ԵԱՏՄ զարգացման միտումները, էներգետիկ շուկայի ձևավորումը և Հայաստանի մասնակցությունն ինտեգրացիոն գործընթացներին
ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի որոշումը թելադրված էր ՌԴ հետ ունեցած տնտեսական կապերով, և Հայաստանի տնտեսության զարգացման այսօրվա միտումները ցույց են տալիս նման որոշման ճշմարտացիությունը։ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի հիմնական ձեռքբերումները, Միության զարգացման միտումներն ու առկա խնդիրները քննարկվել են հոկտեմբերի 24-ին Երևանում կայացած «Հայաստանի փորձագիտական և կրթական հանրության դերը եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման մեջ» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ։
Կլոր սեղան քննարկումը կազմակերպվել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ, «Ինտեգրում և զարգացում» ՀԿ-ի, «Նորավանք» ԳԿՀ-ի և Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հետ համատեղությամբ: Քննարկմանը մասնակցել են եվրասիական ինտեգրման ոլորտում առաջատար հայաստանյան փորձագետներ:
Բացման խոսքով հանդես են եկել «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ նախագահ Արամ Սաֆարյանը և ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահի օգնական Յուլիա Չալայանը: Նշվել է նման կլոր սեղանների կարևորությունը ԵՏՀ ներկայացուցիչների և փսրձագիտական հանրության միջև կարծիքների փոխանակման, նոր գաղափարների քննարկման և կարևոր թեզերի մշակման գործում:
Տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանն իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանի մասնակցությունը ԵԱՏՄ-ին մեծացրել է հայկական ապրանքների մրցունակությունը Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ այլ երկրների շուկաներում, իսկ ճգնաժամի հետ կապված դժվարությունները հաղթահարվում են: Նա հատուկ ուշադրություն է հրավիրել պատրաստի արտադրանքի արտահանման աճին: «Արտահանման ծավալները, համեմատած 2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ, 2016 թվականին ավելացել են 20 տոկոսով, 2016 թվականին Հայաստանից դեպի Ռուսաստան արտահանումն ավելացել է 50 տոկոսով: Այս ցուցանիշը լավատեսություն է ներշնչում և թույլ է տալիս ենթադրել, որ Հայաստանի բիզնեսին հաջողվել է հաղթահարել ԵԱՏՄ արտահանման գործընթացը հասկանալու այն անորոշությունները, որոնք կային 2015 թվականինՙ Միությանը Հայաստանի անդամակցելու առաջին տարում»,- ասել է տնտեսագիետը։
Միևնույն ժամանակ Թավադյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ում դեռևս կան լուրջ թերացումներ, որոնց ուղղությամբ անհրաժեշտ է աշխատելՙ կոռուպցիայի բարձր մակարդակն անդամ պետություններում, պայմանագրերի իրագործման թույլ կարգապահությունը, չհամաձայնեցված մակրոտնտեսական քաղաքականությունը և այլն:
«ԵԱՏՄ ձևավորումը կընթանա ավելի լավ սցենարով, եթե ԵԱՏՄ-ում հստակ կիրառվեն ԵԱՏՄ-ի մասին Պայմանագրի առանցքային պահանջները և իրականացվի համակարգված արդյունաբերական քաղաքականություն, համաձայնեցված բյուժետահարկային, դրամավարկային և հատկապես արժույթային քաղաքականություն»,- եզրափակել է փորձագետը:
Ինտեգրացիոն գործընթացների արդյունավետության հարցում փոքր դեր չունեն նաև հասարակական տրամադրությունները, և սոցիոլոգիան կարող է իր նշանակալի ներդրումն ունենալ ԵԱՏՄ կայացման հարցում: Սամվել Մանուկյանն առանձնացրել է երեք խնդիր, որոնք արդիական են այսօրվա դրությամբ՝ «աջակցություն եվրասիական տարածքի ընդհանուր գաղափարախոսության ձևավորմանը, բարոյական արժեքների ապրապնդումն ու նրանց դերը որպես եվրասիական ինտեգրացիայի հիմք և եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացները խոչընդոտելուն և քայքայելուն ուղղված թշնամական տեղեկատվական հոգեբանական ներազդումների չեզոքացում»:
Սոցիոլոգը ներկայացրել է նաև սոցհարցումների որոշ տվյալներ, որոնք ցույց են տալիս, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցելու նախօրեին Ռուսաստանի հետ ինտեգրվելուն կողմ է արտահայտվել Հայաստանում հարցվածների 75 տոկոսը: 2011-2015 թվականներին Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման կողմնակիցների թիվն աճել է 74-ից 80 տոկոսի:
ԵՏՀ Կոլեգեիայի նախագահի օգնական Յուլիա Չալայան, իր հերթին, անդրադարձել է հայկական փարձագիտական համայնքում ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության շուրջ դիսկուրսին՝ նշելով, որ «չնայած դիսկուրսի քաղաքականացմանը, որոշման հիմքում եղել են տնտեսական նախադրյալները»: Դրան նպաստել են ինչպես դեպի Ռուսաստան արտահանման անդադար աճը, այդպես էլ մեծ ռուսաստանյան ներդրումները և միջսահմանային արժութային փոխանցումները: Խոսելով Հայաստանի եվրասիական ինտեգրացիայի արդյունքների մասին՝ Չալայան նշել է, որ Հայաստանը նորմերի համաձայնեցման ճանապարհով երաշխավորել է ոչ սակագնային խոչընդոտների վերացումը ԵԱՏՄ շուկաներ դուրս գալու համար: «2015-16 թվականները դարձան տնտեսական անկման տարիներ, ինչն առաջացրեց հոռետեսական տրամադրություններ, բայց դա արտաքին գործոնների արդյունք էր: Եվ չնայած ընդհանուր անկմանը, Հայաստանն ավելացրել է Ռուսաստանի հետ առևտրի ծավալները»,- նշել է Չալայան: Նա նաև ասել է, որ Հայաստանը նշանակալի դեր է ունեցել ԵԱՏՄ արտաքին տնտեսական կապերի ակտիվացման գործում՝ առաջին հերթին Իրանի հետ: Միևնույն ժամանակ, պահպանվում են որոշ խնդիրներ՝ լոգիստիկայի անբավարար զարգացում, պետգնումների և էլեկտրոնային ստորագրությունների, կրկնակի հարկման և այլնի հետ կապված խնդիրներ։
ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից ստացած օգուտների մասին խոսել է նաև տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Թաթուլ Մանասերյանը։ «Հայաստանի տնտեսությունն աստիճանաբար դուրս է գալիս դանդաղեցված և ցածր տնտեսական աճի ձգձգված գործընթացից»,- ասել է Մանասերյանը։ Փորձագետն ուշադրություն է հրավիրել 2017թ․հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճի, ինչպես նաև արատաքին առևտրաշրջանառության արագ աճի վրա՝ համեմատած անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանի հետ։ 2017թ․ առաջին ինն ամիսների ընթացքում այս ցուցանիշն աճել է 21.7%-ով, ի դեպ  ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը Հայաստանից աճել է 19,1 տոկոսով, իսկ ներկրումը՝ 23,2 տոկոսով, ՌԴ-ից փոխանցումներն օգոստոս ամսին, անցյալ տարվա նույն ամսվա համեմատ, աճել են 18 տոկոսով։ «Ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանի տնտեսության ակտիվությունն ու աճը դրական ազդեցություն են ունենում Հայաստանի տնտեսության վրա։ Խոսքը վերաբերում է ոչ միայն տրանսֆերտներին, այլև ներդրումների մեծացման հնարավորություններին, և որպես արդյունք՝ աշխատատեղերի աճին և հասարակության եկամուտների աճին։ Այդ հնարավորությունները կարող են կրկնապատկվել, եթե արդյունավետ կերպով օգտագործվեն ԵԱՏՄ խմբային մրցակցային առավելությունները»․- ասել է տնտեսագետը։ Նա կոչ է արել Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին դիտարկել որպես հնարավորություն, որը պետք է օգտագործել։
Կլոր սեղանի մասնակիցները հատուկ ուշադրություն են հատկացրել ԵԱՏՄ ներքո էներգետիկ ոլորտի զարգացմանը։ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էներգետիկ դեպարտամենտի տնօրեն Լեոնիդ Շենեցն ընդգծել է էլեկտրաէներգիայի արտադրման արդյունավետության բարձրացման, առավել խնայողական մեթողների ներդրման անհրաժեշտությունը։  Նա նշել է, որ «ԵԱՏՄ անդամ երկրները մեծ ներուժ ունեն իրենք իրենց էլեկտրաէներգիայով ապահովելու համար»,  բայց դրա վրա շատ ավելի շատ ռեսուրսներ են ծախսում, քան արևմտյան երկրները։ Շենեցը նաև առանձին ուշադրություն է դարձրել գազի միասնական շուկայի ձևավորման խնդրին, որում մրցակցության աճը դրական ազդեցություն կունենա գների վրա։ Նրա գնահատմամբ, այդ շուկան կարող է սկսել գործել արդեն 2020թ․-ից։
Էներգետիկայի թեման շարունակել է նաև ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Արմեն Մանվելյանը՝ կենտրոնանալով Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության խնդիրների վրա։ «Նոր ձևավորված ԵԱՏՄ-ին միանալու Հայաստանի որոշումը թելադրված էր այդ թվում նաև էներգետիկ իրականությամբ, քանի որ դա նոր շուկաներին, տեխնոլոգիաներին և ներդրումներին հասանելիություն ստանալու հնարավորություն էր։ Դա նաև Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների հետ առավել խոր ինտեգրման և փոխշահավետ համագործակցության հնարավորություն էր»,- ասել է Մանվելյանը։ Շարունակելով ԵԱՏՄ էներգետիկ շուկայի ձևավորման անհրաժեշտության գաղափարըՙ փորձագետը նշել է, որ էներգետիկ շուկաների ինտեգրումը հնարավորություն կտա մեծացել էլեկտրաէներգիայի արտահանումն ու ներկրումը ԵԱՏՄ երկրներ։ «Նման հեռանկարը շատ կարևոր է Հայաստանի համար, քանի որ այն հնարավորություն կունենա էլ․ էներգիա արտադրել ոչ միայն սեփական սպառման, այլև արտահանման համար»,- ընդգծել է փորձագետը։
