Մերկելի հաջողության երեք գործոնները. հետադարձ հայացք Բունդեսթագի ընտրություններին
Բունդեսթագի ընտրություններն իրենց վրա հրավիրեցին միջազգային բավական լայն ուշադրություն, ինչն առաջին հերթին կապված է ԵՄ-ում և ընդհանրապես աշխարհում Գերմանիայի դերակատարմամբ: Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող 30-ից ավել կուսակցությունների նախընտրական շեմը կարողացավ հաղթահարել միայն 5 կուսակցություն:
Դեռ նախընտրական շրջանում պարզ էր, որ հիմնական պայքարը պետք է ընթանա Քրիստոնյա-
Չնայած ոչ ցանկալի արդյունքով, այնուամենայնիվ ՔԴՄ-ՔՍՄ-ին հաջողվեց ստանալ հարաբերական մեծամասնություն և կոալիցիա ձևավորելու հնարավորություն, իսկ Անգելա Մերկելին՝ ևս մեկ անգամ դառնալ Գերմանիայի կանցլեր: Ի դեպ, 63-ամյա Մերկելը կլինի Գերմանիայի պատմության մեջ 3-րդ կանցլերը (Կոնրադ Ադենաուերից և Հելմուտ Կոլից հետո), ով կպաշտոնավարի 4-րդ անգամ՝ մինչև 2021թ: Հատկանշական է, որ եթե աշխարհի ցանկացած երկրի ղեկավարի երկար պաշտոնավարումը եվրոպական քաղաքական շրջանակների կողմից դիտարկվում է «ժողովրդավարության ոգուն» ոչ այդքան համահունչ, Մերկելի՝ 4-րդ պաշտոնավարման ժամկետը նման քննարկումների առիթ չդարձավ:
Մերկելի նման հաջողությունը թերևս ունի իր օբյեկտիվ հիմքերը: Չնայած 2015թ-ին նա հայտարարեց ներգաղթյալների համար «բաց դռների» քաղաքականության մասին, ինչը զգալի հարված հասցրեց նրա քաղաքական հեղինակությանը, այնուամենայնիվ միգրացիոն հոսքերի կրճատումը և միգրացիոն քաղաքականությունում որոշակի խստացումները Մերկելին օգնեցին համեմատաբար վերականգնել իր դիրքերը:
Մերկելի հաղթանակի մեջ, որքան էլ տարօրինակ է, իր ներդրումն է ունեցել նաև «Թրամփի գործոնը»: ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում նման «անկանխատեսելի» անձի ընտրությունը և հնարավոր հետևանքների հետ կապված մտավախությունը Եվրոպայում և հենց Գերմանիայում մարդկանց ստիպեցին նորովի վերարժևորել Գերմանիայի դերակատարումը միջազգային հարաբերություններում: Իրավիճակի վրա իր ազդեցությունն է թողնում նաև ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթացը, որը որոշակի մարտահրավերներ է պարունակում ԵՄ անդամ յուրաքանչյուր երկրի համար: Նման պայմաններում հասարակ գերմանացիների համար առավել կարևորվեց կայունության խնդիրը, որը ավելի լավ, քան երեք ժամկետ պաշտոնավարած և Եվրոպայի առաջնորդի համբավ ունեցող Մերկելը, հազիվ թե կարողանա ապահովել:
Անգելա Մերկելի հաջողության երրորդ գործոնը այն իրավիճակն էր, որում գտնվում էր հիմնական մրցակիցը՝ Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը: 2005թ-ից ի վեր ԳՍԴԿ-ն ՔԴՄ-ՔՍՄ-ի հետ ձևավորել է «Մեծ կոալիցիա», ուստի նախընտրական պայքարում սոցիալ-դեմոկրատների համար այդքան էլ հեշտ չէր հանդես գալ կոշտ ընդդիմադիր կամ քննադատողական դիրքերից:
Ո՞րն է հաջորդ քայլը.
