հետ (այն կապահովի 393 մանդատ): Նման կազմով կոալիցիան, որը կուսակցությունների գույների պատճառով արդեն ստացել է «Ճամայկա» անվանումը (սև, կանաչ և դեղին գույները առկա են Ճամայկայի դրոշին), դիտարվում է ամենահավանականը, քանի որ Սոցիալ-դեմոկրատներն արդեն հայտարարել են, որ չեն գնա ՔԴՄ-ՔՍՄ-ի հետ նոր համագործակցության, իսկ «Այլընտրանք Գերմանայի համար» կուսակցության հետ չի համագործակցի հենց ՔԴՄ-ՔՍՄ-ն:
«Ճամայկա» հնարավոր կոալիցիայի ձևավորումը ևս Մերկելի համար բավական բարդ կլինի և կպահանջի որոշակի ժամանակ՝ հաշվի առնելով տարբեր հարցերի հետ կապված (օրինակ՝ միգրացիա, ԵՄ հետ փոխհարաբերություններ և այլն) երեք ուժերի մոտեցումներում առկա տարբերությունները:
Ամփոփելով կարող ենք նշել, որ չնայած Բունդեսթագի ընտրությունների արդյունքները էական ազդեցություն չեն ունենան Գերմանիայի ներքին և արտաքին քաղաքականության վրա, այնուամենայնիվ դրանք որոշակիորեն արտացոլում են ինչպես Եվրոպայում նկատվող քաղաքական դիսկուրսի փոփոխությունը, այնպես էլ ավանդական քաղաքական ուժերի նկատմամբ նկատվող վստահության ճգնաժամը:

The Bundestag elections have attracted considerable international attention, which is primarily related with the role of Germany in the EU and in the world in general. Of more than 30 parties participating in the parliamentary elections only five parties were able to overcome the 5% threshold.
Still in the pre-election period it was clear that the main struggle would be between the Merkel’s CDU/CSU and the Social Democratic Party of Germany. These two forces have been dominant throughout the history of postwar Germany. These elections were no exception, but they differed by the fact that both forces registered not the expected results, moreover, they were historically the worst outcomes (CDU/CSU 33%, SDP 20.5%). In fact, such results suggest that the recent crisis of confidence towards traditional political forces also exists in Germany (as in the United States, France), and on the other hand, they speak about the transformations of the political landscape. One of the brightest and definitely unpredictable manifestations of them was the fact that Germany's right-wing populist "Alternative for Germany" party came in third place with 12.6% of votes.
In all this the surprising thing was not only the fact that a political force with nationalist views entered the German parliament for the first time after World War II, but also the large number of votes it received. Such a success can be explained by a considerable activation of the right-wing forces in Europe. As a result of the migration crisis, the number of the supporters of the right conservative parties in a number of EU member states increased and, as a result, right-wing political forces in Switzerland, Denmark, the Netherlands, Austria and Hungary recorded substantial progress during the elections, even getting seats in the parliament. An obvious and unprecedented manifestation of the success of nationalist forces was the fact that Marin Le Pen, the leader of the National Front Party, succeeded to pass the second round during the French presidential elections.
Despite not so desirable results, the CDU/CSU succeeded in getting a relative majority and received an opportunity to form a coalition, while Angela Merkel received a chance to once again become Germany's Chancellor. By the way, 63-year-old Merkel will be the 3rd Chancellor of Germany (after Konrad Adenauer and Helmut Kohl), who will serve for the fourth time - until 2021. It is noteworthy that if the European political circles consider staying in one post so long as "incompatible with the spirit of democracy," Merkel's fourth term of office did not become a reason for such discussions.
Such a success of Merkel may have its own objective reasons. Although in 2015, she announced the "open door" policy for migrants, which significantly impacted her political reputation, the decrease of the migration flows and some toughening in the migration policy helped Merkel to relatively regain her position.
No matter how strange it may sound, but "Trump Factor" also contributed in the victory of Merkel. The choice of such an "unpredictable" person as the US president and the fear of possible consequences in Europe and in Germany forced people to reassess Germany's role in international relations. The process of withdrawing the UK from the EU also has its impact on the situation, which has some challenges for each EU member country. Under such circumstances, for the ordinary Germans, the stability issue became more important, which better than Merkel, could hardly anyone be able to provide.
The third factor of Angela Merkel's success was the situation in which the main opponent, the Social-Democratic Party of Germany was. In 2005, the Social-Democratic Party formed a "Great Coalition" with the CDU/CSU, so it was not easy for them to come from tough or critical positions in the pre-election campaign.
What is the next step?
Though as a result of the election Merkel’s political force became the first in the list, it did not receive the majority and thus cannot form a government. At least 355 mandates are needed to form a government and appoint a Chancellor. According to different opinions, in the current situation Angela Merkel has to form a coalition of three political forces and start negotiations with the Greens and Free Democrats (it will secure 393 mandates). The coalition, which has already received the name "Jamaica" (black, green, and yellow colors on the Jamaican flag) due to the colors of the parties, is the most likely one, as the Social Democrats and the "Alternative for Germany" party have already declared that they will not cooperate with CDU/CSU.
The formation of a possible Jamaica coalition will also be difficult for Merkel and will require certain time, taking into account the differences in the approaches of the three forces in relation to different issues (eg, migration, EU relations, etc.).
Summarizing, it should be mentioned that the results of the Bundestag elections will not have a significant impact on Germany's domestic and foreign policy, however, they clearly reflect both the change of the political discourse in Europe and the crisis of confidence towards traditional political forces.