ԵՏՀ Ներքին շուկաների գործունեության դեպարտամենտի տնօրեն Իլյա Չյոռնին ներկայացրել է այն միջոցները, որ ձեռնարկվում են Հանձնաժողովի կողմից՝ ԵԱՏՄ լիարժեք գործունեության համար առկա խոչընդոտները հաղթահարելու ուղղությամբ։ Խոսվել է նաև փորձագիտական շրջանակների հետ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտության մասին, քննարկվել են հնարավոր ուղիները։ ԵՏՀ ներկայացուցիչ Վիկտոր Շախմատովը կոչ է արել հայ փորձագետներին և բուհերին խորացնել համագործակցությունը Հանձնաժողովի հետ, կիսվել սեփական գաղափարներով և հետազոտություններով։
Կլոր սեղանի մասնակիցները նշել են քննարկման արդյունավետությունն ու նման ձևաչափով աշխատանքը շարունակելու անհրաժեշտությունը։

Тенденции развития ЕАЭС, формирование энергетического рынка: участие Армении в интеграционных процессах
Решение о присоединении Армении к ЕАЭС было продиктовано экономическими связями Армении с Россией, и сегодняшние тенденции развития экономики Армении показывают правильность этого решения. Об основных достижениях Армении в ЕАЭС, тенденциях развития союза и сохраняющихся проблемах говорилось 24-ого октября в Ереване  на круглом столе "Роль экспертного и образовательного сообщества Армении в развитии евразийской экономической интеграции".
Круглый стол был организован по инициативе Евразийской экономической комиссии совместно с ОО "Интеграция и развитие", НОФ "Нораванк" и Евразийским экспертным клубом. В обсуждении участвовали ведущие армянские эксперты в области евразийской интеграции.
Со вступительным словом выступили председатель ОО "Интеграция и развитие" Арам Сафарян и помощник Председателя коллегии ЕЭК Юлия Чалая. Была отмечена важность таких круглых столов для обмена мнениями представителей ЕЭК и экспертным сообществом, обретения новых знакомств и проработки важных тезисов.
Доктор экономических наук, профессор, член Евразийского экспертного клуба Ашот Тавадян в своем выступлении отметил, что участие Армении в ЕАЭС повысило конкурентоспособность армянских товаров на рынке России и других стран ЕАЭС, а связанные с кризисом трудности преодолеваются. Особое внимание он призвал уделить росту экспорта готовой продукции. "Объем экспорта за 2016г. увеличился за год на 20% по сравнению с тем же периодом 2015 года. В 2016 году экспорт из Армении в Россию вырос на 50%. Такой показатель внушает оптимизм и позволяет предположить, что бизнесу Армении удалось преодолеть те неопределенности в понимании процедур экспорта в страны ЕАЭС, которые существовали в 2015 году – в первый год членства Армении в союзе". В то же время Тавадян отметил, что в ЕАЭС пока есть серьезные недостатки, в направлении которых нужно работать. Это высокий уровень коррупции в странах-членах, слабая дисциплина выполнения договоров, несогласованность макроэкономической политики. "Формирование ЕАЭС пойдет по лучшему сценарию, если в ЕАЭС будут четко выполняться ключевые требования Договора о ЕАЭС и будет проводиться скоординированная промышленная политика, согласованная налогово-бюджетная, денежно-кредитная, в особенности валютная политика", - заключил эксперт.
Немалую роль в эффективности интеграционных процессов играют общественные мнения, и социология может иметь свой значительный вклад для становления ЕАЭС. Кандидат социологических наук, член Евразийского экспертного клуба Самвел Манукян выделил три задачи, актуальные на сегодняшний день: "содействие формированию общей идеологии евразийского пространства, укрепление нравственных ценностей и их роль в качестве основы  евразийской интеграции и нейтрализация враждебных информационных психологических воздействий на общества с целью препятствования и разрушения евразийского интеграционного процесса".