Թեև ընտրությունների ընթացքում Մերկելի ղեկավարած ուժը ստացավ առավելագույն ձայներ, այնուամենայնիվ այն չի կազմում մեծամասնություն և բավարար չէ կառավարություն ձևավորելու համար: Խորհրդարանական մանդատները նախընտրական շեմը հաղթահարած ուժերի միջև բաշվել են հետևյալ կերպ՝ ՔԴՄ-ՔՍՄ՝ 246, Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցութուն՝ 153, «Այլընտրանք Գերմանայի համար» կուսակցություն՝ 94, Ազատ դեմոկրատական կուսացկություն՝ 80, Ձախեր՝ 69, Կանաչներ՝ 67 տեղ: Կառավարություն ձևավորելու և կանցլեր նշանակելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 355 մանդատ: Ըստ տարբեր կարծիքների՝ ստեղծված իրավիճակում Անգելա Մերկելը ստիպված է նախաձեռնել երեք քաղաքական ուժից կազմված կոալիցիա և բանակցություններ սկսել Կանաչների և Ազատ դեմոկրատների հետ (այն կապահովի 393 մանդատ): Նման կազմով կոալիցիան, որը կուսակցությունների գույների պատճառով արդեն ստացել է «Ճամայկա» անվանումը (սև, կանաչ և դեղին գույները առկա են Ճամայկայի դրոշին), դիտարվում է ամենահավանականը, քանի որ Սոցիալ-դեմոկրատներն արդեն հայտարարել են, որ չեն գնա ՔԴՄ-ՔՍՄ-ի հետ նոր համագործակցության, իսկ «Այլընտրանք Գերմանայի համար» կուսակցության հետ չի համագործակցի հենց ՔԴՄ-ՔՍՄ-ն:
«Ճամայկա» հնարավոր կոալիցիայի ձևավորումը ևս Մերկելի համար բավական բարդ կլինի և կպահանջի որոշակի ժամանակ՝ հաշվի առնելով տարբեր հարցերի հետ կապված (օրինակ՝ միգրացիա, ԵՄ հետ փոխհարաբերություններ և այլն) երեք ուժերի մոտեցումներում առկա տարբերությունները:
Ամփոփելով կարող ենք նշել, որ չնայած Բունդեսթագի ընտրությունների արդյունքները էական ազդեցություն չեն ունենան Գերմանիայի ներքին և արտաքին քաղաքականության վրա, այնուամենայնիվ դրանք որոշակիորեն արտացոլում են ինչպես Եվրոպայում նկատվող քաղաքական դիսկուրսի փոփոխությունը, այնպես էլ ավանդական քաղաքական ուժերի նկատմամբ նկատվող վստահության ճգնաժամը:

Три фактора успеха Меркель: ретроспективный взгляд на выборы в Бундестаг
Выборы в Бундестаг привлекли к себе достаточно широкое международное внимание, что в первую очередь связано с ролью Германии в ЕС и вообще в мире. Из более чем тридцати партий, участвующих в выборах, избирательный порог сумели преодолеть лишь пять.
Еще в предвыборный период стало ясно, что основная борьба должна идти между Христиано-демократическим союзом (ХДС) – Христиано-социальным союзом (ХСС) и Социал-демикратической партией Германии (СДПГ). Эти две силы в течение всей истории послевоенной Германии были доминирующими на политической арене. Последние выборы также не были исключением, однако они отличались тем, что обе силы не только получили результаты ниже ожидаемых, но, более того – исторически самый низкий результат (ХДС-ХСС – 33%, СДПГ – 20.5%). По сути, подобные результаты с одной стороны свидетельствуют о том, что кризис в отношении традиционных политических сил существует и в Германии (как и в США, Франции), а с другой – об имеющей место трансформации политического ландшафта. Ярким и в определенной степени непредсказуемым проявлением сказанного является третье место с 12.3% “Альтернативы для Германии”. По сути, было достаточно удивительно, что политическая сила, имеющая националистические взгляды, не только впервые после Второй мировой войны входит в парламент Германии, но и получает достаточно большое количество голосов. Подобный успех возможно объяснить достаточно высокой активностью правых сил в Европе. В результате миграционного кризиса была создана ситуация, когда в ряде стран-членов ЕС электорат, поддерживающий правые консервативные силы, начал расти, в результате чего, например, в Швейцарии, Дании, Нидерландах, Австрии, Венгрии правые политические силы во время выборов зафиксировали значительный успех, заняв даже места в парламентах. Очевидным и беспрецедентным проявлением успеха националистических сил было и то, что во время президентских выборов во Франции лидер партии “Национальный фронт” Марин Ле Пен удалось даже пройти во второй тур.
Хотя и с нежелаемым результатом, тем не менее ХДС-ХСС удалось получить относительное большинство и возможность создания коалиции, а Ангеле Меркель – еще раз стать канцлером Германии. Кстати, 63-летняя Меркель в истории Германии будет третьим канцлером (после Конрада Аденауэра и Гельмута Коля), которая займет этот пост в четвертый раз. Знаменательно, что, если в любой стране мира со стороны европейских политических кругов длительное правление руководителя рассматривается как не столь соответствующее “духу демократии”, четвертый срок Меркель тем не менее не стал поводом для подобных суждений.
Подобный успех Меркель, возможно, имеет свои объективные основы. Несмотря на то, что она в 2015-ом заявила о политике “открытых дверей” для мигрантов, чем нанесла значительный удар по собственной политической репутации, тем не менее сокращение миграционных потоков и определенное ужесточение в миграционной политике помогли Меркель относительно восстановить свои позиции.
В победе Меркель, как это ни странно, свой вклад имеет и “фактор Трампа”. Выбор столь непредсказуемой личности на пост президента США и опасения в Европе, связанные с возможными последствиями, именно в Германии заставили людей по-новому переоценить роль Германии в международных отношениях. Свое влияние на ситуацию оставляет и процесс выхода Великобритании из ЕС, что содержит определенные вызовы для любой страны-члена ЕС. В подобных условиях для простого немца стал более важным вопрос стабильности, которую вряд ли кто-нибудь, кроме Меркель – уже три срока находящейся на посту, имеющей славу лидера Европы – смог бы обеспечить.
Третьим фактором успеха Меркель была ситуация, в которой находился основной соперник ее партии – СДПГ. С 2005-го года СДПГ с ХДС-ХСС формировала “Большую коалицию”, следовательно, в предвыборной борьбе для социал-демократов было не столь легко выступать с позиций жесткой оппозиции или критики.
Каков следующий шаг?
Хотя и на выборах руководимая Меркель сила получила самый большой процент голосов, тем не менее это не составляет то большинство, которое достаточно для формирования правительства. Депутатские мандаты между силами, прошедшими избирательный порог, распределились следующим образом: ХДС-ХСС – 246, СДПГ – 153, партия “Альтернатива для Германии” – 94, Партия Свободных демократов – 80, левые – 69, зеленые – 67 мест. Для формирования правительства, как минимум, необходимо иметь 355 мандатов. Согласно различным мнениям, в создавшейся ситуации Ангела Меркель будет вынуждена предпринять создание коалиции, составленной из трех политических сил и начать переговоры с зелеными и Свободными демократами, чем обеспечит 293 мандата. Коалиция в таком составе, которая из-за цветов их флагов (черный, зеленый и желтый – цвета флага Ямайки), уже получила название “Ямайка”, рассматривается как самая вероятная, поскольку социал-демократы уже заявили, что не пойдут на новое соглашение с ХДС-ХСС, а с партией “Альтернатива для Германии” не будет сотрудничать сама ХДС-ХСС.
Формирование коалиции “Ямайка” также будет достаточно сложной задачей для Меркель и с учетом разницы подходов названных трех сил по различным вопросам (например, миграция, отношения с ЕС и т.д.), потребует определенного времени.
Обобщая, можем отметить, что, несмотря на то, что результаты выборов в Бундестаг не будут иметь существенного влияния на внутреннюю и внешнюю политику Германии, тем не менее они в определенной степени отражают как изменение заметного в Европе политического дискурса, так и кризис доверия к традиционным политическим силам.