Социолог также привел некоторые данные соцопросов, демонстрирующие, что накануне вступления Армении в ЕАЭС  в пользу интеграции с Россией высказалось 75 процентов респондентов из Армении. В 2011-2015 гг. установка на развитие отношений с Россией возросла с 74 до 80 процентов.
Помощник Председателя коллегии ЕЭК Юлия Чалая, в свою очередь, обратилась к дискурсу в армянском обществе о членстве Армении в ЕАЭС и отметила, что, "несмотря на политизацию дискурса, в основе решения лежали экономические предпосылки". Этому способствовал как постоянный рост экспорта в Россию, так и большие российские инвестиции и трансграничные валютные переводы. Говоря о результатах евразийской интеграции Армении, Чалая отметила, что Армения гарантировала устранение нетарифных барьеров для доступа на рынки ЕАЭС - путем согласования норм. "2015-2016 годы стали годами экономического спада, что вызвало пессимистические настроения, но это было результатом внешних факторов. И, несмотря на общий спад, Армения увеличила объемы торговли с Россией", - подчеркнула Чалая. Она также отметила, что Армения сыграла значительную роль в активизации внешнеэкономических связей ЕАЭС, в первую очередь, с Ираном. В то же время сохраняются некоторые проблемы: недостаточное развитие логистики, проблемы, связанные с госзакупками и электронными подписями, двойным налогообложением и так далее.
О выгодах Армении от участия в ЕАЭС говорил также доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра "Альтернатива", член Евразийского экспертного клуба Татул Манасерян. "Экономика Армении постепенно выходит из затяжного процесса замедленного и низкого роста", - отметил Манасерян. Эксперт обратил внимание на рост деловой активности в Армении в январе – сентябре 2017 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, а также на то, что быстрыми темпами растет внешнеторговый оборот Армении. За девать месяцев 2017 г. этот показатель вырос на 21.7%, причем рост экспорта товаров и услуг из Армении составил 19.1%, а импорт увеличился на 23.2%, приток денежных переводов из России в августе по сравнению с августом прошлого года вырос на 18%.  "В целом, значительное оживление и рост экономики России оказывают благотворное влияние на экономику Армении. Речь идет не только о трансфертах, но и о возможностях увеличения инвестиций, и как результат – увеличении рабочих мест и о росте доходов населения. Эти возможности могут быть умножены при эффективной реализации командных конкурентных преимуществ стран Евразийского экономического союза", - отмечает эксперт. Он заявил, что членство Армении в ЕАЭС нужно считать возможностью, которую необходимо использовать.
Участники круглого стола особое внимание уделили также взаимодействию стран ЕАЭС в энергетической сфере. Директор Департамента энергетики ЕЭК Леонид Шенец в качестве основной цели ЕАЭС на сегодняшний день в области энергетики отметил повышение эффективности выработки электроэнергии. "Страны ЕАЭС имеют весь потенциал, чтобы обеспечить себя электроэнергией", - отметил  Шенец, но на это они тратят намного больше ресурсов, чем западные страны. Шенец также отдельное внимание уделил необходимости формирования рынка газа, что, благодаря росту конкуренции, положительно отразится на цене топлива. По его прогнозам, рынок может начать работать уже с 2020 года.
Тему энергетики в ЕАЭС продолжил старший научный сотрудник Института востоковедения НАН РА Армен Манвелян, сконцентрировав внимание на Армении и вопросах энергетической безопасности. "Решение Армении присоединиться в новосозданному Евразийскому Экономическому Союзу было продиктовано также и энергетическими реалиями, так как это был доступ к новым рынкам, технологиям и инвестициям. Это еще и возможность к более глубокой интеграции и взаимовыгодному сотрудничеству с Россией и с другими странами - членами Союза", - отметил Манвелян. Он также поддержал идею значимости формирования энергетического рынка ЕАЭС. "Интеграция энергетических рынков даст возможность увеличить экспорт и импорт электроэнергии в страны ЕАЭС, такая перспектива очень важна для Армении, так как она будет иметь возможность производить электроэнергию не только для собственного потребления, но и для экспорта, в том числе, и в страны ЕАЭС", - подчеркнул эксперт.
Директор Департамента функционирования внутренних рынков ЕЭК Илья Черный презентовал те меры, которые предпринимаются Комиссией для преодоления барьеров полноценного взаимодействия стран ЕАЭС. Говорилось также о необходимости расширения сотрудничества ЕЭК с экспертным сообществом, обсуждались пути такого взаимодействия. Начальник отдела аналитического сопровождения Департамента протокола и организационного обеспечения ЕЭК Виктор Шахматов призвал армянских экспертов развивать сотрудничество с ЕЭК и делится своими разработками.
Участники круглого стола отметили эффективность подобных обсуждений и необходимость продолжения работы в таком формате.